Scenariusz zajęć z wykorzystaniem modelu indukcyjnego
w szkole specjalnej
dla klasy I
Temat: „Jak postępuje dobry kolega?”
Cele główne zajęć:
Rozwijanie umiejętności uważnego słuchania tekstu czytanego.
Rozwijanie zdolności abstrahowania poprzez wyróżnianie cech dobrego kolegi.
Rozwijanie rozumowania indukcyjnego poprzez wyszukiwanie różnic między dobrym, a złym kolegą.
Rozwijanie aktywności twórczej ruchowej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
stara się z uwagą słuchać czytany tekst;
wyróżnia cechy dobrego kolegi;
wyszukuje różnice między dobrym, a złym kolegą;
bierze udział w aktywności twórczej ruchowej;
Metody: słowna, czynna, oglądowa, wykorzystanie modelu indukcyjnego.
Formy: indywidualna, z całą grupą.
Edukacja: polonistyczna, plastyczna.
Środki dydaktyczne: lista obecności, naklejki słoneczka, fotografie uczniów, fragment wiersza „Koledzy”, szablon „Dobry kolega”, ilustracje zachowań, hula-hop, pachołki, szablon „Dobry i zły kolega”, papier kolorowy, szablon serce do laurek.
Liczba dzieci: 4 uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym
Przebieg zajęć:
Zajęcia: |
Czynności: |
1.Zabawa integracyjna przy piosence „Witaj nam” |
1.Nauczyciel wraz z dziećmi siedzi w kole; nauczyciel pyta czy dany uczeń jest dziś obecny na zajęciach pytając „Czy jest dziś z nami Ania?” itd. Pozostali uczniowie odpowiadają, a wywołany uczeń sygnalizuje swą obecność poprzez wydanie dźwięku tamburynem. Następnie wszystkie dzieci śpiewają piosenkę „Witaj nam”. |
2.Zaznaczenie swojej obecności. |
2.Uczniowie kolejno podchodzą do tablicy z listą obecności i zaznaczają swoją obecność poprzez przyklejenie naklejki słoneczka obok swojej fotografii. |
3.Słuchanie fragmentu wiersza Mieczysławy Buczkównej „Koledzy”; określenie cech dobrego kolegi za pomocą techniki „Lista atrybutów”. |
3.Nauczyciel czyta uczniom fragment opowiadania (załącznik 1). Następnie zawiesza na tablicy szablon „Dobry kolega” na którym zapisywane będą pomysły na temat: „Jaki jest dobry kolega” (możliwa pomoc nauczyciela). |
4.Dopasowanie właściwych zachowań do postaci „Dobry kolega”. |
4.Nauczyciel przedstawia uczniom duży arkusz papieru pośrodku którego znajduje się postać „Dobry kolega”. Następnie pokazuje też podpisane ilustracje dobrych i złych zachowań (wspólna zabawa, bójka, pomoc, dokuczanie, pocieszanie, zabieranie zabawek). Zadaniem uczniów jest wskazanie i wybranie tych ilustracji, które przedstawiają zachowania dobrego kolegi i naklejenie ich na arkusz. |
5.Zabawa ruchowa „Spacer z kolegą”. |
5.Uczniowie w parach spacerują po sali omijając pewne przeszkody (hula-hop, pachołki). Ich zadaniem jest przejście wyznaczonej trasy wraz z kolegą przy zwróceniu uwagi na odpowiedzialność za niego, pomoc mu. (na początku w w/w sposób nauczyciel może przejść z każdym uczniem indywidualnie). |
6.Określenie podobieństw. |
6.Nauczyciel umieszcza na tablicy szablon z ilustracjami przedstawiającymi dobrego i złego kolegę. Zadaniem uczniów jest wskazanie różnic między tymi postaciami na pdst. np. ubioru, mimiki twarzy itp. |
7.Praca plastyczna. |
7.Uczniowie za pomocą wydzieranek wykonują laurki-serca dla swoich dobrych kolegów. |
8.Zakończenie zajęć. |
8.Nauczyciel chwali uczniów za ich aktywność i dziękuje im za udział w zajęciach. |
Załączniki:
Załącznik 1
„Koledzy”
(fragm.) – Mieczysława Buczkówna
W
jednej parze stoimy,
siedzimy w jednej ławce.
Ja mam Janek
na imię,
a mój kolega – Jacek.
Raz wylałem atrament
na
ławkę i podłogę.
Pomógł mi wytrzeć plamę.
(Ja mu
też kiedyś pomogę)
Zrobiliśmy wyścigi,
kto szybciej z
nas biega.
Upadłem, stłukłem kolano.
Gdy inni biegli, on
stanął.
Pomógł mi wstać, kolega,
dobry kolega.
Klaudyna Kowalczyk
EWiP z rewalidacją… III rok I stopień