PALI SIĘ! OGŁASZAM EWAKUCJĘ! SCENARIUSZ ZAJĘĆ.
Data: 19.09.2014r.
Prowadząca: mgr
Grupy: 5-, 6-latki
Cele ogólne:
wdrożenie dzieci do prawidłowych postaw w sytuacji zagrożenia,
kształtowanie rozumienia symboli i znaków ewakuacyjnych,
rozwijanie reakcji na różnorodne sygnały i znaki,
doskonalenie umiejętności poruszania się w grupie.
Cele szczegółowe - dziecko:
dostrzega znaczenie znaków ewakuacyjnych,
zna sprzęt gaśniczy,
wie, jak się zachować podczas ewakuacji,
wie, jakie zachowania podczas ewakuacji są nieprawidłowe,
potrafi poruszać się w grupie,
wykonuje polecenia prowadzącego, reaguje na sygnał.
Środki dydaktyczne:
obrazki przedstawiające znaki ewakuacyjne, scenki sytuacyjne podczas ewakuacji dzieci - prawidłowe i nieprawidłowe zachowania oraz sprzęt gaśniczy; tamburyno, paski bibuły ok. 10 cm. dla każdego dziecka.
Metody:
oparte na słowie: pogadanka, wyjaśnienie, zadawanie pytań;
oparte na pokazie: obserwacja, wycieczka po przedszkolu;
oparte na aktywności dziecka: odpowiedzi na pytania, swobodne wypowiedzi, ,,burza mózgów”, zabawy ruchowe, ćwiczenia praktyczne.
Formy pracy:
indywidualna,
zbiorowa.
Przebieg:
1. Powitanie dwóch grup piosenką ,,Witam Was” wg M. Bogdanowicz.
2. Pogadanka ,,Do czego służą znaki ewakuacyjne?” Nauczyciel pokazuje i wspólnie z dziećmi omawia obrazki przedstawiające znaki ewakuacyjne i oznaczenia sprzętu gaśniczego, szukanie znaków w sali przedszkolnej, zwrócenie uwagi na ich przeznaczenie - pomagają wyjść z budynku w razie niebezpieczeństwa.
3. Spacer po przedszkolu. Nauczyciel zaprasza dzieci na krótki spacer po przedszkolu, przy czym zachęca do zwrócenia uwagi na znaki wiszące na ścianach, zaobserwowania, ile jest wyjść z budynku, gdzie wiszą gaśnice, jakie przeznaczenie ma hydrant wewnętrzny, koc gaśniczy i apteczka. Przypomina, jak należy się poruszać - dzieci chodzą w parach. Powrót do sali.
4. Węże strażackie - ćw. sprawności manualnej. Każde dziecko otrzymuje pasek bibuły szerokości ok. 10 cm. Dzieci zwijają bibułę w rulon, a następnie, trzymając jej koniec, wyrzucają do przodu i rozwijają jak wąż strażacki.
5. Co to jest ewakuacja? Pogadanka. Nauczyciel wyjaśnia, że ewakuacja to natychmiastowe przemieszczenie ludzi z miejsca, w którym wystąpiło zagrożenie życia i zdrowia, np. wybuchł pożar. Dzieci oglądają ilustracje przedstawiające przebieg ewakuacji - wspólne określenie prawidłowych i nieprawidłowych zachowań.
6. Ogłaszam ewakuację - zabawa ruchowa z reakcją na sygnał. Dzieci na przerwę w muzyce ustawiają się w parach przed drzwiami w sali. Nauczyciel sprawdza gotowość do opuszczenia budynku. Jeszcze raz zwraca uwagę na zachowanie dzieci i zachowanie spokoju.
7. Próbna ewakuacja z przedszkola. Dzieci na sygnał alarmu opuszczają budynek pod przewodnictwem wychowawcy. Nauczyciel - koordynator ewakuacji sprawdza poprawność wykonania akcji, liczebność dzieci oraz gratuluje uczestnikom.
8. Powrót do przedszkola.
Scenariusz opracowany na podstawie artykułu z ,,Bliżej Przedszkola”, lipiec-sierpień 2014.