WARSZTATY TERENOWE
,,ZDROWA SZKOŁA - CZARNY DUNAJEC”
Scenariusze zajęć na ,,Zdrowej Szkole”
Opracowanie i autorstwo:
mgr Małgorzata Marszałek - Hałasa
Zagadnienia zaczerpnięte ze ścieżki edukacji ekologicznej,
edukacji regionalnej
Przeznaczenie: klasy IV - VI
WARSZTATY TERENOWE
CZARNY DUNAJEC - TORFOWISKA
TEMAT:
POWSTWANIE TORFOWISK, ICH ZNACZENIE NA PRZYKŁADZIE TORFOWISK „PUŚCIZNA WIELKA”
”
CZAS ZAJĘĆ: 5 godz. - 2 godz. marszu w obie strony
MIEJSCE:
Czarny Dunajec - spacer w kierunku zachodnim od centrum miasta.
CELE:
Uczeń:
- umie wymienić kilka roślin torfowych,
- umie zdefiniować pojęcie torfowisko,
zna procesy powstawania torfowiska,
wie jak powstaje torf,
zna podstawowe zastosowanie torfu,
potrafi dowieść dlaczego torf jest surowcem energetycznym,
wie co to są surowce energetyczne,
dba o środowisko naturalne,
METODY I FORMY PRACY:
Obserwacja bezpośrednia, pogadanka, doświadczenia, praktycznego działania,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Słoiczek, miseczka metalowa, karta pracy, atlasy roślin i zwierząt.
PRZEBIEG:
Część wstępna.
Przygotowanie kart pracy.
Pogadanka na temat torfowisk, surowców energetycznych.
Omówienie trasy wycieczki.
Pogadanka na temat bezpieczeństwa w czasie zajęć.
Część zasadnicza.
Uczniowie wykonują polecenia nauczyciela oraz rozwiązują zadania w trakcje zajęć.
Zadanie 1.
Korzystając z mapy ,,Gmina Czarny Dunajec” i kompasu poprowadź do miejsca wydobycia torfu oraz zakładów przetwórstwa torfu ,,Las”.
Zadanie 2
Obserwacja warstw torfu. Wykonanie ćwiczeń.
Rozpoznawanie roślin, korzystanie z atlasów do oznakowania roślin.
- uczniowie rozpoznają rośliny, opisują, wykonują notatki i szkice.
Określenie składu torfu ( słoik, woda, rozpuszczanie torfu).
- uczniowie przeprowadzają doświadczenie, obserwują przez lupę skład torfu.
Spalanie torfu ( na misce podpalamy niewielką ilość torfu).
-uczniowie obserwują proces spalania torfu , zakwalifikują torf do surowców energetycznych.
Zadanie 3.
Zbieranie okazów przyrody ( torf, mech torfowiec, bagno itd.)..
- uczniowie zebrane okazy suszą i opisują.
Omówienie, jak powstaje torf na fragmentach terenów podmokłych. Obserwacja terenów podmokłych, mchu torfowego oraz zwierząt żyjących na tych obszarach.
Wypełnienie kart prac ( wykresy i tabele wg uznania nauczyciela np. karta pracy).
Zadanie 4.
Omówienie znaczenia torfowisk w przemyśle - proces produkcji torfu do celów ogrodniczych ( możliwość zwiedzania produkcji ziemi torfowej po wcześniejszym uzgodnieniu).
.
Część końcowa.
Przygotowanie zebranych okazów , suszenie, oznakowanie i nazwanie.
Materiały dla nauczyciela.
Na terenie Gminy Czarny Dunajec znajdują się unikatowe, dziewicze torfowiska zwane ,,puściznami”, geologicznie zlokalizowane na dziale wód M. Czarnego i Bałtyku. Torfowisko ,,Puścizna Wielka” jest jednym z największych w Europie. Występuje tu szereg rzadkich okazów flory np. rosiczka, mech torfowiec, storczyki.
Materiały dla ucznia.
