KONSPEKT LEKCJI
Prowadząca:
Temat: Chrońmy błękitną planetę.
Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z ogólna charakterystyką działalności człowieka w środowisku przyrodniczym i sposobami realizacji zasad zrównoważonego rozwoju.
Cele operacyjne:
I Wiadomości:
A - Uczeń potrafi:
zdefiniować pojęcia: degradacja środowiska, dewastacja środowiska, ekorozwój, rozwój zrównoważony,
podać przyczyny zanieczyszczeń wód, powietrza, gleby,
wymienić skutki zanieczyszczeń powietrza, wód i gleb,
wymienić elementy środowiska
B - Uczeń potrafi:
podać przykłady największych katastrof ekologicznych na świecie z przeciągu ostatnich 10 lat,
wskazać jaki jest wpływ człowieka na środowisko,
wskazać sposoby realizacji zasad zrównoważonego rozwoju
II Umiejętności:
C - Uczeń potrafi:
scharakteryzować najważniejsze wydarzenia związane z ochroną środowiska,
określić jakie zmiany zachodzą na świecie w celu ochrony środowiska przyrodniczego,
scharakteryzować krótko sposoby walki z zanieczyszczeniami środowiska
D - Uczeń potrafi:
zanalizować jak przedstawia się stan środowiska przyrodniczego, a świadomość ekologiczna mieszkańców Ziemi,
ocenić wpływ zmian zachodzących na Ziemi na stan środowiska przyrodniczego
Typ lekcji: Przeznaczona na realizację nowego materiału
Forma nauczania: Zajęcia edukacyjne w klasie
Forma organizacji: Zbiorowa, praca indywidualna,
Metody: słowne (pogadanka, burza mózgów), praca z mapą i atlasem, praca indywidualna, praca z kartą pracy, praca z podręcznikiem
Środki dydaktyczne: Podręcznik, atlasy, ścienna mapa polityczna, słowniczek pojęć, karty pracy, film
PRZEBIEG LEKCJI
Faza lekcji |
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
Przygotowawcza |
-Przygotowuje się do lekcji;
-Sprawdza listę obecności; |
-Przygotowują się do lekcji; |
-tablica, zeszyt przedmiotowy, atlas |
Realizacyjna |
-Podaje temat lekcji: Chrońmy błękitną planetę;
-Wprowadza uczniów w tematykę zajęć;
-Prosi uczniów o to by wyjaśnili, dlaczego Ziemię nazywa się błękitną planetą?
-Prosi uczniów o wymienienie elementów środowiska naturalnego (przyrodniczego);
-Prosi uczniów o podanie znaczenia słów dewastacja i degradacja środowiska n podstawie słowniczków, które otrzymają na lekcji;
-Wypisuje na tablicy zagrożenia dla środowiska a uczniowie przypisują im przyczyny i skutki: wylesianie obszarów, zanieczyszczenia wód, zanieczyszczenia powietrza;
-Zleca wykonanie zadania 1 z karty pracy, a następnie sprawdza wraz z uczniami wyniki zadania;
-Puszcza film dotyczący zasady zrównoważonego rozwoju;
-Prosi o zapoznanie się z ryc. 15.6 z przygotowanej karty i wspólnie z uczniami ją analizuje;
-Wspólnie z uczniami rozwiązuje zadanie 2 z karty pracy ;
- Prosi o analizę ryc. 15.7 karty przygotowanej dla uczniów i zadaje pytania: 1. Które kraje charakteryzują się dużą świadomością ekologiczną i dbałością o środowisko? 2. Gdzie możemy spotkać się z zaniedbanym środowiskiem oraz silnie przekształconym przez człowieka? 3. W jakich krajach na świecie rośnie świadomość ekologiczna?;
-Zleca wykonanie zadania 3 z karty pracy;
-Wspólnie z uczniami sprawdza zadanie 3 z karty pracy |
-Zapisują temat do zeszytów ;
-Słuchają;
-Oczekiwana odpowiedź: Ziemie nazywa się błękitna planeta, dlatego że wielkie obszary na jej powierzchni pokrywają oceany. W związku z tym w odległym kosmosie nasza planeta widziana jest w kolorze niebieskim;
