Konspekt zajęć zorganizowanych w grupie II
( Jednostka metodyczna stała)
Temat: Poranny krąg czyli stymulacja polisensoryczna według pór roku.
„ Wiosna”
1.Prowadzący:
2.Data:
3.Czas trwania: 9.45 -10.15
4. Miejsce: sala grupy II
5. Uczestnicy: dzieci z grupy II
6. Cele zajęć:
Cel główny
Nawiązanie kontaktu poprzez spotkanie nauczyciela i dzieci oraz dzieci ze sobą nawzajem
Cele operacyjne:
Dziecko czuje się bezpieczne i buduje swoje zaufanie
Dziecko doświadcza bodźców płynących z otoczenia
Dziecko podejmuje próby komunikowania się
7.Metody:
słowna: opowiadanie,
stymulacja polisensoryczna
masaż powierzchniowy dłoni,
poglądowa: pokaz, obserwacja
8. Formy: indywidualna, grupowa
9. Środki dydaktyczne: zielony wystrój pomieszczenia, zielony ubiór nauczyciela, glina, doniczka ze zbożem, mała konewka z wodą, lampka zapachowa z cytryną, chusta w kolorze zielonym, cytryna, odrobina cukru, łyżeczki, instrument muzyczny-bębenek, oliwka z dodatkiem olejku cytrynowego, zielone plastikowe piłeczki.
10. Zasady:
miłej i pogodnej atmosfery,
pozytywnego wzmacniania,
indywidualizacji,
akceptacji,
rytualizacji
11. Przebieg zajęć:
I Część wstępna
Przywitanie się z dziećmi.
Zapalenie lampki zapachowej (zapach cytrynowy, związany z porą roku).
Obejście z lampką kręgu dzieci i wymienienie ich imion.
Zwrócenie uwagi na cechy ognia (jasny, gorący).
Śpiewanie powitalnej piosenki "Witaj, Adrian..." i jednoczesne masowanie oliwką o zapachu cytrynowym dłoni dziecka
II Część główna
1.Opowiadanie o wiośnie, podlewanie zboża w doniczce.
2. Spotkanie z żywiołem - ziemia /ziemię symbolizuje glina/
Rozcieramy dzieciom glinę na dłoniach, najpierw jest mokra, śliska i zimna, a później ciepła, szorstka i krucha.
3. Zapoznanie się z instrumentem muzycznym- wiosną jest to bębenek. Otaczamy kolejno dźwiękiem, zbliżamy i oddalamy, dzieci również grają na miarę swoich możliwości.
4. Przykrycie dzieci zieloną chustą / kolor zgodny z barwą pory roku/- dziecko samodzielnie musi zdjąć chustę.
5. Rozsypanie wokół dzieci plastykowych piłeczek; zabawa piłeczkami, leżenie na nich.
6. Zastosowanie bodźców smakowych - podajemy dzieciom cytrynę posypaną cukrem.
7.Gaszenie lampki zapachowej oznaczające zakończenie zajęć.