Scenariusze zaj臋膰 terapeutycznych z wykorzystaniem 膰wicze艅 z zakresu Kinezjologii Edukacyjnej
Czas trwania - 60 minut
Liczba dzieci 14 (dzieci nadpobudliwe psychoruchowo, zahamowane)
Korzy艣ci:
Uwra偶liwienie na potrzeby dzieci mniej sprawnych fizycznie
Wzbudzanie wewn臋trznej motywacji do doskonalenia umiej臋tno艣ci
Usprawnienie koordynacji motywacyjnej
Rozwijanie tw贸rczego my艣lenia i dzia艂ania
Pomoce: kaseta „Kinezjologiczne nutki”, p艂yta A. Vivaldiego „Cztery pory roku”, ta艣ma klej膮ca, kartka z bloku, kredki 艣wiecowe.
przyk艂ad 1
Opis zaj臋cia:
1. Zabawa ze 艣piewem w kole pt.: „Witamy Ci臋”
2. 膯wiczenia W. Scherbon m. in.
„zabawa na niby” - rzucanie pi艂ki do kogo艣 (w tej zabawie wa偶ny jest kontakt wzrokowy)
marsz - ruchy naprzemienne
zabawa w parach pt.: „Bociany” - jedno dziecko id膮c podnosi nogi do g贸ry jak bocian, druga osoba idzie - ma stopy do wewn膮trz - p贸藕niej zmiana
popychanie si臋 biodrami w pozycji stoj膮cej
marsz w tr贸jkach - osoba w 艣rodku maszeruje z zamkni臋tymi oczami i jest prowadzona przez dwie id膮ce z boku osoby
zabawa pt.: „Walka kogut贸w”
„Wahad艂o” - zabawa w tr贸jkach
3. Utrwalanie 膰wicze艅 kinezjologicznych na przekroczenie 艣rodka przy muzyce (kaseta pt.: „Kinezjologiczne nutki”)
4. Na koniec zaj臋膰 - muzykoterapia (kredki 艣wiecowe, kartka z bloku przyklejona do 艂awki) Dzieci s艂uchaj膮c muzyki A. Vivaldiego „Cztery pory roku” w rytm muzyki rysuj膮 np. kreski pionowe, poziome lub szlaczki itp. Na koniec zabawy na tych samych kartkach, ciemniejszym kolorem dzieci rysuj膮 leniwe 贸semki z kt贸rych powstaje czterolistn膮 koniczynka. Nast臋pnie dzieci zabieraj膮 koniczynk臋 na szcz臋艣cie.
przyk艂ad 2
Czas trwania - 60 minut
Liczba dzieci 14 (dzieci nadpobudliwe psychoruchowo, zahamowane)
Korzy艣ci:
Pobudzanie tw贸rczej ekspresji
Usprawnienie koordynacji ruchowo - przestrzennej
Umiej臋tno艣膰 wsp贸艂pracy w grupie
Wzbudzenie wewn臋trznej motywacji do doskonalenia umiej臋tno艣ci
Pomoce: kaseta „Kinezjologiczne nutki”, Knill - program I, p艂yta z Mozartem „Ucz臋 si臋 i bawi臋” , woda, kartka z bloku, kredki, no偶yczki.
Opis zaj臋cia:
1. Poznanie nowo przyby艂ych dzieci na zaj臋cia.
Zabawy integracyjne: wypowiadanie swoich imion z r贸偶nymi emocjami np.: nawo艂ywania, przedstawianie si臋 z rado艣ci膮, ze z艂o艣ci膮.
Echo logiczne - jedna osoba wyklaskuje rytm, druga powtarza. Potem ta sama zabawa w parach.
2. Zagadka: S艂u偶y do mycia, s艂u偶y do picia, bez niej na ziemi nie by艂oby 偶ycia. (woda)
3. Picie wody.
Kr贸tka pogadanka na temat znaczenia wody w 偶yciu cz艂owieka. Wyobra藕my sobie, 偶e jeste艣my kroplami wody, kt贸re spadaj膮 z nieba (punkty przestrzeni). Patrzymy na ziemi臋, na kt贸r膮 padaj膮 krople wody (punkty ziemi)Teraz swoje wyobra偶enia przenie艣my na kartk臋 papieru. Dzieci dorysowuj膮 twarze kropl膮 deszczu (w tle s艂ycha膰 muzyk臋 relaksacyjn膮)
Prezentowanie prac na wystawie
Utrwalanie piosenki pt.: „By艂 sobie s艂o艅”
poruszanie si臋 w rytm muzyki na艣laduj膮c s艂onia
rysowanie leniwych 贸semek w powietrzu praw膮 i lew膮 r臋k膮, potem nog膮 praw膮 i lew膮 i ca艂ym cia艂em
4. Wprowadzenie 膰wicze艅 kinezjologicznych na przekroczenie linii 艣rodka (ruchy naprzemienne, leniwe 贸semki, rysowanie obur膮cz, s艂o艅, kr膮偶enie szyj膮, ko艂yska, oddychanie brzuszkiem, ruchy naprzemienne na le偶膮co, energetyzator, my艣lenie o X).