-Oczekiwana odpowiedź: atmosfera, hydrosfera, litosfera, pedosferą, biosfera lub budowa geologiczna, klimat, rzeźba terenu, stosunki wodne, gleba, organizmy żywe;
- Odpowiadają: dewastacja to niszczenie środowiska przyrodniczego, a degradacja to pogorszenie się stanu poszczególnych elementów środowiska;
-Oczekiwane odpowiedzi: Wylesianie obszarów: - przyczyny: tworzenie pól uprawnych i pastwisk, pozyskiwanie terenów pod zabudowę i sieć komunikacyjną, pozyskiwanie surowca dla przemysłu, budownictwa i na opał - skutki: przyspieszenie procesu erozji gleb, wymieranie cennych gatunków zwierząt i roślin, zmniejszenie ilości tlenu, wzrost zagrożenia powodziowego Zanieczyszczenia wód: -przyczyny: stosowanie nadmiernej ilości nawozów sztucznych, awarie tankowców, wylewanie ścieków do rzek, nadmierny pobór wody dla rolnictwa -skutki: wysychanie obszarów, postępowanie procesu pustynnienia, niedobór wody pitnej, eutrofizacja wód (zarastanie zbiorników), Zanieczyszczenia powietrza: -przyczyny: duża ilość spalin samochodowych, rozwinięty przemysł wydobywczy, energetyka oparta na węglu kamiennym i brunatnym, -skutki: kwaśne deszcze, obumieranie lasów, smog,;
-Wykonują zadanie 1 z karty pracy;
-Oglądają;
-Analizują ryc. 15.6 i wspólnie z nauczycielem ja omawiają;
- Rozwiązują zadanie 2 z karty pracy;
-Analizują rycinę i odpowiadają na pytania: 1. Kanada, Stany Zjednoczone, Portugalia, Hiszpania, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Belgia, Włochy, kraje Skandynawskie, Polska, Czechy, Słowacja, Austria, Litwa, Łotwa, Grecja, Japonia, Australia 2. Pakistan, Indie, Chiny, Bangladesz, Bhutan, Birma, Wietnam, Tajlandia, Laos, Indonezja, Filipiny 3. Meksyk, Salwador, Honduras, Kolumbia, Wenezuela, Ekwador, Peru, Boliwia, Brazylia, Argentyna, Chile, Paragwaj, Maroko, Libia, Tunezja, Egipt, Namibia, Botswana, RPA, Zimbabwe, Półwysep Arabski, Zachodnia I Północna Azaja;
-Wykonują zadanie 3 z karty pracy;
-Sprawdzają zadanie 3 z karty pracy
|
-zeszyt przedmiotowy
-słowniczek pojęć
-własna wiedza
-karta pracy
-film
-karta
-karta pracy
-karty
-karty pracy
-karty pracy |
Podsumowująca |
-Krótkie przypomnienie treści z lekcji;
-Dziękuję za uwagę |
-Uczniowie odpowiadają na ewentualne pytania z lekcji |
|
KARTA PRACY
Zad.1. Do podanych zagrożeń dla środowiska dopisz sposoby ich zapobiegania.
Wylesianie obszarów
Zanieczyszczenia wód
Zanieczyszczenia powietrza
Zad.2. Napisz jakie działania można wprowadzić, aby zachować cele realizacji zasad zrównoważonego rozwoju.
1. ..................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
2. .................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
3. ................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
4. ................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
5. .................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
Zad.3. Wykreśl z diagramu nazwy 15 odpadów (w pionie i poziomie), a następnie odczytaj i wpisz pod diagramem hasło, które utworzą pozostałe litery.
D |
R |
U |
T |
S |
Ł |
O |
I |
K |
R |
E |
P |
G |
R |
U |
Z |
Z |
Ł |
O |
M |
C |
Y |
K |
L |
S |
K |
Ó |
R |
K |
A |
S |
Z |
K |
Ł |
O |
A |
Ł |
L |
I |
N |
Ł |
P |
A |
P |
I |
E |
R |
S |
O |
P |
O |
N |
A |
G |
A |
Z |
E |
T |
A |
T |
I |
G |
R |
E |
K |
L |
A |
M |
Ó |
W |
K |
I |
K |
A |
R |
T |
O |
N |
F |
O |
L |
I |
A |
K |
Hasło: .......................................................................