Teresa Kasperska
Przedszkole w Jutrosinie
Scenariusze zajęć z wykorzystaniem
Technik Freineta.
Temat: Kolory tęczy.
Cele operacyjne:
- rozbudza swoją aktywność poznawczą i badawczą,
- miesza kolory , aby uzyskać nowe barwy,
- odczuwa radość i zadowolenie z wykonywanej pracy,
- wypowiada się w sposób zrozumiały na określony temat.
Forma:
zbiorowa, indywidualna
Metody:
samodzielne dochodzenie do wiedzy, praktyczna realizacja zadań, ekspresyjna
Środowisko edukacyjne:
sala przedszkola
Środki dydaktyczne:
magnetofon, kaseta z nagraniem, tekst wiersza „Kolorki” A. Szadkowskiego,
kolorowe krążki, sznurek, farby plakatowe, pędzle
Przebieg zajęcia:
1. Wprowadzenie w tematykę zajęć.
Swobodna ekspresja ruchowa przy piosence „Kolorowe kredki”.
2. Dzieci usadzone w półkolu na krzesełkach.
Nauczycielka proponuje dzieciom, aby posłuchały wiersza A. Szadkowskiego Pt.: ”Kolorki”
3. Rozmowa na temat kolorów:
- wyobraźcie sobie jak wyglądałby świat bez barw?
- kto w świecie przyrody potrzebuje kolorów?
( zwierzęta – barwy ochronne, rośliny – wyróżniają się, żeby zostały zauważone przez owady, które je
zapylają )
- Przypomnijcie jakie kolory ma tęcza?
- Czy wiecie jak powstaje tęcza?
- Mieszaniną jakich barw jest ten kolorowy łuk?
- Jakie kolory w tęczy są ciepłe?
- Z czym wam się kojarzą barwy ciepłe?
- Jakie kolory w tęczy są zimne?
- Z czym wam się kojarzą barwy zimne?
4. „Barwne krążki” – doświadczenia poszukujące
N: Jak myślicie co się stanie, jeśli zmieszamy wszystkie kolory tęczy?
Sprawdzimy to. Na stolikach macie przygotowane kolorowe książki, przez które przeciągnięty jest
sznurek.
Zwiążcie sznurek i naciągnijcie go na środkowych palcach. Teraz możecie rozkręcić krążek, naciągając
Sznurek i rozluźniając go kiedy się rozwinie. Krążek skręci sznurek na nowo, będziecie więc mogli
rozkręcać go szybciej.
N: Jak wygląda krążek kiedy się szybko kręci?
Czy widać wszystkie barwy?
5. „Kolorowe fantazje”.
Eksperymentowanie kolorową bibułą, poprzez nakładanie wybranych kolorów na siebie, w celu uzyskania
Nowej barwy.
6. „Tęcza”
Malowanie farbami, mieszanie kolorów, uzyskiwanie nowych barw.
Omówienie jakie powstały kolory.
7. Tworzenie przez dzieci swobodnych tekstów w oparciu o wykonane prace plastyczne.
8. Zapisanie tekstów przez nauczycielkę, umieszczenie ich pod obrazkami.
9. „Kolorowa wiosna” – kończymy zajęcia piosenką.
Temat: Zabawy z magnesem na podstawie wiersza L. J. Kerna „Igła”
Cele operacyjne:
- rozbudza swoja ciekawość poznawczą i badawczą,
- swobodnie wyraża własne myśli i przeżycia,
- aktywnie uczestniczy w zajęciach,
- wypowiada się w sposób zrozumiały na określony temat,
- potrafi wyciągać wnioski.
Formy:
zbiorowa, indywidualna,
Metody:
- samodzielne dochodzenie do wiedzy,
- praktyczna realizacja zadań,
- rozmowa, objaśnianie, instrukcje,
- obserwacja, przykład nauczycielki i dzieci.
Środki dydaktyczne:
magnesy sztabkowe, igła, szpilki, kapsel, zapałki, papierowy statek, szklana kulka, nici, kawałek
materiału, klocki
Przebieg zajęć:
1. Pokaz etapów szycia w wykonaniu nauczyciela – zszywanie dziurki w materiale, nauczyciel komentuje
swoje czynności.
2. Słuchanie wiersza pt. „Igła” L. J Kerna
tekst wiersza s. 60/61
3. Rozmowa na temat wiersza.
- Co zrobiła igła?
- Jak skończyło się chowanie dla igły?
- Czy igła jest potrzebna? Do czego?
- Czy łatwo znaleźć igłę?
- Czego moglibyśmy użyć, aby ją znaleźć?
4. Oglądanie przygotowanych przez nauczyciela magnesów. Dotykanie magnesów, określanie ich
widocznych cech. Nauczyciel wyjaśnia, że są to magnesy sztabkowe. Zaprasza do zabawy z
magnesami.
5. zabawy z magnesami – doświadczenie poszukujące.
I.eksperyment
- Przystawcie jeden magnes do drugiego. Obserwacja zachowania magnesów
Wynik obserwacji:
Magnesy przyciągają się lub odpychają.
II.eksperyment
Sprawdźcie sami jakie przedmioty przyciągają magnes. Na prostokącie niebieskim
włóżcie przedmioty, które magnes nie przyciąga, a na czerwonym, te które przyciąga.
Co magnes przyciąga? ( Spinacz, szpilki – metalowe przedmioty)
Co magnes nie przyciąga ( przedmiotów szklanych, papierowych i drewnianych)
III.eksperyment
Teraz przykryjcie metalowe przedmioty kartką i przystawcie magnes:
Wynik obserwacji:
Magnes przyciąga metalowe przedmioty przez kartkę.
IV.eksperyment
Włóżcie magnes pod tackę z metalowymi przedmiotami i pociągnijcie nim powoli w jedną i
druga stronę.
Wynik obserwacji:
Przedmioty poruszają się.
6. Zabawa ruchowa „Magnes przyciąga”.
Dzieci dostają plakietki, na których narysowane są przedmioty, które przyciągane są przez magnes.
Jedno wybrane dziecko jest „ magnesem”. W jednej ręce ma prostokąt czerwony, w drugiej
niebieski. Kiedy „magnes” podnosi prostokąt czerwony, dzieci zbierają się do dziecka „magnesu”,
kiedy niebieski – krążą z daleka.
7. Magnesy wkładamy do kącika badawczo – przyrodniczego, aby dzieci mogły z nich korzystać.