Konspekt zajęć plastycznych

Konspekt zajęć plastycznych (klasa VI szkoła podstawowa)

Temat: Interpretacja malarska utworu muzycznego.

Czas trwania: 45minut.

Prowadzący: Weronika Proskurowska

Ilość osób biorących udział w zajęciach: 28osób.

Wiek rozwojowy/ Klasa: VI klasa szkoły podstawowej.

Cel główny:
- Zainspirowanie uczniów do twórczego działania.
- Zapoznanie uczniów z podziałem barw na ciepłe i zimne.

Cele operacyjne:
uczeń potrafi:
- dokonać podziału barw ze względu na ich temperaturę,
- oddać nastrój utworu muzycznego w pracy plastycznej poprzez dobór odpowiedniej gamy barw.

Metody:
- pogadanka,
- ilustracja muzyczna Skaldowie ,,Wiosna’’.

Forma pracy:
- indywidualna.

Materiały i technika:
- malarstwo, farby plakatowe, kredki woskowe, ołówki, pisaki, bloki, pędzle.

Przebieg lekcji:

Część zajęć: Czynności nauczyciela: Czynności ucznia:
Część wstępna: 10 minut

1. Powitanie.

2. Sprawdzenie obecności.

3. Sprawdzenie zadania domowego.

4. Omówienie dzisiejszych zajęć, o czym będzie i w jaki sposób będą przeprowadzone.

1. Odczytanie zadania domowego.

2. Pytania dotyczące dzisiejszych zajęć.

Część właściwa: 25-30 minut.

1.Pogadanka:
- przypomnienie podziału barw na podstawowe ( czerwony, niebieski, żółty) i pochodne (łączenie barwy żółtej i niebieskiej otrzymujemy cały szereg barw zielonych; przez łączenie niebieskiej i czerwonej - cały szereg fioletowych; przez połączenie czerwonej z żółtą - całą gamę pomarańczowych.)
- wprowadzenie pojęcia "temperatura barw"(obiektywna wrażenia barwy danego źródła światła),
- wymienienie barw zimnych, które kojarzą się z lodem, wodą (fioletowy, niebieski, zielony),
- wymienienie barw ciepłych, które kojarzą się ze słońcem, ogniem (czerwony, żółty, pomarańczowy),
- sformułowanie tematu zajęć

2. Wysłuchanie utworu muzycznego ,,Wiosna’’ Skaldów.

3. Pogadanka:
- wybór gamy barw do realizacji tematu,
- omówienie sposobu wykonania zadania (uczeń może namalować obraz, który widział oczami wyobraźni w trakcie słuchania utworu, lub dowolną kompozycję kolorystyczną).

1. Dyskusja.

2. Odpowiadanie na pytania nauczyciela.

3. Wysłuchanie utworu muzycznego.

4. Dyskusja i wymiana poglądów.

5. Wykonanie zadania zleconego przez nauczyciela.

6. Indywidualna praca uczniów.

Zakończenie: 10 minut.

1. Ekspozycja prac.

2. Omówienie prac.

3. Czy zajęcia się podobały, co uczniowie chcieliby zmienić lub dodać na przyszłość.

4. Podziękowanie za zajęcia.

1. Omówienie prac i wybranie najlepszej.

2. Pożegnanie nauczyciela.

