Konspekt zajęć korekcyjnych z wykorzystaniem gier i zbaw
Według toku lekcyjnego gier i zabaw
Temat: Rozciąganie mięśni nadmiernie napiętych i przykurczonych.
Cele:
• Łączenia przyjemnej zabawy z wykonywaniem ćwiczeń korekcyjnych.
• Rozciąganie mięśni piersiowych
• Wzmocnienie mięśni ściągających łopatki i prostowników grzbietu.
• Wyczucie swojego ciała oraz utrzymanie go w pozycji skorygowanej.
Forma: zabawy i gry ruchowe
Wiek ćwiczących: 9-11 lat
Liczba ćwiczących: 8
Czas trwania: 30 minut.
Przybory i przyrządy: szarfy, kocyk, gazeta, laska,
Tok lekcji |
Nazwa gry, zabawy, ćwiczenia |
Organizacja/opis |
Czas |
Uwagi! |
|
I część wstępna
|
|||||
1) czynności organizacyjno-porządkowe |
Nastawienie uczniów do wykonywania zadań lekcji. |
Zbiórka w szeregu, powitanie, korekta postawy. .P xxxxxxxxxx |
3` |
Podkreślenie wartości i celowości zajęć. |
|
2) zabawa ożywiająca |
,,Ogonki''
|
Dzieci biegają po sali, za spodenkami umieszczają sobie szarfy „ogonki”. Na sygnał nauczyciela starają się zebrać jak najwięcej szarf. Uciekający, aby się uchronić od zabrania ogonka musi stanąć prosto z rękoma w górze. Kto zostanie bez szarfy odpada.
|
3` |
Na znak „ogonki” uczniowie zbierają szarfy |
|
|
„Berek -kamień” |
Wyznaczony przez prowadzącego „berek” stara się dotknąć kogoś, aby przekazać mu swoja rolę. Uciekający, aby uchronić się przed schwytaniem przyjmują postawę „słupka” - siad korekcyjny nieruchomy. Osoba złapana staje się „berkiem” i zabawa toczy się dalej.
|
2,5` |
|
|
II część główna
|
|||||
1) Zabawa leżąca- siłowa
|
„Pływanie żabką”
|
Leżenie przodem, nogi wyprostowane i złączone. Na sygnał dzieci unoszą ręce i głowę nad podłogę, wykonują rękoma ruchy jak przy pływaniu żabką: energicznie wyciągają ręce jak najdalej w przód, następnie przenoszą w bok i uginając ręce ściągają je w „skrzydełka”.
|
2` |
Kocyk, 2 laski |
|
2) Zabawa bieżna |
„Wyścig taczek” |
Dzielimy się na dwa zespoły parzyście, czyli po dwie pary w zespole. Który zespół wykona to ćwiczenie szybciej wygrywa.
|
3` |
Odległość ok. 10 m. |
|
|
„Sprinterzy” |
Pierwsi z rzędów zakładają gazetę na klatkę piersiową i na sygnał zaczynają szybki bieg, aby opór powietrza utrzymywał gazetę przy klatce piersiowej. Obiegając laskę wracają do rzędu. Drudzy i następni wykonują taką samą czynność. Wygrywa ta drużyna, która usiądzie w pozycji skorygowanej jako pierwsza
|
3` |
Przybory: gazety, 2 laski na stojaku |
|
2) Zabawa na czworaka |
„Pajączki- sumowanie odległości” |
Dzielimy na dwa zespoły. W ciągu dwóch sekund jedna osoba z każdej drużyny na linii startu podpiera się tyłem na rekach i pokonuję jak najszybciej odległość. Tam gdzie zaczyna się osoba zaczyna kolejna na znak. Wygrywa ta drużyna, która pokona dłuższy odcinek
|
3` |
|
|
3) Zabawa leżąca- siłowa |
„Kto prędzej dokoła” |
Siadamy w pozycji skorygowanej. Każdy zawodnik ma przypisany numer 1-8. Gdy wypowiem jakąś cyfrę, osoba oznaczona tym numerem wstaje i jak najszybciej biegnie dookoła w prawą stronę.
|
3` |
|
|
4) Zabawa rzutna |
„Fruwająca piłka”
|
Uczestnicy zabawy stoją na obwodzie koła, jeden zawodnik stoi w środku. Podrzuca on do góry piłkę i wywołuje jedną ze stojących na kole osób wykorzystując różne określenia dotyczące tej postaci (nie wolno wymawiać imienia), np: „dziewczynka z kręconymi blond włosami”. Zadaniem wywołanej osoby jest wbiegnięcie do środka zanim piłka opadnie i złapanie jej.
|
3` |
Piłka |
|
5) zabawa orientacyjno- porządkowa |
„Nocny stróż” |
Uczestnicy ustawiają się na linii. Jedna osoba wybrana będzie stróżem i staje na środku boiska. Reszta rusza z linii startu i stara się jak najszybciej przejść na drugą stronę boiska tak, aby nie być złapanym
|
3` |
|
|
III część końcowa
|
|||||
1) Zabawa uspokajająca |
,„Kto zmienił miejsce” |
Wybieram z grupy jednego uczestnika, który ustawia się przed zespołem i skrupulatnie przygląda się jego ustawieniu. Następnie odwraca się, a w tym czasie następują zmiany w ustawieniu, początkowo dostrzegalne, z czasem coraz mniej widoczne.
x x x x x x x x x |
2` |
|
|
|
„Kwiatek rośnie” |
Siad skrzyżny, tułów pochylony do przodu, dłonie na podłodze. Na hasło „kwiatek rośnie” dzieci powoli prostują tułów i wyciągają ręce w górę jak najwyżej. Na hasło „kwiatek więdnie” dzieci powoli wracają do pozycji wyjściowej.
|
3` |
|
|
2) Czynności organizacyjno-porządkowe |
Zbiórka
|
Podsumowanie zajęć, wyróżnienie najaktywniejszych uczniów, zebranie sprzętu, pożegnanie.
x x x x x x x x N
|
2` |
|
|
|
|
|
|
|