Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metod mnemonicznych
w szkole integracyjnej
w klasie II
Temat zajęć: „Wakacyjne obserwacje przyrodnicze”
Cele główne zajęć:
Rozwijanie umiejętności opowiadania.
Rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem.
Rozwijanie umiejętności zapamiętywania.(dotyczy też ucznia z niepełnosprawnością intelektualną)
Zaprezentowanie roślin i zwierząt charakterystycznych dla morza i gór.
Przypomnienie pojęć „ssak”, „ptak”.
Cele operacyjne:
Uczeń:
1.samodzielnie układa opowiadanie;
2.samodzielnie czyta tekst opowiadania; *stara się zapamiętać wyszczególnione wyrazy z tekstu; (dotyczy też ucznia z niepełnosprawnością intelektualną)
3.samodzielnie wymienia w odpowiedniej kolejności nazwy roślin i zwierząt charakterystycznych dla morza i gór;(po części dotyczy ucznia z niepełnosprawnością intelektualną)
4.stosuje ze zrozumieniem pojęcia „ssak” i „ptak”;
Metody: słowna, czynna, oglądowa, metody mnemoniczne.
Formy: indywidualne, z całą klasą.
Edukacja: przyrodnicza, polonistyczna.
Środki dydaktyczne: ilustracje roślin i zwierząt charakterystycznych dla morza i gór, szablon z napisami: „rośliny w górach”, „zwierzęta w górach”, „rośliny nad morzem”, „zwierzęta nad morzem”, marker, magnesy, tablica, zeszyty przedmiotowe, treść opowiadania „Zwierzęta w Uroczysku” (cz.2), kartki z zapisaną historyjką „Zwierzęta w Uroczysku”, kartki z linijkami do wypełnienia.
Przebieg zajęć:
Zajęcia: |
Czynności: |
1.Rozmowa, omówienie ilustracji. |
1.Nauczyciel przedstawia uczniom ilustracje zwierząt i roślin; omawia je z uczniami. Następnie zadaje uczniom pytania: jakie zwierzęta widzieli uczniowie na wakacjach? jakie rośliny widzieli uczniowie na wakacjach? które z roślin przedstawionych na ilustracjach są charakterystyczne dla morza, a które dla gór? które ze zwierząt przedstawionych na ilustracjach są charakterystyczne dla morza, a które dla gór? Praca z uczniem niepełnosprawnym intelektualnie: Nauczyciel wręcza uczniowi kolorowankę z wykropkowanym fragmentami, oraz przedstawia dwa szablony z napisami: „góry” i „morze”. Zadaniem ucznia jest odpowiednie połączenie wykropkowanych elementów kolorowanki, pokolorowanie ilustracji i dopasowanie prawidłowego szablonu z napisem do odpowiedniej kolorowanki. |
2.Zajęcia przy stolikach. |
2.Nauczyciel zawiesza na tablicy szablon z napisami: : „rośliny w górach”, „zwierzęta w górach”, „rośliny nad morzem”, „zwierzęta nad morzem”; uczniowie zapisują w odpowiednich miejscach nazwy roślin i zwierząt posługując się przy tym omawianymi wcześniej ilustracjami. Następnie uczniowie przy zapisanych nazwach roślin i zwierząt dopisują słowa utworzone z pierwszych liter wyrazów wchodzących w skład całej grupy, w celu zapamiętania kolejności zapisanych nazw roślin i zwierząt charakterystycznych dla morza i gór (przykład załącznik 1.) Na koniec uczniowie przepisują do zeszytu zapisane wyrazy w ten sam sposób i w tej samej kolejności jak na tablicy. Praca z uczniem niepełnosprawnym intelektualnie: Nauczyciel przedstawia uczniowi podpisane ilustracje roślin i zwierząt (niezapominajka, sarna, mikołajek, mewa)-przedstawiając ilustracje uczniowi „odczytuje podpis” obrazka. Następnie nauczyciel prezentuje uczniowi obrazki-haki (mnemotechniki-np. 1-kijek itd.)-załącznik nr.1. Zadaniem ucznia jest ułożenie obrazków w wybranej przez siebie kolejności. Na początku uczeń ustala kolejność poprzez dopasowywanie do ilustracji ze zwierzęciem/rośliną obrazka-haka-wykonuje tę czynność kilkakrotnie, za każdym razem układając tę samą kolejność przy pomocy obrazków-haków. Na koniec uczeń próbuje ułożyć obrazki roślin i zwierząt w ustalonej przez siebie kolejności bez korzystania z obrazków-haków. |
