KONSPEKT ZAJĘĆ KOREKCYJNO - KOMPENSACYJNYCH
do wykorzystania w klasach I - III
TEMAT: W lewo, w prawo, w górę , w dół – ćwiczenia graficzne.
Cel główny:
usprawnianie orientacji kierunkowo-przestrzennej.
Cele korekcyjne:
uczeń wskaże prawą i lewą część ciała;
pozna nazwy kierunków: w lewo, w prawo, w górę, w dół, w przód, w tył;
użyje właściwych określeń słownych dotyczących orientacji kierunkowo-przestrzennej.
Metody:
polisensoryczne,
aktywizujące.
Pomoce:
kartki papieru;
zeszyty w kratkę;
ołówki;
schematy przygotowane przez nauczyciela;
budzik;
apaszka.
Przebieg zajęć:
Ćwiczenie 1. Powitanie- zabawa ruchowa ze śpiewem.
Dzieci śpiewają i interpretują ruchem piosenkę "Pingwin" (3 razy).
O, jak przyjemnie i jak wesoło
w pingwina bawić się, się, się.
Raz nóżką lewą, raz nóżką prawą,
do przodu hop, do tyłu hop i raz, dwa, trzy.
Ćwiczenie 2. Wykonywanie zadań na polecenie.
Dzieci otrzymują polecenia typu: podnieś lewą/prawą rękę; podnieś lewą/prawą nogę; dotknij lewego/prawego ucha prawą/lewą ręką; dotknij lewą/prawą ręką lewe/prawej nogi, itp.
Ćwiczenie 3. Śledzenie przedmiotu i określenie jego położenia.
Nauczyciel pokazuje kartkę papieru. Uczniowie wskazują górę kartki, jej dół, stronę lewą i stronę prawą. Następnie przesuwa ją, a dzieci określają kierunek przesunięcia.
Ćwiczenie 4. Rysowanie pod dyktando.
Zagadki rysunkowe. Aby je rozwiązać, należy dokładnie słuchać poleceń i dokładnie rysować. Nauczyciel może wskazać miejsce najdogodniejsze do rozpoczęcia rysunku.
Przykładamy ołówek do kropki i zgodnie z poleceniem- ile kratek i w którą stronę- ciągniemy kreskę. Nie odrywamy ołówka od papieru, bo koniec jednej linii jest początkiem następnej.
Po ukończeniu rysunku nauczyciel sprawdza poprawność wykonania, a dzieci próbują zgadnąć nazwę schematycznie przedstawionego przedmiotu.
Schematy:
„Klucz”. Kod:
5 kratek w prawo, 4 w dół, 2 w lewo, 5 w dół, 1 w lewo, 1 w dół, 1 w lewo, 1 w dół, 2 w prawo, 1 w dół, 3 w lewo, 8 w górę, 2 w lewo , 4 w górę.
„Grzebień”. Kod:
1 kratka w prawo, 3 w dół, 1 w prawo, 2 w górę 1 w prawo, 2 w dół, 1 w prawo, 2 w górę, 1 w prawo 2 w dół, 1 w prawo 2 w górę, 1 w prawo 2 w dół, 1 w prawo, 2 w dół, 1 w prawo, 3 w górę, 1 w prawo , 4 w dół, 13 w lewo, 4 w górę.
„Statek”. Kod:
3 kratki w prawo, 1 w górę, 1 w prawo, 1 w dół, 1 w prawo, 2 w górę, 1 w prawo, 2 w dół, 1 w prawo, 3 w górę, 2 w prawo, 3 w dół, 2 w prawo, 1 w górę, 2 w prawo , 1 w dół , 3 w prawo, 3 w dół, 14 w lewo połącz tę linię z kropką początkową.
Ćwiczenie 5. Określenie miejsca źródła dźwięku.
Nauczyciel po kolei zaprasza uczestników zajęć do środka koła utworzonego przez uczniów. Dziecku w kole zawiązuje oczy apaszką. Pozostali śpiewają dowolną piosenkę. W tym czasie nauczyciel ustawia w sali budzik około 2 metry od dziecka. Na jego znak dzieci uciszają się i kucają. Uczeń stojący w kole odgaduje po tykaniu zegara, czy zegar jest za nim, przed nim, z lewej strony czy z prawej, pokazuje kierunek skąd słyszy dźwięk. Jeśli nie uda mu się odgadnąć, prowadzący daje mu drugą szansę poprzez uruchomienie w budziku sygnału ciągłego.
Ćwiczenie 6. Projektowanie własnych zagadek rysunkowych.
Propozycje tematyki zagadek: samochód, ślimak, rewolwer, czołg, pies, ciężarówka, robot, itp. Dzieci układają własne zagadki rysunkowe. Po sprawdzeniu przez prowadzącego dyktują je kolegom osobiście- nauczyciel czuwa nad poprawnością dyktowania i koryguje w miarę potrzeby.
Ćwiczenie 7. Pożegnanie- zabawa "Iskierka".