5. Program Knilla - cz臋艣膰 I.
6. Zabawa w kole pt.: „Ojciec Wirgiliusz” - utrwalenie 膰wicze艅 kinezjologicznych z przekroczeniem 艣rodka.
Konspekt zaj臋膰 w klasie I - zaj臋cia otwarte dla nauczycieli z wykorzystaniem element贸w Kinezjologii edukacyjnej .
O艣rodek tematyczny: Witamy Nowy Rok
Temat dnia: Pory roku.
Czas: 2 godz. - zaj臋cia zintegrowane
Ilo艣膰 uczni贸w: 24
Cele operacyjne:
Ucze艅 nazywa i rozr贸偶nia pory roku
Wypowiada si臋 na temat cech p贸r roku
Przedstawia drzewo dowolnymi 艣rodkami plastycznymi w kolejnych porach roku
Ma 艣wiadomo艣膰 up艂ywaj膮cego czasu, wykonuje proste obliczenia zegarowe i kalendarzowe
Wspieranie procesu uczenia si臋 膰wiczeniami z Gimnastyki M贸zgu
Doskonalenie koordynacji ruchowej, koncentracji i komunikacji poprzez zastosowanie 膰wicze艅 z Gimnastyki M贸zgu
Ucze艅 zdolny czyta tekst „Pory roku” z podzia艂em na role
Metody: s艂owne, poszukuj膮ce, aktywizuj膮ce, problemowe, muzykoterapia, elementy Kinezjologii edukacyjnej
.
Pomoce i 艣rodki dydaktyczne: ilustracje przedstawiaj膮ce cztery pory roku, czapka, r臋kawiczki, kwiatek, ba艂wanek, p艂yta CD A. Vivaldiego „Cztery pory roku”, podr臋cznik, kartka z bloku, ta艣ma klej膮ca, karty Kinezjologiczne, kaseta „Kinezjologiczne nutki”, podpisy i akcesoria do inscenizacji „Dary Nowego Roku”, lizaki matematyczne.
Przebieg zaj臋膰
(dwie pierwsze godziny)
1. Rozpocz臋cie zaj臋膰 na dywanie (sprawdzenie obecno艣ci, zaplanowanie dnia).
2. 膯wiczenia kinezjologiczne przy muzyce
okre艣lenie celu dzisiejszych 膰wicze艅 i ich wykonanie (ruchy naprzemienne, oddychanie brzuszkiem, leniwe 贸semki, rysowanie obur膮cz, s艂o艅, kr膮偶enie szyj膮, ko艂yska, ruchy naprzemienne na le偶膮co, energetyzator, my艣lenie o X).
3. Po wykonaniu 膰wicze艅 zabawa pt.: „Zgadnij jaka to pora roku?”
4. Co przynosz膮 pory roku dzieciom?
d艂u偶sze wypowiedzi na podstawie inscenizacji pt.: „Dary Nowego Roku”
czytanie z podzia艂em na role nowego tekstu (dzieci uzdolnione - biegle czytaj膮ce)
5. Przej艣cie do 艂awek - id膮c w stron臋 swojej 艂awki, dzieci wykonuj膮 膰wiczenia kinezjologiczne:kapturek my艣liciela, pij膮 wod臋 i wykonuj膮 pozycj臋 Dennisona (2 min.)
6. Utrwalenie nazw miesi臋cy - 膰wiczenie
7. Zagadka o czasie, rozwi膮zywanie zada艅 z up艂ywem czasu - karta matematyczna nr 15.
8. Wsp贸lne 艣piewanie piosenki pt.: „Pory roku” - inscenizacja ruchowa.
Zaj臋cia otwarte - czas 45 minut
1. Wsp贸lne ustalenie celu 膰wicze艅 kinezjologicznych (s艂o艅, ruchy naprzemienne, kr膮偶enie szyj膮, wypady, lu藕ne sk艂ony). Dzieci id膮c w kierunku 艂awki wykonuj膮 ruchy naprzemienne, kapturek my艣liciela, siadaj膮, pij膮 wod臋, pozycja Dennisona.
2. Rozpoznawanie na tablicy, ilustracjach w ksi膮偶ce p贸r roku (wiosna, lato, jesie艅, zima), naklejanie odpowiednich podpis贸w pod obrazki
om贸wienie Cech p贸r roku, zmian w przyrodzie np.: drzew
Jak wygl膮daj膮 drzewa jesieni膮, jakie barwy dominuj膮?
Jesie艅 to pora owocowania - wymie艅cie owoce drzew.
Jak wygl膮daj膮 drzewa w nast臋pnych porach roku?
3. Przedstawienie drzewa dowoln膮 technik膮 i wkomponowanie go w ilustracj臋 kolejnych p贸r roku.
4. Przej艣cie z 艂awek na dywan - 膰wiczenia kinezjologiczne: energetyczne ziewanie, sowa, leniwe 贸semki, sk艂ony, patrzenie na X.