3.Słuchanie i omówienie opowiadania. |
3.Nauczyciel czyta uczniom opowiadanie pt. „Zwierzęta w Uroczysku” (cz.2), a następnie zadaje im pytania do opowiadania: co to znaczy, że jakieś zwierzęta są ssakami? jakie wspólne cechy mają ptaki? gdzie można spotkać wszystkie te zwierzęta? (załącznik 2) Praca z uczniem niepełnosprawnym intelektualnie: Nauczyciel przedstawia uczniowi duży arkusz papieru, pośrodku którego znajduje się napis „Zwierzęta wiejskie”-nauczyciel odczytuje ten napis uczniowi. Następnie nauczyciel pokazuje uczniowi podpisane ilustracje różnych zwierząt (koń, żaba, kaczka, słoń, kura, żyrafa). Zadaniem ucznia jest wskazanie i wybranie tych ilustracji, które przedstawiają zwierzęta wiejskie, a następnie naklejenie ich na arkusz. |
4.Dopasowywanie słów-skojarzeń. |
4.Nauczyciel zapisuje na tablicy listę wyrazów; zadaniem uczniów jest do każdego wyrazu z listy dodać drugie tak, aby one kojarzyły się ze sobą (przykład załącznik 3.) Praca z uczniem niepełnosprawnym intelektualnie: Nauczyciel przedstawia uczniowi 3 obrazki i 3 ilustracje z podpisami (omawiając je nauczyciel „odczytuje”, mówi uczniowi co przedstawia każda ilustracja/obrazek). Zadaniem ucznia jest do każdego obrazka dopasować ilustracje z podpisem, tak aby one kojarzyły się ze sobą. –załącznik nr.2 |
5.Samodzielne czytanie tekstu; zapamiętywanie wyszczególnionych słów. |
5.Nauczyciel rozdaje uczniom karteczki z opisaną historyjką „Zwierzęta w Uroczysku”. Poleca uważnie po cichu przeczytać tekst, wyobrazić sobie przedstawioną historię i zapamiętać jak najwięcej wyrazów, które są zaznaczone tłustym drukiem. (załącznik 4.) Praca z uczniem niepełnosprawnym intelektualnie: Nauczyciel wręcza uczniowi kartkę z historyjką „Zwierzęta w Uroczysku”, w którym znajdują się wyrazy zaznaczone tłustym drukiem, dodatkowo prezentuje uczniowi duży szablon z zapisaną tą samą historyjką oraz również z wyrazami odznaczonymi tłustym drukiem. Potem nauczyciel powoli czyta uczniowi tekst (może powtórzyć czytanie dwa razy). Następnie nauczyciel przedstawia uczniowi ilustracje przedstawiające obrazowo wyrazy wyszczególnione w tekście; nauczyciel pyta ucznia, które z obrazków pojawiły się w czytanym tekście i prosi, by je wskazał. Na koniec uczeń stara się z pomocą nauczyciela ułożyć ilustracje w takiej samej kolejności jak wystąpiły one w tekście (uczeń wykonuje te ćwiczenie z pomocą obrazków-haków z zadania nr.2)-załącznik nr.3 |
6.Zapisywanie zapamiętanych wyrazów. |
6.Po przeczytaniu historyjki i zapamiętaniu wyrazów uczniowie odwracają karteczki z tekstem na drugą stronę i na osobnej kartce zapisują zapamiętane wyrazy. Po wpisaniu wyrazów uczniowie samodzielnie sprawdzają ilość słów przydzielając sobie po 1 punkcie za każde poprawne. (załącznik 5.) Praca z uczniem niepełnosprawnym intelektualnie: Uczeń z pomocą nauczyciel wkleja do zeszytu obrazki z zadania 5 według kolejności występowania wyrazów w tekście. |
7.Posumowanie zajęć. |
7.Uczniowie z pomocą nauczyciela wymieniają poznane i zapamiętane nazwy roślin i zwierząt charakterystycznych dla morza i gór; jeszcze raz wyjaśniają sobie pojęcia: „ssak”, „ptak”. |
Załącznik 1.
