Klaudyna Kowalczyk
EWiP z rewalidacją…
III rok, I stopień
Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody uczenia się we współpracy
w szkole integracyjnej
w klasie I
Temat zajęć: „Bajki”
Cele główne zajęć:
1.Rozwijanie umiejętności samodzielnej wypowiedzi.
2.Rozwijanie umiejętności twórczego myślenia.
3.Rozwijanie umiejętności pracy w grupach.
Cele operacyjne:
Uczeń:
stara się samodzielnie wypowiadać;
bierze udział w zadaniach wymagających twórczego myślenia;
bierze udział w zadaniach grupowych;
Metody: słowna, czynna, oglądowa, metoda uczenia się we współpracy.
Formy: indywidualna, z całą klasą, w grupach.
Edukacja: polonistyczna, plastyczna.
Środki dydaktyczne: tekst zagadek, rekwizyty, tytuły bajek na paskach, ilustracje bohaterów bajek, szablon, paski z tytułami bajek do losowania, zdania „Prawda czy Fałsz”, literki niebieskie „P” i czerwone „F”, kartki papieru, szablony do kolorowania, kredki, flamastry.
Liczba dzieci: 18 uczniów pełnosprawnych, 1 uczeń z niepełnosprawnością ruchową, 2 uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim.
Przebieg zajęć:
Zajęcia: |
Czynności: |
1. Powitanie, rozmowa z uczniami. |
1. Nauczyciel wita się z uczniami i zadaje im pytania: „serdecznie wszystkich witam: czy lubicie bajki pytam? kto wam czyta bajki? czy są inne formy poznania bajki oprócz czytania?” (Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim pracują z nauczycielem wspomagającym: nauczyciel zadaje uczniom pytania: czy lubisz bajki? jaka jest Twoja ulubiona bajka? czy znasz takie bajki jak: „Kopciuszek”, „Czerwony Kapturek”, „Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków”, „Kot w butach”?-jeśli uczeń zna to opowiada krótko bajkę, jeśli nie to bajkę opowiada nauczyciel. |
2. Rozwiązywanie zagadek. |
2. Nauczyciel przedstawia uczniom różne rekwizyty z bajek i do każdego rekwizytu odczytuje zagadkę. Zadaniem uczniów jest udzielenie odpowiedzi na przeczytaną zagadkę. (załącznik 1) (Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim pracują z nauczycielem wspomagającym: nauczyciel przedstawia uczniom ilustracje z bohaterami bajek o których była mowa w poprzednim ćwiczeniu i z pasków odczytuje tytuły, a zadaniem uczniów jest dopasowanie odpowiedniego tytułu do ilustracji). |
3. Ustalenie definicji. |
3. Nauczyciel zawiesza na tablicy szablon z pytaniem: „Co to jest bajka?”. Uczniowie podają swoje propozycje i zapisują je na szablonie. (Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim przyklejają do zeszytu kolorowe ilustracje książek-bajek i zapisuje wyraz „bajka” pisząc po śladzie). |
4. Praca w grupach. |
4 .Nauczyciel dzieli uczniów na grupy poprzez odliczanie. Następnie każda z grup losuje 1 bajkę. Zadaniem ich jest stworzenie krótkiej historii bajkowej, w której zmienią losy bohatera bajki, którą wylosowali. Główny nauczyciel prowadzący podchodzi kolejno do każdej z grup i prosi by ta przypomniała jeszcze raz historię bohatera którego grupa wylosowała. (przed rozpoczęciem pracy w grupach uczniowie przypominają zasady pracy w grupach). (załącznik 2) (Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim pracują z pozostałymi uczniami w grupach; towarzyszy im nauczyciel wspomagający, który zadaje im pytania pomocnicze-odpowiedzi na te pytania mogą być pomysłami do zadania dla grupy) |
5.Przedstawienie wyników pracy w grupach. |
5. Uczniowie wybierają reprezentanta swojej grupy, który przedstawia całej klasie wymyśloną przez grupę historię bajkową. Ocena prac, wybór najlepszych z nich. (Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim wraz ze swoimi grupami przysłuchują się historiom innych grup. Jeśli będą wykazywać znudzenie wraz z nauczycielem wspomagającym wykonują ćwiczenie „Prawda czy fałsz”-nauczyciel czyta uczniom zdania dotyczące bohaterów wcześniej wymienionych bajek. Zadaniem uczniów jest podniesienie odpowiedniej literki: niebieskie „P”-jeśli zdanie jest prawdziwe lub czerwone „F”-jeśli jest fałszywe). (załącznik 3) |
6. Praca plastyczna. |
6. Uczniowie za pomocą kredek i flamastrów rysują swoją ulubioną postać bajkową. |
7. Zakończenie zajęć. |
7. Nauczyciel dziękuje uczniom za udział i aktywność na zajęciach; zadaje pracę domową. (Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim pracują z nauczycielem wspomagającym: nauczyciel przedstawia im kilka bajkowych szablonów; uczniowie wybierają sobie jeden z nich i kolorują go) |
Załączniki:
załącznik 1
Zagadki:
1.Jaka to dziewczynka ma roboty wiele,
a na pięknym balu gubi pantofelek? („Kopciuszek”)
2.Chociaż kłopot z wilkiem miała,
wyszła z opresji zdrowa i cała? („Czerwony Kapturek”)
3.U krasnoludków mieszkała,
gdy jej zła macocha jabłko dała? („Królewna Śnieżka i siedem krasnoludków”)
4.Łatwo mnie poznacie, gdy bajkę wspominacie,
chodziłem tam w butach, miałem lżejsze życie? („Kot w butach”)
Rekwizyty:
1.pantofelek;
2.czerwona chusta;
3.jabłko;
4.but
załącznik 2
Bajki do losowania:
-„Kopciuszek”
-„Czerwony Kapturek”
-„Kot w butach”
-„Śpiąca królewna”
załącznik 3
Zdania „Prawda czy fałsz”:
1.Kopciuszek wędrował leśną ścieżką prowadzącą do babci.
2..Królewna Śnieżka została otruta jabłkiem.
3.Czerwony Kapturek mieszkał u siedmiu krasnoludków.
4. Kot w butach to bajka o kocie, który chodził w butach.