3304


Konspekt zajęć do kl. VI a (integracyjnej), 04.11.2008 - wtorek

dla uczniów upośledzonych w stopniu umiarkowanym.

Prowadzący - oligofrenopedagog mgr Gierłach Elżbieta

Temat tygodniowego ośrodka pracy: Jesienne słoty i szarugi, przygotowania do zimy..

Temat dziennego ośrodka pracy: Deszczowe zabawy.

Czas zajęć: 3 x 45 minut

Cele ogólne:

Cele rewalidacyjne:

Cele operacyjne

Dziecko:

Metody pracy:

Formy pracy

Środki dydaktyczne:

Kalendarz pogody, etykiety z nazwami dni i miesięcy, zeszyt ucznia, karta do ćwiczeń grafomotorycznych, ilustracje przedstawiające jesień i inne pory roku, tekst opowiadania, kredki, farby  plakatowe, klej, pędzle,    kolorowe  kawałki  papieru  kolorowego, duże  arkusze  papieru  z narysowanymi  parasolami

Przebieg zajęć:

I Zajęcia wstępne

  1. Przywitanie z dziećmi.

  2. Sprawdzenie listy obecności.

  3. Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy), zapisanie jej w zeszycie.

  4. Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).

  5. Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.

  6. Sprawdzenie pracy domowej.

II Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.

  1. Ćwiczenia grafomotoryczne - wodzenie palcem a następnie ołówkiem po szlaczkach literopodobnych.

  2. Wprowadzenie  do  zajęcia  poprzez  wysłuchanie opowieści ruchowej.

    Treść opowiadania: „W piękny jesienny dzień, gdy na niebie świeciło złote słońce, dzieci wybrały się do lasu na grzyby. Miały ze sobą koszyki. W lesie rosło bardzo dużo wysokich drzew, ale pomiędzy nimi widać było niskie drzewa. . Wiał delikatny wiatr, który poruszał gałązkami. Siedziały na nich ptaki. Gdy usłyszały dzieci, przestraszyły się i odfrunęły. Dzieci wędrowały, aż napotkały na leśnej polanie dużo  grzybków-  borowików. Dzieci pochyliły się i zebrały grzybki do koszyków. Nagle na niebie pojawiły się chmurki, z których zaczął padać drobny deszcz, więc dzieci schowały się pod drzewkami, ale wiatr stawał się silniejszy. Dzieci postanowiły pobiec do domu. Zabrały koszyki i biegły, przeskakując kałuże, które utworzyły się na drodze. Wiatr wiał coraz mocniej, tak że ciężko im było iść, ale dom był już niedaleko. Kiedy udało im się w końcu dotrzeć do drzwi, okazało się że wiatr rozdmuchał ciemne chmury i na niebie znów zaświeciło słońce. Dzieci uśmiechnęły się i zaczęły liczyć grzybki w swoich koszykach.”

  1. Rozmowa na temat zajęcia dzieci w jesienny dzień.

  2. Zabawa w kończenie zdań -    zachęcanie  dzieci  do  zabawy  polegającej  na  dokończeniu  zdania:

Jesień rozpoznaję po…

Kiedy  pada  deszcz  lubię........

  1. Ułożenie z rozsypanki wyrazowej zdania Nasze deszczowe zabawy i wklejenie go do zeszytu.

  2. Jesienna dekoracja - dzieci, wśród różnych zdjęć i obrazków odszukują ilustracje przedstawiające jesień, tworzą z nich gazetkę.

  3. Swobodne wypowiedzi-zainspirowane pytaniem: Za co chciałbyś podziękować jesieni?

III Ekspresja

IV Zajęcia końcowe

  1. Porządkowanie stanowisk pracy.

  2. Podsumowanie zdobytych wiadomości.

  3. Udzielenie pochwały, zaangażowanie uczniów w pracy i ocena ich zachowania.

  4. Pożegnanie z dziećmi.


