SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Z EDUKACJI TECHNICZNEJ
DLA KLASY II
SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Justyna Katarzyna Miśkiewicz
Edukacja wczesnoszkolna z terapią pedagogiczną
Rok III
Płock 2012
Imię i nazwisko: Justyna Katarzyna Miśkiewicz
Rok: III
Specjalność: Edukacja wczesnoszkolna z terapią pedagogiczną
Przedmiot: Edukacja techniczna z metodyką
Klasa: II Szkoły Podstawowej
Czas trwania zajęć: 2x 45 minut
Temat: Dzień Matki. Tworzenie kwiatów dla mamy z wykorzystaniem surowców naturalnych.
Cele dydaktyczne:
Cele poznawcze:
Zapoznawanie uczniów ze świętami obowiązującymi w społeczeństwie i kulturze polskiej (Dzień Matki)
Przedstawienie sposobu wykorzystania materiałów pochodzenia naturalnego (liście)
Cele kształcące:
Rozwijanie wyobraźni ucznia i pobudzanie go do twórczej inwencji .
Cele operacyjne:
Uczeń pod kierunkiem nauczyciela potrafi wykonywać kwiaty z liści
Umie powiedzieć kiedy obchodzi się Dzień Matki
Umie wyjaśnić własnymi słowami za co kocha mamę
Zna sposoby wykorzystywania surowców naturalnych
Potrafi słuchać ze zrozumieniem
Uczeń nie ma problemu z rozwijaniem swojej wyobraźni i z twórczym działaniem
Cele wychowawcze:
Rozwijanie umiejętności u uczniów pracy indywidualnej oraz w grupie
Rozwijanie umiejętności w prezentowaniu efektów pracy na forum klasy
Rozwijanie u uczniów nawyku sprzątania po sobie
Rozwijanie umiejętności: szacunek do innych osób, branie odpowiedzialności za swoje czyny
Metody:
Metoda oglądowa
Metoda zajęć praktycznych
M. Kwiatkowskiej: czynne, słowne (pogadanka)
Formy pracy:
Indywidualna
Zbiorowa
Środki dydaktyczne:
Płyta CD z muzyką do zabawy ruchowej
Ilustracje bukietów
Odtwarzacz CD
Materiały:
Przyrodnicze: drewniane patyczki, liście (duże np. liście klonu)
Włókiennicze: nić
Narzędzia i przybory:
Nożyczki
Taśma klejąca
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Przywitanie uczniów.
2. Wprowadzenie do tematu.
3. Dokładne określenie tego, co uczniowie będą robić na dzisiejszych zajęciach.
Pogadanka ( temat rozmowy 26 maja, Dzień Matki)
Odgadywanie zagadek
Rozwiązywanie krzyżówki
Zabawa ruchowa
Wykonanie prac dla mamy( bukiet z liści)
4. Uzasadnienie celowości wykonywanej pracy. Rozmowa z dziećmi na temat tego, jakie święto obchodzimy 26 maja. (Dzień Matki)
„Wiosną 26 maja, kiedy wszystko budzi się do życia, mama ma swoje święto. Mama jak wiosna, daje nam nowe życie. Ale nie tylko tego dnia, nie tylko wiosną kochaj swoją mamę.”
5. Rozwiązywanie zagadek zadanych przez nauczyciela:
Kto się o nas tak troszczy? Najczulej patrzy na nas? Kto od złych przygód strzeże? Wiadomo nasza…… (mama)
Uczyła pierwszych kroków, pierwszych słów nas uczyła. Każdą łzę nam otarła … (mama)
6. Wspólne wykonanie krzyżówki (nauczyciel oraz dzieci) zawieszonej na tablicy dotyczącej tematu dnia. Hasło : Dzień Matki. (załącznik nr 1)
7. Przygotowanie dzieci do kolejnego zadania oraz prezentacja gotowej pracy przez nauczyciela. Omówienie z uczniami kwestii dotyczącej materiałów, niezbędnych do wykonania pracy. Pogawędka na temat surowców naturalnych i ich zastosowaniu.
8. Przygotowanie stanowiska pracy. Nauczyciel prezentuje/ uczy dzieci jak powinny być rozłożone narzędzia, przybory, materiały oraz podkładka na ławce tak aby miejsce pracy było bezpieczne oraz wygodne dla dzieci. Uwzględnia w tym dzieci praworęczne oraz leworęczne.
[ rysunek przedstawia ławkę szkolną ( rzut z góry) dla dziecka praworęcznego siedzącego po prawej strony ławki oraz rozmieszczenie poszczególnych elementów podczas wykonywania pracy technicznej]
Opis oznaczeń:
M- materiały
N- narzędzia i przybory
P- podkładka
A- miejsce na poszczególne elementy wykonanej pracy
9. Zabawa ruchowa: Dzieci ustawiają się luźno na środku Sali. Na dźwięk muzyki wszyscy kręcą się wkoło, kucają lub kołyszą się zgodnie z rytmem muzyki.
10. Wstępne przedstawienie etapów pracy przez nauczyciela. Powtórzenie planu działania. (załącznik nr 2)
11. Ponowne powtórzenie etapów pracy- tym razem przez uczniów.
12. Nauczyciel wraz z uczniami ustala kryteria oceniania pracy wykonanej przez uczniów. Liczy się: estetyka, dokładność wykonanej pracy, oryginalność, pomysłowość, trud włożony w pracę, efekt końcowy. Zachęca do umycia rąk.
13. Nauczyciel zwraca uwagę na bezpieczne posługiwanie się narzędziami, zwłaszcza ostrymi nożyczkami. Przypomina dzieciom o oszczędności materiałów, których używają.
14. Wspólne wybranie dyżurnych, którzy będą pomagać w trakcie prowadzenia lekcji.
15.Przystąpienie do wykonywania pracy przez dzieci.
16. W między czasie nauczyciel zadaje dzieciom pytanie: Za co kochamy nasze mamy? Przykładowe odpowiedzi dzieci: za to, że opiekuje się mną, gdy jestem chory; kocha mnie; pomaga mi w lekcjach; dba o mnie.
17. Wykonywanie prac.
18. Wszyscy sprzątają po sobie stanowiska pracy.
19. Prezentacja gotowych bukietów przez uczniów chętnych na forum klasy. Nikt do niczego nie jest zmuszany.
20. Ocena prac przez nauczyciela.
21. Podsumowanie zajęć. Nauczyciel pyta uczniów czy podobały im się zajęcia, co podobało się najbardziej i co najwięcej sprawiało problemów.
ZAŁĄCZNIK NR 2. Etapy wykonywania bukietu z liści:
Zginamy liść na pół.
2. Zawijamy liść w rureczkę.
3. Na liść uformowany w rurkę nawijamy kolejne.
4. Podczas nawijania tworzymy pęk kwiatka.
5. Główkę kwiatka mocujemy za pomocą nici do drewnianego patyczka imitującego łodygę.
6. Powtarzając dane czynności tworzymy kilka kwiatów.
7. Tworzymy bukiet z kilku kwiatów. Aby bukiet wyglądał ładniej oraz żeby zasłonić nici- okładamy bukiet całymi liśćmi.