Konspekt zajęć
Pożegnanie zimy
Cele :poznawczy-podtrzymanie tradycji naszych przodków
kształcący-wdrażanie dzieci do zbiorowej inscenizacji
wychowawczy-zwrócenie uwagi na prawidłowe, bezpieczne zachowanie się nad wodą. Ochrona pierwszych kwiatów wiosennych.
Formy: pogadanka , inscenizacja, wycieczka, śpiewanie , obserwacja.
Metoda : zabawowa.
Środki dydaktyczne :kukła Marzanny , rekwizyt .
Tok zajęć:
Część wstępna
Zbiórka dzieci zapoznanie z celem wycieczki.
Kogo będziemy dziś żegnać? - Marzannę
Co ona przedstawia?- Zimę, nieszczęście.
Czy wam dokucza? - Uczniowie śpiewają piosenkę o zimie.
Gawęda: Topienie Marzanny jest starym zwyczajem słowiańskim. Boginka ta była symbolem zimy, zła, śmierci; wraz z zimą odchodzi, ustępuje miejsca zwycięskiej wiośnie, przynoszącej ludziom w ciepłych promieniach słońca nowe życie, radość , nadzieję. Ludzie , zmęczeni zimą , nie chcieli czekać bezczynnie na przybycie wiosny , więc gdy ziemia tajała i topniały lody , sroga zimę Marzannę wrzucali do wody.
Przypomnienie o bezpieczeństwie nad wodą. Idąc będziemy śpiewać piosenki o złej zimie i obserwować zmiany , które zaszły już w przyrodzie. Może spotkamy i usłyszymy wiosnę?
Przemarsz dzieci nad wodę ze śpiewem ( melodia krakowiaka)
Ruszamy gromadą
wesołym pochodem.
Niesiemy Marzannę
nad zieloną wodę .
Radują się drzewa,
weselą się domy,
bierzemy Marzannę
Chochoła ze słomy.
Wrzucamy do wody
niedobrą boginię,
nich prędko do morza
zła zima odpłynie.
Część główna
1 Po przybyciu na miejsce wszyscy stoją koło ogniska , które się pali. Tu odbywać się będzie ostatni sąd nad Marzanną.
Udział biorą: Bałwanek - obrońca Marzanny, sędzia , ptaszki, gospodarz , staruszek i dzieci.
Oskarżają ptaszki : W czasie zimy było nam bardzo zimno. Byłyśmy głodne, bo nasze pożywienie przykrył śnieg, zniszczył mróz.
Bałwanek: To wina ludzi , którzy mieli się wami opiekować, szczególnie dzieci.
Gospodarz: Mnie zmarzły ziemniaki i buraki , odmroziłem sobie uszy i ręce.
Bałwanek: Gospodarzu źle okryłeś swoje plony przed zimą, nie dbałeś o swój ubiór.
Staruszek: A ja złamałem nogę
Bałwanek : To wina dzieci , które robiły ślizgawki z chodników.
Dzieci: Nie mogłyśmy się nacieszyć słoneczkiem, marzły nam policzki i nosy.
Sędzia: Marzanna bezkarnie umacnia panowanie nad światem. Nieprawnie skuwa lodem
rzeki , jeziora , sypie śniegiem , zasypuje pola , lasy , drogi . Zbliża się wiosna i
prawo do panowania mają kwiaty , słońce i ptaszki . Świadkowie oskarżenia
przedstawili wystarczająco wiele dowodów , aby Marzanna ustąpiła miejsca
wiośnie. Sąd uznaje winę Marzanny i skazuje ją na chłostę.
Wszyscy: tyle szkody wyrządziła wszystkim Marzanna . Zła zima! ( Dzieci biją Marzannę
rózeczkami . Bałwanek stopił się nad paleniskiem).
Wszyscy śpiewają: ,,Zgiń, przepadnij zimo (2*), i nie wracaj do nas (2*),na przyjęcie
Wiosny otworzymy ramiona''
Dzieci wołają: Wiosno, wiosno!
Nauczyciel: Dlaczego wołacie wiosnę, czyście ją po drodze spotkały?
Dzieci: Widziałyśmy kwitnącą leszczynę, bazie, zakwitły już pierwsze kwiaty- przebiśniegi.
Nauczyciel: Nie wolno zrywać pierwszych kwiatków są pod ochroną.
Dzieci: Wiosno, wiosno , chodź do nas!
Wiosna: Wychyla się za drzewa . Nie przyjdę!
Dzieci: Dlaczego ?
Wiosna: Bo u was jeszcze Marzanna - zła zima.
Nauczyciel: Co mamy z nią robić?
Wiosna: Podpalić i wrzucić do wody.
Dzieci: Precz z zimą !
Podpalają i wrzucają Marzannę do wody, śpiewając:
Płyń sobie Marzanno, szumiącym potokiem, na morze głębokie.
A teraz gdy zima poszła już daleko,
zostań z nami , wiosno, nad zieloną rzeką.
Wszyscy tworzą koło , wiosna przychodzi ze swoim orszakiem (kwiatki) , przynosi telegramy od swoich przyjaciół.
Dzieci śpiewają:
Kończy się zima , mroźna , okrutna,
przemija pora szara i smutna .
W wieńcu z róż idzie już
Wiosna piękna i radosna
idzie już (bis )
Cieszą się kwiaty ,
pieszą się drzewa ,
ptaszek w gaiku słodko gdzieś śpiewa.
W wieńcu z róż idzie już ,
wiosna piękna i radosna.
Idzie już.
Wiosna odczytuje telegramy, dzieci odgadują , kto je nadesłał do nich. Wiosna składa życzenia z okazji pierwszego dnia wiosny - wręcza laurki. Dzieci śpiewają o wiośnie . Tańczą wraz nią w kółeczku .
2. Wracamy do szkoły ze śpiewem ( wiosna i kwiaty idą pierwsze ).
Opracowała : Magdalena Linke
1
3
- 3 -