Nauczyciel staje z dziećmi w kole trzymając się za ręce:
omówienie z dziećmi zajęć ze zwróceniem uwagi na trudności i bez- problemowe wykonywanie zadań;
wybór najciekawszych zadań na zajęciach;
zabawa integracyjna "Iskierka":
Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech wróci ona do moich rąk.
KONSPEKT ZAJĘĆ KOREKCYJNO - KOMPENSACYJNYCH
TEMAT: Ćwiczenia usprawniające technikę czytania- wierszyk pt. ,,Dziwny stwór”.
Cel główny:
usprawnianie analizy i syntezy słuchowo-ruchowej i koordynacji wzrokowo-ruchowej;
kształcenie słuchu fonematycznego;
ćwiczenia koncentracji uwagi.
Metoda:
aktywizująca;
dydaktyczna;
polisensoryczna.
Pomoce:
arkusz przygotowany przez nauczyciela;
Mini PUS- klocki, książeczka ,,Od gwiazdki do bajki 2”;
kartki
kredki;
długopis.
Przebieg zajęć:
Ćwiczenie 1. Wprowadzenie- zabawa ruchowa ,,Wszystko zwierze, co ma pierze lata”.
Prowadzący rozpoczyna zabawę słowami: ,,Wszystko zwierze, co ma pierze lata”, po których wymienia nazwy różnych zwierząt np. bocian, kot, żaba, sikorka, gil, skowronek, żaba, czapla, czapka. Każdorazowo wypowiadając nazwę rozpościera ręce niczym ptak skrzydła. Dzieci wsłuchują się uważnie w słowa prowadzącego i rozpościerają ręce tylko wtedy, gdy padnie nazwa ptaka. Kto jednak ulegnie sugestii i uniesie ręce w nieodpowiednim momencie, daje fant (np. gumkę do włosów, but), który po zakończeniu musi wykupić spełniając określone zadanie.
Ćwiczenie 2. Rozsypanka-przestawianka.
Z liter jakiegoś dłuższego wyrazu (np. KRASNOLUDEK, DZIEWIĘĆDZIECSIĘCIOKILKULETNI) dzieci tworzą dowolną ilość wyrazów. Zasada zabawy dopuszcza zmianę kolejności liter, wyklucza natomiast wielokrotne powtórzenie tych samych. Wygrywa grupa, która wymyśli najwięcej wyrazów.
Ćwiczenie 3. Klocki Mini PUS- ,,Od gwiazdki do bajki”.
Połącz obrazki kończące się tą samą sylabą. (Załącznik 1.)
Ćwiczenie 4. Zamaluj odpowiednim kolorem wyrazy w prostokątach. (Załącznik 2.)
Ćwiczenie 5. ,,Dziwny stwór” (Załącznik 3.)
Uczniowie czytają wierszyk po jednym wersie i uzupełniają luki odpowiednimi wyrazami.
Ćwiczenie 6. Uczniowie pojedynczo czytają wiersz. Starają się go zapamiętać.
Załącznik 1.
Załącznik 2.
Załącznik 3.
Idzie drogą dziwny stwór,
A na plecach dźwiga …..………………
Pierwsze oko ma ……….……………,
Drugie oko ma ……………………,
Trzecie oko …………….……,
…………… oko ma brązowe.
Piąte ….…………. żółte ma,
W szóstym błyszczy wielka …..…………,
Bo zapomniał dziwny stwór
Komu miał dostarczyć …….………
KONSPEKT ZAJĘĆ KOREKCYJNO - KOMPENSACYJNYCH
do wykorzystania w klasach IV- VI
TEMAT: Ćwiczenia usprawniające analizę i syntezę wzrokową.
Cele główne:
usprawnianie analizy i syntezy wzrokowej;
doskonalenie koncentracji uwagi i spostrzegawczości wzrokowej;
rozwijanie pamięci wzrokowej.
Cele korekcyjne- uczeń potrafi:
dokonać podziału tekstu na wyrazy;
skoncentrować się na wykonywanym zadaniu;
wyszukiwać podobieństwa i różnice na materiale literowym i nieliterowym;
rozwiązywać anagramy;
dokonać analizy i syntezy wyrazów i zdań;
wyszukać w tekście ukryte nazwy owoców, warzyw i roślin;
tworzyć nowe wyrazy wykorzystując litery ze słowa kluczowego;
skorzystać z różnorodnych pomocy edukacyjnych i programów multimedialnych;
układać obrazki z części oraz wg wzoru.
Metody:
aktywizująca;
treningowa;
zadaniowa.
Pomoce:
karty pracy;
długopisy;
Pusy edukacyjne:
"Książeczka do mozaiki";
"Piramida ortograficzna";
komputery z programami multimedialnymi:
„Sposób na dysleksję”;
„Dyslektyk 2".
Przebieg zajęć:
Ćwiczenie 1. Zabawa "Jestem człowiekiem, który..." (ma, lubi, chciałby).
