Klaudyna
Kowalczyk
EWiP
z rewalidacją…
III
rok, I stopień
Scenariusz
zajęć z wykorzystaniem metody symulacji
w
szkole specjalnej
dla
klasy I
Temat:
„Sadzenie
drzewek”
Cele
główne zajęć:
1.
Zapoznanie z pracownikiem nadleśnictwa i jego pracą.
2.
Przypomnienie wiadomości o roślinności leśnej.
3.
Przedstawienie potrzeb i konieczności związanych z sadzeniem
młodego lasu.
4.
Rozwijanie umiejętności sadzenia drzewek.
Cele
operacyjne:
Uczeń:
wie
na czym polega praca pracownika nadleśnictwa.
zna
roślinność żyjącą w lesie.
potrafi
wymienić potrzeby i konieczności związane z sadzeniem młodego
lasu.
podejmuje
próbę zasadzenia drzewka.
Metody:
słowna,
oglądowa, czynna, metoda symulacji
Formy:
indywidualna,
z całą grupą.
Edukacja:
przyrodnicza.
Środki
dydaktyczne: sadzonki
drzewek, narzędzia ogrodnicze.
Liczba
dzieci: 4
uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu
umiarkowanym.
Przebieg
zajęć:
Zajęcia:
|
Czynności:
|
1.
Zabawa
integracyjna przy piosence „Witaj nam”
|
1.Nauczyciel
wraz z dziećmi siedzi w kole; nauczyciel pyta czy dany uczeń
jest dziś obecny na zajęciach pytając „Czy jest dziś z nami
Ania?” itd. Pozostali uczniowie odpowiadają, a wywołany uczeń
sygnalizuje swą obecność poprzez wydanie dźwięku tamburynem.
Następnie wszystkie dzieci śpiewają piosenkę „Witaj nam”.
|
2.Zaznaczenie
swojej obecności.
|
2.Uczniowie
kolejno podchodzą do tablicy z listą obecności i zaznaczają
swoją obecność poprzez przyklejenie naklejki słoneczka obok
swojej fotografii.
|
3.Powitanie
z gościem.
|
3.Nauczyciel
przedstawia uczniom gościa-pracownika nadleśnictwa, który
opowiada uczniom na czym polega jego praca.
|
4.Powtórzenie
wiadomości z wycieczki do lasu, która odbyła się poprzedniego
dnia.
|
4.Uczniowie
wymieniają roślinność jaką widzieli na wycieczce i jaką
można spotkać w lesie.
|
5.Rozmowa
z gościem.
|
5.Pracownik
nadleśnictwa mówi uczniom jakie są potrzeby i konieczność
sadzenia drzewek. Pyta też uczniów: do czego potrzebne jest
drzewo?
|
6.Demonstracja.
|
6.Pracownik
nadleśnictwa przedstawia uczniom sadzonki młodych drzewek.
|
7.Naśladowanie
pracy gościa z nadleśnictwa-sadzenie drzewek.
|
7.Uczniowie
wraz z nauczycielem i gościem wychodzą na plac szkolny gdzie z
ich pomocą sadzą drzewka.
|
8.Zakończenie
zajęć.
|
8.Uczniowie
żegnają się z gościem i wracają do klasy gdzie nauczyciel
dziękuje im za udział w zajęciach.
|