KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA AKTYWNOŚCI PLASTYCZNEJ DZIECI CZTEROLETNICH
Temat: „Leśny skrzat” - wydzieranie z kolorowego papieru.
Cele:
doskonalenie umiejętności naklejania małych form na kartkę (przy umiarkowanym użyciu kleju)
utrwalanie umiejętności określania położenia przedmiotów w przestrzeni
usprawnianie narządów mowy poprzez ćwiczenia podniebienia miękkiego (wymowa głoski szczelinowej tylnojęzykowej „h”)
doskonalenie zmysłu dotyku poprzez badanie przedmiotów bez udziału wzroku
utrwalanie umiejętności klasyfikowania przedmiotów według jednej cechy - barwy
skracanie czasu reakcji na sygnały i polecenia
rozwijanie zdolności do obdarzania uwagą drugiej osoby - wdrażanie do niewerbalnego komunikowania się
Metody:
czynne:
- metoda kierowania własną aktywnością dziecka
- metoda zadań stawianych dzieciom
- metoda ćwiczeń utrwalających wcześniej nabyte umiejętności
słowne:
- objaśnienie
Formy:
zbiorowa
indywidualna
Środki dydaktyczne:
Sylweta skrzata, koszyczek, ściereczka, mech, piosenka „Hej ho, hej ho, do pracy by się szło”, zdjęcia Papy Smerfa, krzesło, melodia z piosenki „Krasnoludki”, trzy duże koła z wstążek (zielonej, żółtej, niebieskiej), bransoletki z brystolu dla każdego dziecka (zielone, żółte, niebieskie), kartki z konturami skrzata, papier kolorowy, sznurek, klamerki.
Przebieg zajęć:
1. Prezentacja skrzata - zagadka dotykowa.
Dzieci po kolei dotykają umieszczonego w koszyczku mchu. Próbują odgadnąć co to jest i gdzie to można znaleźć. Nauczycielka opowiada o mieszkających pośród mchu skrzatach. Podkreśla ich pracowitość.
2. „Pracowite skrzaty” - zabawa naśladowcza.
Nauczycielka włącza piosenkę „Hej ho, hej ho, do pracy by się szło” i prosi dzieci, by robiły to co ona. Przedstawia za pomocą ruchu:
- wbijanie gwoździ
- malowanie ścian
- mieszanie w garnku
- zamiatanie
- szycie
- dźwiganie ciężkiego worka
3. Rozmowa na temat wykonywanych czynności.
Nauczycielka zadaje pytanie o czynności wykonywane podczas zabawy ruchowej.
4. „Skrzaty wołają…” - zabawa artykulacyjna.
Nauczycielka prosi dzieci, by powtarzały za nią, mówiąc, że skrzaty:
- gdy ktoś zabłądzi w lesie, wołają: hop - hop!
- gdy widzą dzieci, wołają: hej, hej!
- gdy są zmartwione, wołają: och!
- gdy rozmawiają przez telefon, mówią: halo!
5. „Gdzie jest Papa Smerf?” - określanie położenia przedmiotów w przestrzeni.
Nauczycielka pokazuje dzieciom zdjęcia przedstawiające Papę Smerfa siedzącego:
- na krześle
- pod krzesłem
- przed krzesłem
- za krzesłem
- obok krzesła
Dzieci odpowiadają za każdym razem na pytanie: „Gdzie jest Papa Smerf?”
Następnie wybiera kilkoro dzieci i prosi, by umieściły przedszkolnego skrzata w wyżej wymienionych miejscach.
6. „Skrzaty na spacer” - zabawa orientacyjno - porządkowa.
Nauczycielka rozdaje dzieciom bransoletki w trzech kolorach, tworząc w ten sposób trzy grupy skrzatów. Rozkłada na podłodze obręcze z wstążek, czyli domki skrzatów. Gdy gra muzyka skrzaty wychodzą z domków na spacer, zaś gdy muzyka milknie wracają do domków w kolorze zgodnym z kolorem bransoletek.
7. „Leśny skrzat” - praca plastyczna.
Dzieci zajmują miejsca przy stolikach i naklejają kawałki kolorowego papieru na kartki z konturami skrzata. Nauczycielka przypina prace dzieci do sznurka za pomocą klamerek, tworząc w ten sposób wystawę skrzatów.
8. Podziękowanie i zakończenie zajęć - „My jesteśmy krasnoludki”. Na zakończenie dzieci śpiewają piosenkę: „My jesteśmy krasnoludki” ilustrując jej treść ruchem. Jeśli dzieci wyrażą taką chęć, nauczycielka włącza bajkę „Smerfy”.