KONSPEKT ZAJĘC Z EDUKACJI MATEMATYCZNEJ DLA KLASY 1
Temat zajęć: „Różne sposoby dokonywania pomiaru”
Cele ogólne:
· Wprowadzenie pojęcia „pomiar”
· Rozwijanie sprawności manualnej.
· Kształcenie umiejętności mierzenia.
· Zapoznanie z różnymi sposobami mierzenia.
· Dostarczanie informacji na temat różnych przyborów stosowanych do mierzenia.
· Zdobywanie wiadomości na temat centymetra.
Cele operacyjne:
· Uczeń zna pojęcie pomiaru.
· Potrafi wymienić sposoby mierzenia.
· Wie jakimi przyborami wykonujemy pomiar.
· Rozumie pojecie – Centymetr
· Zmierzyć długość, odległość przedmiotów dużych i małych.
Metody:
· Pogadanka
· Praktyczno- ćwiczeniowa
Formy pracy:
· Grupowa
· Indywidualna
Środki dydaktyczne:
· Plansza z pojęciem – POMIAR
· Ilustracje przedstawiające sposoby mierzenia:
Ø Patyk
Ø Dłonie
Ø Kredki
Ø Stopy
Ø Kroki.
· Plansza – DOKŁADNE MIERZENIE
· Linijki
· Metr krawiecki
· Karty pracy.
Przebieg zajęc:
1. Przywitanie z klasą.
2. Poinformowanie uczniów co będzie im potrzebne na dzisiejszych zajęciach oraz wyznaczenie dyżurnego.
3. Zapoznanie dzieci z tematem zajęć.
4. Dyskusja na temat czym jest pomiar?(załącznik nr 1)
5. Zaprezentowanie planszy z różnymi sposobami mierzenia(załącznik nr 2)
6. Pogadanka : Czym jeszcze można Mierzyc?
7. Mierzenie długości i szerokości ławki za pomocą różnych przedmiotów.
8. Wytłumaczenie ,że mierzenie np. stopa nie jest pomiarem dokładnym.(załącznik nr3)
9. Przerwa śródlekcyjna:
· "Pajac kiwa głową". Skłony głowy w przód i w tył.
· "Oddychanie w czasie pływania". W pozycji stojącej głęboki wdech nosem i wydech ustami.
· „Ugniatanie kulki śniegu”.
10. Przedstawienie przyborów do dokładnego pomiaru.
· Linijka
· Metr krawiecki
11. Pogadanka: Co wspólnego mają te przybory? ( podziałka centymetrowa)
12. Uwrażliwienie uczniów na fakt, iż zawsze zaczynamy Mierzyc od 0 na podzialce
13. Ćwiczenie „Zmierz swoja ławkę”
Polecenie: Zmierz długość i szerokość swojej ławki
Przyrząd: linijka
14. Pogadanka : w Czym wyrażamy zmierzona długość
15. Zapoznanie z pojęciem Centymetr, przedstawienie , że 1 cm to 1 kratka w zeszycie.
16. Indywidualna praca dzieci w kartach pracy.
17. Pożegnanie się z klasą.