Uczniowie siedzą na krzesełkach w kręgu. Jedna osoba nie ma krzesełka. Stojąc w kręgu kończy zdanie (np. Jestem człowiekiem, który ma siostrę). Wszystkie osoby, które mają siostrę zamieniają się
miejscami. Osoba, której brakło krzesełka kontynuuje zabawę, kończąc dowolnie zdanie.
Ćwiczenie 2. "Ukryte słowa".
Prowadzący rozdaje karty pracy .Uczniowie otrzymują kartki ze zdaniami, w których trzeba odnaleźć
i podkreślić ukryte nazwy owoców, warzyw i roślin. (Załącznik 1.)
Ćwiczenie 3. „Sałatka literowa”.
Zadaniem uczniów jest tak przestawić podane litery, by powstała z nich nazwa zwierzęcia. (Załącznik 2.)
Rozwiązanie: lis, pies, zając, królik, hipopotam, kangur, jaszczurka, nietoperz, tygrys, mrówkojad.
Ćwiczenie 4. „Translator”.
Uczniowie tworzą jak najwięcej nowych wyrazów wykorzystując litery ze słowa TRANSLATOR”.
Odczytują wyrazy. (Załącznik 3.)
Ćwiczenie 5. „Wyprawa na ryby”.
Zadaniem uczniów jest przeczytać poniższy tekst i pionową kreską prawidłowo podzielić go na wyrazy. (Załącznik 4.)
Ćwiczenie 6. „Sposób na dysleksję”- analiza i synteza liter, sylab, wyrazów powstałych z kropek.
Ćwiczenie 7. „Dyslektyk 2”- składanie obrazka z części, gra typu memory.
Ćwiczenie 8. PUS "Gry i zabawy logiczne"- dostrzeganie różnic i podobieństw. (Załącznik 5.)
Ćwiczenie 9. PUS "Książeczka do mozaiki"- układanie obrazka wg wzoru. (Załącznik 6.)
Ćwiczenie 10. PUS "Piramida ortograficzna"- utrwalanie poprawnej pisowni wyrazów- układanie piramidy wg określonych zasad (gra parami). (Załącznik 7.)
Załącznik 1.
Znajdź i podkreśl w poniższych zdaniach ukryte nazwy owoców, warzyw i roślin.
1. Złamali nawet scyzoryk, ale puszki nie otworzyli.
2. Przemek cofnął się o krok, ustępując miejsca koleżance.
3. Napisała taki smutny list, że gdy go czytał, to płakał.
4. Twierdzi, że zabija go dym z papierosów.
5.Zamyślony Jaś minął obojętnie cukiernię.
6.Przypadkowo podróż Adama zakończyła się w polu.
7.Dzieci lubią malować i rysować.
8. Nieznani sprawcy spalili akta.
9.Pomięta koperta leżała jeszcze na stole.
10.Jego brat kiwał potakująco głową.
11.Na boisku rozciągnięta była cienka lina.
12. Bez pracy nie ma kołaczy.
13.Opady nie były tak duże, jak prognozowano.
14.Byli ciekawi, kiedy nowy szyld zawiśnie nad sklepem.
15.Była to niewielka, pusta szkatułka.
16.Pozostał tylko sos na talerzu, kotlet zjadł kot.
17.Dzban Antek zbił, gdy sięgał po zeszyt.
18.Rosła tu lipa, niestety spłonęła wraz z dworem.
19.Podniósł słuchawkę, gdy zabrzmiał trzeci dzwonek.
20.Na poligonie żołnierze szli parami.
Załącznik 2.
Przestaw podane litery tak aby powstała z nich nazwa zwierzęcia. Zapisz prawidłowe
rozwiązanie.
np: wle- lew
Ils-
seip-
jaczą-
lórikk-
amotihpop-
rugank-
kasjzzucar-
opeintezr-
yrsgyt-
dajówmrok-
Załącznik 3.
Utwórz nowe wyrazy wykorzystując litery ze słowa „TRANSLATOR”. Litery w wyrazie
mogą się powtarzać np. lala.
..................................................................................................................................................…………
..................................................................................................................................................…………
..................................................................................................................................................…………
..................................................................................................................................................…………
...........................................................................................................................................………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Załącznik 4.
Przeczytaj poniższy tekst. Pionową kreską podziel go na wyrazy.
Wyprawanaryby.
Naskarpierosłydzikiemalinyzagradzającedrogędobrzegujeziora.Przedzierającsięprzeznie,zgubiłzegarekinadodatekpodarłskarpetki.Przezdrobnelistkidostrzegłgąsienicę,którapełzłapokońskiejpodkowiebłyszczącejwsłońcu.Wyciągnąłwędkę,nahaczykunadaltkwiłoświeżeziarnokukurydzy.Poczuł,jakoblewagozimnypot,boakuratwtejchwilisobieuświadomił,żezapomniałprzynęty.Wędkowanieszybkosięskończyło,śmiałsięsamzsiebie.
Załącznik 5.
Załącznik 6.
Drewniane, kolorowe elementy mozaiki
Załącznik 7.