SCENARIUSZ INDYWIDUALNYCH LUB GRUPOWYCH ZAJĘĆ TERAPEUTYCZNYCH
Temat: (nie może być czynnością, która będzie wykonywana) Witaminki na co dzień
Cel ogólny: (odnosi się do tematu) Poznawanie warzyw zawierających witaminy
Cele szczegółowe:
zwiększenie zakresu ruchu w stawie nadgarstkowym
poprawa pamięci
wzmocnienie koordynacji wzrokowo- ruchowej
wzmocnienie koordynacji fizycznej
integracja grupy
kształtowanie umiejętności pracy w grupie
wyrażanie emocji za pomocą mimiki, gestu i ruchu ciała
czerpanie radości z wspólnych zabaw
nauka wczuwania się w role
pobudzenie wyobraźni
wzmocnienie motoryki małej
poprawa nastroju
mobilizacja do współuczestnictwa
miłe spędzanie wolnego czasu
przezwyciężanie oporu
kształtowanie umiejętności podejmowanie rozsądnych decyzji
poznanie sposobów radzenia sobie ze stresem
Miejsce terapii: świetlica, pracownia terapii, boisko do gry w piłkę
Forma terapii: grupowa, zespołowa, indywidualna
Czas terapii: 1,5-2h (najkrótszy czas terapii to 1,5h ->10-15min. wprowadzenie, 1h działanie, 15min. sprzątanie)
Rodzaj terapii: ergoterapia, arteterapia, choreoterapia
Metody terapii: praca w glinie, malowanie farbami, taniec
Technika terapii: wykonanie dzbanuszka metodą wałeczkową, malowanie obrazu dziesięcioma palcami, nauka tańca irlandzkiego
Odbiorcy terapii:
terapia w domu - klient
szkoła, świetlica - dziecko, uczeń
ZOL, szpital - pacjent
zakład karny - osadzony
Dom Pomocy Społecznej, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy - podopieczny
Warsztat Terapii Zajęciowej - uczestnik
Środki i materiały: glina, farby, papier
Przebieg zajęć:
Etap I
uzyskanie zgody na terapię
wyjaśnienie tematu i celu zajęć (dlaczego i co robimy)
ustalenie zasad i reguł
Etap II
Powinny zawierać się w nim co najmniej trzy rodzaje terapii.
grupa 1 - upieczenie ciasteczek
wyrobienie ciasta
wycięcie ciasteczek
wyłożenie ciasteczek na blaszce
grupa 2 - przygotowanie obrazów na wystawę
przygotowanie materiałów
przerysowanie obrazka
W dalszej części zajęć obie grupy idą do parku na spacer (element fizjoterapii)
Etap III
Podsumowanie i ewaluacja
wspólne sprzątanie (umycie naczyń, porządkowanie materiałów z których się korzystało itd.)
osoba przeprowadzająca zajęcia pyta o to co było najtrudniejsze do wykonania, jak smakowały przykładowe ciasteczka, czy uczestnicy chętnie powtórzyliby zajęcia, ewentualnie co należałoby zmienić (staramy się pytać każdą osobę)
wnioski
Literatura: