Konspekt zajęć
Data: 22.03.2006r.
Szkoła: Zespół Szkół Specjalnych nr 3 w Chorzowie
Osoby prowadząca: Anna Kolasińska
Temat tygodniowego ośrodka pracy: Nadchodzi wiosna.
Temat dziennego ośrodka pracy: Wprowadzenie małej litery „g”.
Cele ogólne:
Dydaktyczne:
doskonalenie umiejętności czytania i pisania,
doskonalenie techniki dodawania w zakresie 10-20,
mierzenie długości, jednostka miary - centymetr,
utrwalanie właściwego układu ręki i zeszytu podczas pisania i rysowania,
wprowadzenie litery „g”
dostrzega związek między porą roku, a zmianami w przyrodzie,
poznanie nazw kwiatów zwiastujących wiosnę,
Wychowawcze:
wyrabianie nawyku estetyki,
wdrażanie do pilnego słuchania poleceń nauczyciela,
uspołecznienie,
wdrażanie do samokontroli i autokorekty.
Rewalidacyjne:
usprawnianie motoryki małej i dużej,
analiza i synteza wzrokowo słuchowa,
ćwiczenia spostrzegawczości,
wyrobienie koordynacji wzrokowo-ruchowej,
stymulowanie w zakresie sprawności słuchowej,
wyrobienie ruchu pensetowego,
Cele operacyjne w zakresie:
Wiedzy:
- wie jak wygląda litera „G” mała
- wie, z jakich elementów składa się litera ”g” mała
- wie, w jakich literach występują te elementy,
- wie, że litera g jest spółgłoska,
- wie, że zmieniła się pora roku (wiosna),
Umiejętności:
potrafi pisać po śladzie literkę „g” małą,
potrafi samodzielnie napisać literkę „g” małą,
potrafi ułożyć samodzielnie literkę „g” z fasolek,
potrafi rozpoznać literkę „g” spośród innych spółgłosek,
potrafi dodawać w zakresie 10 i 20
Postaw:
potrafi spokojnie i kulturalnie zachować się w czasie lekcji,
przestrzegać zasad obowiązujących podczas gier i zabaw,
potrafi dbać o czystość swojego stanowiska pracy.
Metody nauczania:
metoda asymilacji wiedzy: pogadanka
metoda oglądowa: pokaz
metoda praktyczna: metoda ćwiczeń, metoda zajęć praktycznych
Formy pracy:
indywidualna jednolita
indywidualna zróżnicowana,
zespołowa jednolita
Środki dydaktyczne:
- plakietki z imionami ( żabki),
- plansza przedstawiająca pory roku, pogodę, temperaturę, dzień, miesiąc, rok,
- plansza z zagadką,
- płyta CD z piosenkami Klanowymi,
- obrazki, w wyrazach, w których nazwie słychać głoskę „g”,
- literki „g” powiększone do rozmiaru A4,
- tacki i kasza manna,
- fasola,
- koc,
- plastelina, mazaki, kredki, ołówek,
- magnetofon,
- karty pracy,
- nożyczki, klej.
Przebieg zajęć
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Zajęcia wstępne |
|
1. Powitanie uczniów
2. Ustalenie dnia, miesiąca, roku i pogody. Dzieci podchodzą do plansz i kolejno omawiamy:
3. Sprawdzenie obecności
4. Ćwiczenie orientacji w schemacie własnego ciała. * „Czy znam części ciała?”. Dzieci stoją zwrócone twarzą do koła, odległość między nimi na odległość wyciągniętych ramion. Prowadzący wymienia najpierw pojedynczo nazwy części ciała i różnych organów, a dzieci je wskazują. Następnie podaje polecenie o charakterze złożonym, angażujące współdziałanie różnych części i ich kojarzenie np. wskaż prawą ręką lewe oko, chwyć prawą ręką lewą kostkę itd. 5. Ćwiczenie ruchowe: * Dobierzcie się parami i stańcie naprzeciw siebie. „Przybijcie piątkę” lewymi dłońmi, połóżcie lewą dłoń na lewym ramieniu osoby z pary. Niech w każdej dwójce jedna osoba wydaje polecenia typu: wskaż moje lewe ucho, dotknij palem mojego lewego policzka. Potem zamieńcie się rolami.
