KONSPEKT LEKCJI
Przedmiot: wychowanie techniczne; klasa: III
Temat jednostki lekcyjnej: Moje Miasto
Cele lekcji:
- Dydaktyczne
Poznawczy : Uczeń zna największe miasta Polski, zapoznaje się mapą miasta.
Kształtujący: Uczeń potrafi odczytać podstawowe informacje z mapy. Uczeń potrafi czytać diagramy, zna niektóre oznaczenia.
Wychowawczy: Uczeń wzbogaca się o poznanie w małej części geografi najbliższej okolicy. Uczeń zwraca uwagępodczas pracy na różnorodność technik wykonania makiety miasta.
Metody pracy nauczyciela:
Opis z pokazem,
Pogadanka
Praca praktyczna
Środki dydaktyczne:
Mapy geograficzne, Plany miast
Modele makiet wykonane wcześniej,
Styropian, pudełka różnej wielkości, klej, nożyczki, papier kolorowy, farby, plastelina, patyki wykałaczki taśma klejąca.,
Forma organizacji pracy uczniów: grupowa
Czas trwania lekcji: 45 minut.
Lp. |
Ogniwa |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Zapoznanie z tematem i celami. |
Przygotowanie pracowni, środków dydaktycznych. Powitanie klasy. Sprawdzenie obecności.
|
Uczniowie witają się z nauczycielem. Zgłaszają obecność. Notują podany temat lekcji do zeszytów. |
|
Zapoznanie się ze środkami dydaktycznymi oraz korelacja z innymi przedmiotami. |
Pytania do uczniów: Co to jest mapa? Do czego jest nam potrzebna? Jakie informacje nam dostarcza? Porównanie mapy i planu miasta. |
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.
Poznają różnicę: mapa-plan |
|
Zaplanowanie działań. |
Opis pokazowych modeli makiet miast. Opis technik wykonania poszczególnych elementów. |
Uczeń skupia uwagę na pokazie nauczyciela. |
|
Przygotowanie przyniesionych materiałów |
Nauczyciel prosi uczniów o zaprezentowanie przyniesionych materiałów, potrzebnych do pracy. |
Uczeń przygotowuje się do pracy. |
|
Wykonywanie zadania. |
Nauczyciel prosi uczniów w grupach o wykonanie makiety miasta. |
Uczniowie zaczynają pracę, wykonują z pudełek budynki, drzewa, malują styropian- na nim ulice, konstruują z patyków drzewa. |
|
Kontrola i ocena wykonanych prac. |
Nauczyciel nadzoruje prace, pomaga, podpowiada w przypadku trudności. Wystawia oceny, zwraca uwagę na estetykę wykonanych prac. |
Uczniowie kończą makiety wykorzystując pomoc nauczyciela. |
|
Wykonanie czynności zakończeniowych. |
Zarządzenie sprzątania klasy. |
Sprzątanie sali po zajęciach. |