KONSPEKT ZAJĘĆ KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNYCH
DLA KLASY I
Cele ogólne:
Przezwyciężanie trudności w sprawnym czytaniu ze zrozumieniem
Usprawnienie umiejętności logicznego myślenia
Zwiększenie umiejętności koncentracji
Wyrabianie nawyków poprawnego pisania
Formy: indywidualna/grupowa
I CZĘŚĆ MOBILIZUJĄCO - ORGANIZACYJNA:
Lp. | Rodzaj ćwiczenia | Cel ćwiczenia | Przebieg ćwiczenia | Pomoce | Postępowanie |
---|---|---|---|---|---|
Układanie obrazka pociętego na części w całość ( materiał nieliterowy) | Rozwijanie percepcji wzrokowej i koordynacji wzrokowej- ćwiczenia spostrzegania i koncentracji na materiale konkretnym | Dzieci układają obrazek z pociętych części. „ Biedronka trzymająca kwiatek” ( dziecko mające trudności w ułożeniu obrazka otrzymuje wzór całego obrazka). | Obrazek pocięty na części dla każdego dziecka oraz wzór (zał.1) | Psychokorekcyjne Psychodydaktyczne | |
Odgadywanie zagadek, ćwiczenia w dobieraniu sylab, zamalowywanie okienek z sylabami i wypisanie odpowiedzi | Kształcenie logicznego myślenia- dobieranie określeń słownych do zagadek. Usprawnianie funkcji grafomotorycznych. Usprawnianie koncentracji. |
Uczniowie otrzymują kartki z tekstem zagadek i tabelę z sylabami. Po cichym i głośnym odczytaniu treści zagadki podają jej rozwiązanie, następnie szukają rozwiązania w tabelce, zamalowują je i kopiują odpowiedź pod spodem. | Teksty zagadek, tabela z rozsypaną sylabową wraz z miejscem na skopiowanie odpowiedzi ( zał.2). | Psychokorekcyjne Psychodydaktyczne |
II INTENSYWNA PRACA KOREKCYJNO- KOMPENSACYJNA:
Lp. | Rodzaj ćwiczenia | Cel ćwiczenia | Przebieg ćwiczenia | Pomoce | Postępowanie |
---|---|---|---|---|---|
Ćwiczenia w czytaniu ze zrozumieniem (materiał literowy) Odpowiadanie na pytania Uzupełnianie zdań |
Ćwiczenie czytania w celu zrozumienia tekstu. Ćwiczenia w logicznym myśleniu. Dbałość o poprawność wypowiedzi ustnej. Ćwiczenie koncentracji. |
Ciche a następnie głośne czytanie fragmentu bajki. Udzielenie odpowiedzi na pytania. Uzupełnianie zdań dotyczących tekstu bajki. |
Fragment bajki wraz z pyta-niami i zdaniami ( zał. 3). | Psychokorekcyjne Psychodydaktyczne | |
Krzyżówka rysunkowa | Usprawnienie analizy i syntezy wzrokowej oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Rozwijanie logicznego myślenia. Usprawnianie funkcji grafomotorycznych. |
Dzieci rozwiązują krzyżówkę obrazkową, a następnie kolorują obrazki. | Krzyżówka dla każdego dziecka ( zał. 4). | Psychokorekcyjne | |
Rozsypanka wyrazowa | Ćwiczenie techniki czytania. Usprawnianie koncentracji. |
Dzieci układają proste zdania z rozsypanki wyrazowej. | Rozsypanka wyrazowa ( zał. 5). | Psychokorekcyjne Psychodydaktyczne |
III CZĘŚĆ RELAKSACYJNA :
Lp. | Rodzaj ćwiczenia | Cel ćwiczenia | Przebieg ćwiczenia | Pomoce | Postępowanie |
---|---|---|---|---|---|
Ćwiczenia relaksacyjne w formie masażu | Rozwijanie umiejętności relaksowania się. Likwidacja niepokoju i lęku. Odreagowanie napięć psychofizycznych. |
Dzieci siedzą w kole jedno za drugim, tak aby mogły wykonywać ruchy na plecach kolegi, natomiast nauczyciel kieruje czynnościami. | Tekst zabawy wraz z instrukcjami (zał. 6) | Psychoteraupetyczne | |
Zabawa relaksacyjna „dłoń” | Samoocena. Uświadomienie sobie mocnych stron. |
Każde dziecko obrysowuje na kratce swoją dłoń. Następnie dzieci siadają w kole, rozmawiamy o tym, co tą ręką dziecko umie robić. |
Kartka papieru, kredka (flamaster) | Psychoteraupetyczne |
IV CZĘŚĆ PODSUMOWUJĄCO-OCENIAJĄCA:
Lp. | Rodzaj ćwiczenia | Cel ćwiczenia | Przebieg ćwiczenia | Pomoce | Postępowanie |
---|---|---|---|---|---|
Podsumowanie zajęć Pochwała za poprawnie wykonane zadania i ćwiczenia |
Podsumowanie zajęć. Motywacja do dalszej pracy. |
Dzieci siedzą w kole na dywanie, uśmiechają się do siebie. Nauczycielka chwali za poprawnie wykonane ćwiczenia. W nagrodę śpiewają swoją ulubioną piosenkę. | Psychoteraupetyczne | ||
BIBLIOGRAFIA:
Leszczawska, Maria 2010: Szuflada z bajkami. Opowieści terapeutyczne studentów Pedagogiki i Filologii polskiej. Jelenia Góra: ALEX.