6. Wprowadzenie do tematu zajęć
|
- Dzień dobry.
Uczniowie podchodzą i odbierają plakietki Dzieci śpiewają (powtarzamy to dwukrotnie)
Dzieci przyczepiają kwadraciki do tablicy z obecnością. Dzieci głośno liczą wraz z prowadzącym.
Dzieci wykonują odpowiednie ruchy wskazane przez nauczycielkę.
Dzieci dobierają się w pary i wykonują ćwiczenie zgodnie z poleceniem nauczycielki.
Uczniowie odpowiadają, że to „góra”.
|
Praca poznawcza - obserwacja, kojarzenie |
|
7. Ćwiczenia z zakresu motoryki małej. -Karty pracy z ślaczkami i wzorami. Rysowanie po śladzie a następnie samodzielne powtarzanie pojedynczych elementów wzoru. 8. Przypomnienie pisowni dużej litery „G”. Uczniowie piszą na tablicy oraz palcem po kaszy mannej.
9. Ćwiczenia ruchowo - słuchowe: * Demonstracja litery „g” rysowanej na tablicy: - omówienie kształtu - zwrócenie uwagi uczniom, że literka „g” powstała połączenia literki ” O” i „J”. - napisanie z jednoczesnym omówieniem dużej literki „G”. * Wodzenie palcem przez wszystkie dzieci w powietrzu. Czynność powtarzamy kilkakrotnie. * Dzieci po kolei podchodzą do tablicy i próbują pisać literkę „g”(małą). Jeżeli ktoś potrzebuje pomocy nauczyciel pomaga trzymając go za rękę. * Odtwarzanie wzoru palcem przez wszystkie dzieci na tackach z kaszą manną. Czynność tą powtarzamy kilkakrotnie.
Przerwa śródlekcyjna:
* Pisanie litery na kartkach papieru pisakiem, ołówkiem, kredką. 10. Karta pracy:
literki „g” i pokoloruj je.
11. Zabawy i ćwiczenia na kocu:
12. Karta pracy z zadaniami matematycznymi z zakresu dodawania do 10, 20.
|
Dzieci starannie i precyzyjnie starają się wykonać to zadanie.
Uczniowie na zmianę podchodzą do tablicy i do tacki z kaszą manną i ćwiczą pisanie dużej literki „G”.
Uczniowie patrzą i słuchają „instrukcji” jak piszemy literkę „G”.
Dzieci wykonują polecenie nauczyciela.
Uczniowie próbują napisać literkę „G”.
Dzieci palcem wskazującym próbują rysować literkę „G”.
Dzieci słuchają instrukcji zabawy a potem przestrzegając jej bawią się.
Uczniowie piszą literkę po śladzie a następnie samodzielnie.
Dzieci kolorują tylko literki „g”.
Uczniowie piszą literki samodzielnie.
Dzieci łączą pętelką rysunki odpowiadającym mu wyrazem.
Wszyscy siadają na koc. Dzieci biorą fasolki do ręki i układają fasolki w rządki. Liczą czy mają w każdym rządku 10 fasolek.
Uczniowie się zgłaszają. Wyznaczone dziecko odpowiada. Zabawa według obowiązujących zasad. Wykupywanie fantów piosenką albo wierszykiem. Uczniowie bawią się wg. wcześniej ustalonych reguł.
Dzieci układają z fasolek literkę g zgodnie z czarnym śladem.
Uczniowie próbują samodzielnie ułożyć literkę” g”. |
Ekspresja |
|
13. Wylepianie małej literki „g” plasteliną na wzorze.
|
Dzieci po śladzie wylepiają małą literkę „g”. |
Zajęcia końcowe |
|
14. Porządkowanie klasy. 15. Pożegnanie z uczniami. |
Dzieci sprzątają swoje stanowisko pracy. |
Dodatkowo został przeprowadzony WF
Rozgrzewka.
Zabawy muzyczno-ruchowe:
„Magiczna liczba 7”
„Pieczenie ciasta”
„Przebudzenie roślin”
„Samolot”
Zabawa „ Raz, dwa, trzy babajaga patrzy”
Podsumowanie zajęć.