KONSPEKT ZAJĘĆ PLASTYCZNYCH Z WYKORZYSTANIEM TECHNIK FREINETA
Temat: Jak chciałbym spędzić czas wolny w zimie?
Cele operacyjne:
- projektuje i przedstawia w sposób plastyczny własną koncepcję,
- wykorzystuje różnorodne techniki plastyczne i materiały do ich przedstawienia,
- poznaje różne sposoby spędzenia wolnego czasu w zimie
- projektuje i realizuje wcześniej planowane działania,
- rozwija twórczą aktywność dziecka,
- uczy się samodzielnie podejmować decyzje,
- doskonali umiejętność posługiwania się materiałem plastycznym,
- umiejętnie dokonuje wyboru metod i środków zgodnie z indywidualnymi predyspozycjami,
- wierzy we własne możliwości twórcze i intelektualne,
- przestrzega zasad bezpieczeństwa w trakcie spędzania wolnego czasu zimą.
Metody:
Słowne: rozmowa, analiza sytuacji
Czynne: zabawy ruchowe, udział w dyskusji, działalność plastyczna
Oglądowe: wykorzystanie bodźców wzrokowych pobudzających do aktywności słownej i plastycznej
Formy:
Indywidualna
Zbiorowa
Grupowa
Pomoce i środki dydaktyczne:
Magnetofon, kaseta z piosenkami oraz z nagraniem „Cztery pory roku” Vivaldiego, obrazki (sporty zimowe), sztalugi, ramy z rozpiętym płótnem, fartuchy, kartki różnego formatu, koloru, sól, plastelina, masa solna, bibuła, wata, farba, wełna, szmatki, węgiel, kredki, wycinanki, klej, pędzle, futerka, pasta do zębów, pudełka - bombonierka
Przebieg zajęcia:
Nauczyciel włącza magnetofon z nagraniem piosenki „Sanna”
Dzieci ustawione w saneczki jadą w rytm muzyki
Nauczyciel przygotowuje tablicę z obrazkami o sportach zimowych
Dzieci siadają i oglądają obrazki - rozmowa na ich temat.
Nauczyciel pyta „Czy dzieci też mogą zaplanować swój czas wolny i przedstawić swoje propozycje rodzicom?
Dzieci zgłaszają swoje propozycje, dyskutują (podkreślamy sprawę bezpieczeństwa)
Nauczyciel - My też spróbujemy zaplanować jak spędzimy wolne dni i jak przedstawimy to w naszej pracy - czyli zrobimy PROJEKT. Pomyślcie czy chcecie pracować samodzielnie, z kolegą czy w grupie? Jakich barw użyjemy? Czym można zastąpić śnieg?
Dzieci wypowiadają się, zgłaszają swoje propozycje
Nauczyciel - Popatrzcie, przygotowałam dla Was różne materiały, wybierzcie te, które pomogą Wam zrealizować swój plan.
Żeby Wam się lepiej pracowało włączam kasetę z nagraniem „Cztery pory roku - zima” Vivaldiego
Dzieci ustawione w pociąg objeżdżają stanowiska pracy (przy stołach, sztalugach, na podłodze, ramy z płótnem). Dobierają się parami, grupami, indywidualnie. Pracują, a nauczyciel dyskretnie pomaga, podpowiada, zwraca uwagę na realizację planu. Na koniec drukują podpisy
Nauczyciel wspólnie z dziećmi urządza wystawę prac (przypina klamerkami do sznurka). Dzieci oglądają je i omawiają najciekawsze.
Proponują, aby wywiesić je w szatni dla rodziców - zaprezentować rodzicom ich projekty spędzania wolnego czasu
Nauczyciel włącza kasetę z piosenką „Zima” - dzieci ilustrują ruchem to co wykonały w swoich projektach (jazda na łyżwach, sankach, nartach itp.)