SCENARIUSZ ZAJĘĆ z EDUKACJI MATEMATYCZNEJ W KLASIE I
DATA REALIZACJI: 27 maja 2013 r.
PROWADZĄCY: Anna Kaczmarek, Monika Kornacka
TEMAT ZAJĘĆ: „MONOGRAFIA CYFRY 8”
CEL GŁÓWNY: Poznanie cyfry 8 we wszystkich aspektach.
CELE OPERACYJNE: |
---|
Uczeń:
|
METODY:
słowne (rozmowa, objaśnienia), oglądowe (pokaz, obserwacja), czynnościowe (praca w karcie pracy).
FORMY:
zbiorowa jednolita, indywidualna jednolita.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: szablony kwiatów, naturalne lub sztuczne okazy kwiatów, kartoniki z cyframi, klocki Cuisenaire’a, plansza z zestawem do monografii liczb, liczmany.
REALIZACJA
L.p. | Czynności nauczyciela | Czynności dziecka | Uwagi |
---|---|---|---|
1. | Nauczycielka wita się z uczniami. | Uczniowie odpowiadają na przywitanie nauczycielki. | |
2. | Nauczycielka przypina na tablicy szablony ośmiu kwiatów. Poleca uczniom policzenie ile kwiatów zostało przypiętych na tablicy (wskaźnikiem pokazuje kwiaty a uczniowie liczą) i przypięcie odpowiedniego kartonika z liczbą. | Uczniowie liczą przypięte na tablicy kwiaty, następnie wskazany przez N. uczeń przypina obok kartonik z cyfrą 8. | |
3. | Nauczycielka prezentuje U. wystawkę wiosennych kwiatów. W wazonikach, doniczkach i słoikach znajdują się kwiaty: 8 tulipanów, 8 stokrotek, 8 sasanek, 8 maków, 8 żonkili, 8 róż, 8 chabrów, 8 słoneczników (aspekt kardynalny liczby 8) N. zadaje U. pytania i polecenia:
|
Uczniowie oglądają wystawkę wiosennych kwiatów. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczycielki i wykonują polecenia przeliczając ilość i liczebność zbiorów, porównują ich liczebność, odliczają i układają liczmany, pokazują na placach cyfrę 8. |
Zachęcamy dzieci do udziału w zajęciach. |
4. | Nauczycielka rozkłada na stole 8 doniczek w jednym rzędzie, jedna obok drugiej i zadaje U. polecenie (aspekt porządkowy cyfry 8):
|
-U. liczą doniczki najpierw od jednej a później od drugiej strony. -U. wkładają kwiaty do odpowiednich doniczek. -U. odpowiadają na pytania N.: w czwartej doniczce nie ma kwiatka; róża jest w dziewiątej doniczce. |
Chwalimy U. za prawidłowe policzenie doniczek. |
5. | Nauczycielka rozdaje U. klocki Cuisneire’a i zadaje im polecenia:
|
-Uczniowie wyciągają z pudełka biały klocek, który oznaczamy cyfrą 1 U. układają w równym rzędzie 8 białych klocków. -U. szukają klocka, który ma taką samą dł. jak 8 białych klocków. Podają, że jest koloru brązowego. U. odpowiadają na pytanie N.: cyfrą 8. |
|
6. | N. poleca U. wyszukanie w klasie zbiorów ośmioelementowych. | Uczniowie szukają w klasie zbiory ośmioelementowe. | |
7. | Nauczycielka rozpoczyna naukę pisania cyfry 8: - N. komentuje sposób pisania cyfry i jednocześnie zapisuje ją na tablicy, mówi że cyfra osiem tworzy dwie pętelki. - N. odwraca się tyłem do uczniów, wznosi wysoko rękę i poleca U. napisanie w powietrzu za jej przykładem cyfry 8 placem wskazującym. Później poleca U. zapisanie cyfry 8 palcem wskazującym na ławce. - N. pyta U. co przypomina im cyfra 8, w czym jest podobna do innych poznanych cyfr, znaków czy przedmiotów? - N. poleca U. pisanie cyfry 8 po śladzie a później samodzielnie w karcie pracy. - N. zapisuje każdemu U. wzór cyfry 8 w zeszycie w kratkę w trzech linijkach a pod spodem prosi U. namalowanie dowolnego zbioru ośmioelementowego. |
