Data 07.12.2010r.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY III
Prowadzący:
Ośrodek tematyczny: Woda w przyrodzie.
Temat dzienny: Historia kropli wody.
Edukacja: polonistyczna, matematyczna, przyrodnicza, plastyczna, muzyczno-ruchowa.
Cel ogólny:
Zapoznanie się z obiegiem wody w przyrodzie.
Cele operacyjne:
Uczeń:
dostrzega zmiany stanów skupienia wody,
trafnie wyszukuje fragmenty tekstu na dany temat,
czyta płynnie i poprawnie, respektuje znaki przestankowe,
potrafi ułożyć wypowiedź w formie opowiadania,
wskazuje w tekście poszczególne rodzaje zdań,
potrafi w pamięci dodawać liczby trzycyfrowe złożone z setek i dziesiątek,
ilustruje ruchem lub gestem różne motywy muzyczne,
wciela się w rolę kropli wody,
wykonuje prace plastyczną.
Metody pracy:
czynna: zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń,
słowna: czytanie tekstu, opowiadanie,
percepcyjna: obserwacja, pokaz.
Formy:
indywidualna,
grupowa,
zbiorowa.
Środki:
podręcznik s. 18 - 21,
karta pracy 10, 11,
karta pracy - matematyka s.12 - 13,
kartki z tytułami wydarzeń,
CD2,
nożyczki, klej, kredki
Przebieg zajęć:
FAZA WSTĘPNA:
Przywitanie.
- Dzień dobry dzieci.
- Dzień dobry pani.
Wprowadzenie do tematu lekcji.
Podejdźcie teraz wszyscy do okien. Powiedźcie mi:
- Czego jest najwięcej za oknem? (śniegu).
- Co ciekawego można robić w śniegu? (lepić bałwana, jeździć na sankach, rzucać się śnieżkami).
- A czy ktoś z Was urządził sobie już taką bitwę na śnieżki z kolegami? (tak).
- Czy po takiej bitwie wracacie do domu cali w śniegu? (tak).
- Co się dzieje z tym śniegiem w Waszych ciepłych domach (topnieje).
Tak właśnie. Topnieje to znaczy, że zamienia się w wodę. A jeśli tą cała wodę zbierzecie do kubka i wylejecie na parapet za oknem. Na dworze jest bardzo zimno.
- Co zastaniecie na parapecie, kiedy rano otworzycie okno? (lód).
Woda pod wpływem temperatury potrafi przybierać różne formy. Dzięki temu może wędrować w środowisku i obserwować je z różnych stron. Dziś wybierzemy się w podróż z pewną kroplą wody.
FAZA ZASADNICZA:
Opisywanie ilustracji w podręczniku.
Otwórzcie podręcznik na stronie 18. Mamy tu czytankę, ale pomiędzy tekstem są umieszczone ilustracje. Opiszcie je.
Słuchanie tekstu „Jedna srebrna kropla” czytanego przez nauczyciela.
Przeczytam teraz czytankę pt.: „Jedna srebrna kropla”. Posłuchajcie.
Praca z tekstem.
- Kto był bohaterem tego opowiadania? (kropla wody).
- O czym marzyła kropla wody? (chciała latać jak jaskółka, fruwać jak motyl, dzwonić i pluskać jak strumyk).
- Kto z nią rozmawiał? (wierzba).
- Co jej powiedziała? (że spełni się jej marzenie).
- W co się zmieniła kropla wody? (w parę, deszcz, strumyk, śnieg).
- Czym różniły się Wasze przewidywania od wydarzeń przedstawionych w utworze?
- W czym były podobne?
Zestawienie ilustracji w podręczniku z fragmentami tekstu.
Zerknijcie na ilustracje, które znajdują się między tekstem. Do każdej ilustracji, odszukajcie odpowiedni fragment w opowiadaniu. Przeczytajcie je na głos.
Indywidualne opowiadanie o przygodach srebrnej kropli.
Poproszę kilka osób, aby opowiedziały mi, co przydarzyło się srebrnej kropli.
Wymyślanie własnego tytułu dla opowiadania. Praca w grupach.
Podzielę Was teraz na czteroosobowe zespoły. Zadaniem każdej grupy jest wymyślenie własnego tytułu dla opowiadania, które czytałam. Macie na to 5 minut. Kiedy skończycie, poproszę aby liderzy zespołów przedstawili Wasze pomysły.
Tworzenie planu wydarzeń (ustnie).
Spróbujmy wspólnie stworzyć plan wydarzeń. To znaczy, ze będziemy wyodrębniać wydarzenia i nadawać im własne tytuły.
Wyszukiwanie fragmentów tekstów do wylosowanych tytułów wydarzeń. Praca w grupach.
Wróćcie do grup, w których pracowaliście przed chwilą. Każdy z zespołów wylosuje sobie teraz jedną kartkę. Na każdej kartce jest napisany tytuł danego wydarzenia z opowiadania. Waszym zadaniem jest odszukać w tekście fragmentów, które będą pasowały do wylosowanego tytułu. Gdy będziecie już gotowi, jedna osoba z zespołu odczyta na głos odszukany fragment. Dodatkowo pozostałe grupy muszą uważnie słuchać i zastanowić się jaki tytuł ma odczytany tekst. Dla porównania zespół odczytuje prawidłowy tytuł.
Dokończenie zdań zgodnie z kolejnością wydarzeń. Zadanie w karcie pracy.
Otwórzcie karty pracy na stronie 19. Zajmiemy się teraz ćwiczeniem 1. Wytnijcie paski z dołu karty. Dokończcie zdania zgodnie z kolejnością wydarzeń w opowiadaniu „Jedna srebrna kropla”.
Drama: Kropla wody opowiada swoje przygody.
Poproszę kilka chętnych osób, aby wyszły na środek i wcielić się w rolę kropli wody. Jako kropla wody spróbujcie opowiedzieć wszystkim (słowem lub gestem) swoje przygody. W tym zadaniu wspierajcie się tym, czego dowiedzieliście się z opowiadania.
Liczby w zakresie 1000.
Rozdam kilka zakrętek na każdą ławkę. Na tablicy zapiszę kilka liczb trzycyfrowych. Waszym zadaniem jest ułożenie z zakrętach odpowiedniej liczby setek, dziesiątek i jedności.
Dodawanie liczb typu 120+270.
Każdą liczbę zapisaną na tablicy przedstawcie w postaci sumy dwóch składników.
Liczby w zakresie 1000. Dodawanie liczb typu 120+270. Zadania w karcie pracy - matematyka.
Otwórzcie karty pracy na stronach 12 i 13. Będziemy kolejno wykonywać zadania od 1 do 9.
Zmiany stanu skupie wody. Zadanie w karcie pracy.
Wróćmy do kart pracy na stronie 19. W ćwiczeniu 2 powiedzcie, czym była kropla. Pomogą Wam w tym przymiotniki. Umieśćcie pod nimi odpowiednią naklejkę z wyklejanki.
Wyrazy z „rz” i „ż” - grupowanie w pary wyrazów o podobnym znaczeniu.
W ćwiczeniu 3 mamy wyrazy: śnieżyca, burza, mżawka, kapuśniaczek, ulewa, zadymka. Waszym zadaniem jest połączyć w pary wyrazy o podobnym znaczeniu.
Ćwiczenie dramowe: Wywiad z kroplą wody.
Poproszę jedną osobę na środek, która zostanie kroplą wody. Pozostali są reporterami, którzy przeprowadzają wywiad z kroplą wody. Kiedy wymyślicie, należy się zgłosić. To kropla wody jest naszym gościem i to ona wybiera osobę, która zada jej pytanie. Pamiętajcie, nie wykrzykujcie swoich pytań, bo nasz gość może poczuć się urażony.
Redagowanie odpowiedzi na pytania. Zadanie w karcie pracy.
Otwórzcie karty pracy na stronie 20. Teraz każdy z Was ma szansę zostać kroplą wody i odpowiedzieć na dwa pytania. W zadaniu 4 mamy cztery pytania. Wy wybieracie dwa z nich i odpowiadacie na nie.
Realizowanie gestem lub ruchem różnych motywów melodycznych granych staccato i legato.
Włączę teraz płytę i usłyszycie kilka rodzajów melodii. Waszym zadaniem jest przedstawianie dźwięków, które usłyszycie za pomocą gestów lub ruchów.
Wyjaśnienie pojęcia staccato i legato.
Melodie, które przed chwilą słyszeliście to staccato i legato. Staccato to sposób śpiewania lub grania, polegający na wyraźnym oddzieleniu od siebie dźwięków. Zaś legato to sposób śpiewania lub grania, polegający na płynnym łączeniu ze sobą dźwięków.
Rodzaje zdań: oznajmujące, pytające, rozkazujące. Praca z podręcznikiem.
W zależności od tego, po co wypowiadamy zdanie, wyróżniamy trzy rodzaje zdań: zdanie oznajmujące (Jestem Ola.), zdanie pytające (Jak masz na imię?). Pamiętajmy, że ten typ zdania zawsze kończymy znakiem zapytania. Mamy jeszcze zdanie rozkazujące (Oddaj mi gumkę).
Otwórzcie podręczniki na stronie 21. W ćwiczeniu pierwszym przeczytajcie wypowiedzi postaci z obrazków. Zmieniając ton głosu, kolejno: stwierdźcie, zapytajcie i wydajcie polecenie.
Zdania wykrzyknikowe. Praca z podręcznikiem.
Wyróżniamy również zdania wykrzyknikowe. Wypowiadamy je podniesionym tonem. W piśmie oznaczamy to wykrzyknikiem.
Zastosujcie zdobytą wiedzę i zdania w ćwiczeniu 2 przeczytajcie podniesionym tonem.
Zdaniem wykrzyknikowym może być zdanie oznajmiające, pytające i rozkazujące. Możemy to zauważyć w ćwiczeniu 3. Przyjrzyjcie się tym zdaniom. Zwróćcie uwagę na znaki przestankowe na końcu zdania.
Wyszukiwanie w tekście „Jedna srebrna kropla” zdań wykrzyknikowych.
Wrócimy teraz do utworu, który czytaliśmy wcześniej. Odszukajcie w nim zdań wykrzyknikowych. Następnie chętna osoba przeczyta je głośno.
Praca plastyczna. Tworzenie kropli wody.
Rozdam każdemu kartkę, na której jest narysowana kropla wody. Pokolorujcie ją na niebiesko. Na pozostałościach z kartki narysujcie oczy usta oraz nos i pokolorujcie je. Następnie wytnijcie i naklejcie w odpowiednim miejscu na kropelce. Przyklejcie kropelkę do zeszytu. Dorysujcie do niej coś co Wam się z nią kojarzy.
Zadanie pracy domowej.
W domu wypiszcie z tekstu „Jedna srebrna kropla” wyrazów z ó niewymiennym i ułóżcie z nich zdania.
FAZA KOŃCOWA:
Przypomnienie treści zajęć.
Dokończcie zdania:
- Z dzisiejszej lekcji zapamiętam, że … (woda stale krąży, zmienia się w parę, deszcz, strumyk, śnieg).
- Najbardziej podobał mi się … (wywiad z kroplą wody, praca plastyczna).
- Wyróżniamy zdania … (oznajmujące, pytające, rozkazujące, wykrzyknikowe).
Pożegnanie.
Bardzo dziękuję za dzisiejszą pracę.
Do widzenia.
______________________
data i podpis nauczyciela
(opiekuna praktyk)