5. Jak zosta艂y przedstawione pory roku w wierszu pt.: „Pory roku” - czytanie wiersza przez nauczyciela i om贸wienie go.
6. Zabawa pt.: „Zgadnij jaka to pora roku?”.
7. Ciche czytanie tekstu pt.: „呕abka wr贸偶ka”
Kto powie jakie wyrazy wyczarowa艂a 偶abka wr贸偶ka?
Jak膮 maj膮 wsp贸ln膮 sylab臋?
8. Samodzielne pisanie 膰wiczenia przez dzieci.
9. Muzykoterapia z wykorzystaniem p艂yty CD melodii A.Vivaldiego pt.: „Cztery pory roku” . (膰wiczenia usprawniaj膮ce koordynacj臋 wzrokowo - ruchow膮: r臋ki prawej i lewej, rysowanie linii poziomych, pionowych, szlaczk贸w w rytm muzyki. Na zako艅czenie pracy dzieci rysuj膮 na tych samych kartkach, ciemniejszym kolorem leniwe 贸semki z kt贸rych powstaje czterolistna koniczynka)
9. Podsumowanie dnia.
10. Zadanie domowe - przynie艣膰 swoje skarby, zbiory lub kolekcje.
11. Zabawa pt.: „Gramy w karty kinezjologiczne.” 12. Po偶egnanie go艣ci
膯wiczenia na koncentracj臋
S艂uchanie utwor贸w (np.: Vivaldi, Mozart) w pozycji Denisona le偶膮c wygodnie na dywanie.
Wizualizowanie w艂asnego sukcesu (dziecko wyobra偶a sobie jak sprawnie pracuje, ile ma pomys艂贸w i cieszy si臋 z sukcesu).
Afirmacje (podnoszenie swojej samooceny poprzez wyobra偶enie siebie w pracy na zaj臋ciach).
Systematyczne wykonywanie 膰wicze艅 kinezjologicznych w szkole i w domu.
Rysowanie symboli graficznych (ucze艅 s艂ucha nauczyciela czytaj膮cego tekst. Podczas s艂uchania rysuje na kartce ma艂e krzy偶yki. Wykonuje je rytmicznie i do艣膰 szybko. Mo偶e te偶 rysowa膰 obur膮cz np. jedn膮 r臋k膮 ko艂o, drug膮 krzy偶yk).
S艂uchanie opowiada艅 relaksacyjnych.
Rysowanie figur ga艂kami ocznymi (pi臋膰 tr贸jk膮t贸w, kwadrat贸w, linii poziomych, pionowych).
Podczas czytania nale偶y u偶ywa膰 wska藕nik np. linijk臋.
Patrzenie na punkt (ucze艅 ma bia艂膮 kartk臋 z namalowan膮 po艣rodku czarn膮 kropk膮. Wpatruje si臋 w ni膮. Kiedy zauwa偶y cienie wok贸艂 kropki oznacza to, 偶e jest optymalnie skoncentrowany. Mog膮 by膰 te偶 namalowane dwie kropki w kolorze czerwonym i niebieskim.)
Peryferyjne widzenie (dziecko trzyma przed sob膮 d艂onie z艂o偶one na wysoko艣ci oczu - r臋ce zgi臋te w 艂okciach. Wpatruj膮c si臋 w 艣rodek d艂oni przesuwa r臋ce na boki. Patrz膮c nadal w ten sam punkt pr贸buje zauwa偶y膰 do jakiego momentu widzi d艂onie).
S艂uchawki z butelek (dziecko zak艂ada na uszy „s艂uchawki” wykonane z plastikowych butelek po wodzie mineralnej z wyci臋tymi otworami na uszy i usta. Nast臋pnie wypowiada szeptem lub po cichu rymowanki kinezjologiczne ws艂uchuj膮c si臋 w sw贸j g艂os. S艂uchawki te mo偶na wykorzysta膰 do codziennych 膰wicze艅 w g艂o艣nym czytaniu. Dzi臋ki s艂uchawkom wszystkie dzieci czytaj膮 r贸wnocze艣nie s艂ysz膮c tylko siebie).
Zapami臋tywanie sumy oczek na kostkach do gry (Dziecko rzucaj膮c kostkami stara si臋 zapami臋ta膰 liczb臋 oczek. Je艣li nie ma pomy艂ek mo偶na do艂o偶y膰 np. trzeci膮 kostk臋).
Niezwyk艂a pi艂eczka (Kiedy poczujesz z艂o艣膰 wk艂adasz j膮 w d艂onie i mocno 艣ciskasz. Czujesz jak z艂o艣膰 przechodzi przez twoje d艂onie do pi艂eczki. Pozby艂e艣 si臋 nieprzyjemnego uczucia? Warto si臋 zaprzyja藕ni膰 z pi艂eczk膮 i nosi膰 j膮 przy sobie ).