-U. słuchają komentarza N. i obserwują sposób pisania cyfry na tablicy. -U. piszą cyfrę placem wskazującym w powietrzu a następnie na ławce. - U. podają swoje skojarzenia związane z monografią cyfry 8. - U. piszą cyfrę 8 po śladzie i samodzielnie w karcie pracy. - U. piszą liczbę 8 w zeszycie w kratkę. Uczniowie rysują zbiory ośmioelementowe w zeszycie. |
Motywujemy U. do staranności i dokładności w pisaniu nowo poznanej cyfry 8. |
8. | N. przypina na tablicy 8 słoneczników i rysuje dwie pętelki. Poleca U. aby rozłożyli tych osiem słoneczników do tych pętelek na różne sposoby. Za każdym razem Poleca U. zapisanie pod każdą pętelką cyfr oznaczających liczbę kwiatków w pętelce i łączenie ich przy pomocy litery „i”, w ten sposób powstają pary liczb: 7 i 1, 6 i 2, 5 i 3, 4 i 4, 3 i 5, 2 i 6, 7 i 1. | U. rozkładają słoneczniki do dwóch pętelek na tablicy i zapisują pod nimi odpowiednie cyfry łącząc je w pary za pomocą literki „i”. | |
9. | N. poleca U. przepisanie cyfr do zeszytu, przy czym literę „i” zastąpcie znakiem „+” i wykonajcie obliczenia. (aspekt algebraiczny) Jaki wynik wyszedł za każdym razem? |
U. przepisują cyfry do zeszytu zastępując literkę „i” znakiem „+” i wykonują obliczenia. -U. odpowiadają na pytanie nauczycielki: Za każdym razem wynik wynosił 8. |
|
10. | Nauczycielka rozdaje U. kartoniki z cyframi od 1-8. Poleca U. ułożenie kartoników w jednym rzędzie, w szeregu rosnącym. N. rozdaje U. kartoniki z znakami: mniejszości, większości i równości. Poleca U. wstawienie w szereg cyfr odpowiednich znaków. | U. rozkładają kartoniki z cyframi od 1-8 w szeregu rosnącym, następnie wstawiają pomiędzy nimi odpowiednie znaki, tzn.: 1<2<3<4<5<6<7<8 |
Chwalimy U. za poprawne wykonanie zadania. |
11. | Po ułożeniu kartoników z cyframi i znakami przez wszystkich U. nauczycielka zadaje pytania:
|
U. odpowiadają na pytania N. uważnie przyglądając się kartonikom z cyframi i znakami pomiędzy nimi. | Chwalimy U. za prawidłowe odpowiedzi. |
12. | Nauczycielka czyta zadanie z karty pracy: Piotrek kupił mamie 4 kwiatki. Jego siostra Kasia kupiła jeszcze 4. Ile kwiatków dostała mama? N. analizuje wspólnie z U. treść zadania: Ile kwiatków kupił Piotrek? Ile kwiatków kupiła Kasia? Ile to razem kwiatków? |
Uczniowie analizują treść zadania i podają wynik. | Pomagamy dzieciom, które mają kłopoty z wykonaniem zadania |
13. | Zakończenie zajęć przez nauczycielkę, podziękowanie za udział w zajęciach i pożegnanie. | Uczniowie dziękują za ciekawe zajęcia i żegnają się z nauczycielką. |
Anna Kaczmarek, Monika Kornacka, studia niestacjonarne, ZEWiEP, rok III, grupa I.