Wykonała: Sylwia Szul
Zał. 1
Zał. 2
ZAGADKI
Rozwiąż zagadki.
Żółte i gorące,
na błękitnym niebie.
Ogrzewa Ziemię,
zwierzęta i ciebie.
SŁOŃ IK LA CE
To rude zwierzątko,
w dziupli sobie mieszka.
Skacze po gałęziach,
kocha się w orzeszkach.
WIE LKA WIÓR MA KA
Deszcz ze słońcem
razem utkali,
wiszący na niebie
kolorowy szalik.
TĘ CZKA LA CZA
Czarno-biały ptak
po łące spaceruje.
Lubi stać na jednej nodze,
żabki konsumuje.
BO TO CIAN ES
Zał.3
Przeczytaj fragment bajki.
Była piękna pogoda, miasteczko biedronek kąpało się w słońcu, trawa mieniła się różnymi odcieniami zieleni, a drzewa poruszone lekkim wietrzykiem cichutko szumiały. Był to pierwszy wrzesień, dzień, w którym mała biedronka rozpoczęła naukę w klasie pierwszej. Od samego początku nie mogła sobie poradzić z zadaniami, jakie mają inne biedronki w szkole. Uczą się skakać, a następnie lecieć do góry. Nauka jest ciężka- codziennie biedronki ćwiczą godzinami, a kiedy już się uniosą, próbują się utrzymać i powoli uczą się dopiero kierować swoim lotem.
Odpowiedz na pytania:
W czym kąpało się miasteczko biedronek?
Co poruszało drzewa?
Czego uczą się biedronki w szkole?
Uzupełnij zdania.
Pogoda była ……………..
Trawa mieniła się różnymi odcieniami ……………….
Mała biedronka od samego początku nie mogła sobie poradzić z ……………….
Biedronki uczą się skakać, a następnie lecieć do ………………….
Zał. 4
Rozwiąż krzyżówkę.
HASŁO: ……………………………………
Zał. 5
Ala ma ładnego kota.
Piłka jest niebieska.
Oni mieszkają w Warszawie.
Bardzo lubię matematykę.
Zał. 6
– Mama córkę myła (głaszczemy plecy dziecka),
– Żeby czysta była (rozcieramy plecy okrężnym ruchem dłoni),
– Myła długie włosy (dwoma palcami kreślimy linie wzdłuż pleców),
– Plecy szorowała (przesuwamy czubki palców w poprzek całych pleców zaczynając od góry),
– Gdy wszystko umyła (przesuwamy otwarte dłonie po całych plecach),
– Brzuszek masowała (od tyłu obejmujemy dziecko i masujemy brzuch),
– Chociaż piana szczypie (lekko szczypiemy całe plecy),
– Trochę w małe oczy (na plecach rysujemy małe kółeczka),
– Dziewczynka nie płacze (delikatnie opłukujemy plecy opuszkami palców)
– Tylko rączki moczy (opłukujemy plecy otwartymi dłońmi),
– Żeby były czyste, prania się nie bały (trzymamy dziecko za nadgarstki i klaszczemy jego dłońmi),
– Mamusi w sprzątaniu zawsze pomagały (klaszczemy swoimi dłońmi w dłonie dziecka).