„rośliny w górach” |
„zwierzęta w górach” |
„rośliny nad morzem” |
„zwierzęta nad morzem” |
Dzwonek-Dziś |
Świstak-Świat |
Mikołajek-Mikołaj |
Mewa-Mama |
jaskier-jest |
sarna-samych |
wydmuchrzyca-wyprowadził |
rybitwa-robi |
niezapominajka-niedziela |
kozica-kolorów |
rogowiec-rower |
fregata-faworki |
Załącznik 2.
„Zwierzęta w Uroczysku”
Część 2
Zapomniałem wam jeszcze powiedzieć o zwierzętach we wsi. Jak już pewnie wspomniałem, codziennie wieczorem chodzimy po mleko do pani Eli. Bardzo lubię tam chodzić, bo w zagrodzie mieszka wiele fajnych zwierzaków. Najbardziej lubię konia. Przynoszę mu zawsze cukier, który wyjada mi z dłoni. Ma takie szorstkie, a jednocześnie delikatne chrapy. Są też świnie, owce, kaczki, kury, gęsi, koty i psy. Najmilsze są wszystkie młode zwierzątka. Uwielbiam małe owieczki, takie bieluśkie i mięciutkie. Mogę się im przyglądać godzinami. No i oczywiście są krowy. Jedna z nich, Biała, to moja ulubiona. Pani Ela pozwala mi przyprowadzać ją z pola. Pierwszy raz się trochę bałem, ale Biała okazała się taka milutka i mądra, że właściwie to nie ja ją przyprowadziłem, ale ona mnie. Jak tylko zdjąłem łańcuch, zaraz sama poszła do domu.
Załącznik 3.
ptak
latanie
skrzydła
pióra
ssak
mleko
ssanie
matka
Załącznik 4.
Zwierzaki w Uroczysku
Wczoraj do dołu z trawą i liśćmi wpadł jeż. Musiał wejść po kupce liści, które leżały obok, a potem wpadł i nie mógł się wydostać. Pierwszy raz z bliska widziałem jeża. Ale fajny! Brązowy, z ryjkiem podobnym do dzika. Nazwałem go Dzikuś. Od razu dałem mu jeść. Nalałem mleka do spodeczka. Wypił natychmiast. Musiałem mu dolewać trzy razy. Dałem mu też pokruszoną bułkę-zjadł. Był chyba okropnie głodny…
Załącznik 5
1………………………………………… 5……………………………………….
2………………………………………… 6………………………………………..
3………………………………………… 7………………………………………...
4…………………………………………. 8…………………………………………
MÓJ WYNIK:………………………...
Załącznik nr.1
1-kijek (dodatkowo do podpisu ilustracja kijka)
2-łabądż (dodatkowo do podpisu ilustracja łabędzia)
3-jabłko (dodatkowo do podpisu ilustracja jabłka)
4-krzesło (dodatkowo do podpisu ilustracja krzesła)
Załącznik nr.2
OBRAZKI: ptak, krowa, matka
ILUSTRACJE Z PODPISAMI: skrzydła, mleko, dziecko.
Załącznik nr.3
Wczoraj do dołu z trawą i liśćmi wpadł jeż. Pierwszy raz z bliska widziałem jeża. Ale fajny! Brązowy, z ryjkiem podobnym do dzika. Od razu dałem mu jeść. Nalałem mleka do spodeczka. Dałem mu też pokruszoną bułkę-zjadł. Był chyba okropnie głodny…
EWiP z rewalidacją…III rok I stopień