Wpisz surowce energetyczne odnawialne i nieodnawialne.(tabela)
Uczeń uzupełnia tabelę.
Doświadczenie 1.
Do naczynia z wodą włóż odrobinę torfu, rozmieszaj i zobacz co się oddzieliło. Oddziel materiał skalny i roślinny. Obserwuj jaki ma kolor woda. Swoje obserwacje opisz w formie notatki , w której umieścisz wnioski.
Doświadczenie 2.
Do metalowego naczynia włóż niewielką ilość torfu i ostrożnie podpal . ( Tą czynności wykonuje nauczyciel) Uczeń obserwuje co się dzieje z torfem i zapisuje wnioski.
WARSZTATY TERENOWE
NAD POTOKIEM CZARNYM
TEMAT:
JAK OCENISZ STAN CZYSTOŚCI WODY W POTOKU CZARNYM.
CZAS ZAJĘĆ: 5 godz. - 1 godz. marszu w obie strony.
MIEJSCE:
Czarny Dunajec - spacer w kierunku południowym od centrum miasta.
CELE:
Uczeń:
potrafi wymienić kilka zwierząt występujących w potokach,
potrafi wymienić kilka roślin występujących na łąkach,
potrafi rozróżnić zwierzęta żyjące w czystej wodzie,
potrafi dowieść, że występowanie chruścików świadczy o klasie wody,
potrafi samodzielnie wyszukać z atlasu roślin wybranego przedstawiciela i nazwać go,
zna historię Czarnego Dunajca,
zna elementy charakterystyczne kultury i sztuki Podhala,
charakteryzuje się postawą dbałości o środowisko.
METODY I FORMY PRACY:
Pogadanka, badawcza, obserwacji bezpośredniej, zespołowa i indywidualna.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Atlas roślin i zwierząt, notatniki i ołówki, koperty, pojemniki na okazy, plan gminy.
PRZEBIEG:
Część wstępna:
Pogadanka na temat :
sposobu wyszukiwania roślin i zwierząt w atlasie,
świata roślin i zwierząt łąki,
klasy wód i występujących tam zwierząt.
Przypomnienie jak posługujemy się planem i jak wyznaczamy kierunki w terenie.
Pogadanka na temat historii Czarnego Dunajca.
Część zasadnicza:
Spacer do Czarnego Dunajca:
zapoznanie się z planem miasta, wyszukiwanie obiektów użyteczności publicznej ( Urząd Gminy, poczta, kościół, szkoła, przychodnia , itd.)
porównywanie zabudowy w rynku i na obrzeżach miasta,
charakterystyka zabudowy góralskiej,
wyszukiwanie obiektów zabytkowych.
wykonanie szkiców i rysunków w Czarnym Dunajcu.( obiekty sakralne, zabytkowe, charakterystyczne dla regionu)
Spacer do Potoku Czarnego.
Obserwacja wybranego miejsca ( uczniowie w grupach korzystają z atlasu oraz pomocy nauczyciela rozpoznają rośliny i zwierzęta w wybranym środowisku).
Zadanie 1.
Zajęcia nad potokiem.
wyszukiwanie domków chruścików,
wyszukiwanie innych zwierząt np. pstrągów,
próba zakwalifikowania stanu czystości wody,
wyciągnięcie wniosków z przeprowadzonej obserwacji i zapisanie notatki.
Zadanie 2.
Zajęcia na łące.
porównanie obserwowanych roślin z fotografiami z atlasu,
nazwanie roślin,
rozpoznawanie roślin zielnych i trawiastych oraz chronionych ,
obserwacja biocenozy łąki,
wyciągnięcie wniosków i zapisanie.
Zadanie 3.
Zbiórka wybranych okazów przyrody ożywionej i nieożywionej (przypomnienie zasad o ochronie gatunkowej roślin i zwierząt)
Zadanie 4.
W czasie spaceru uczniowie posługują się planem i kompasem . Wyznaczają kierunki w terenie , a osoby chętne obliczają azymut wybranego miejsca.
Część końcowa:
Uczniowie wymieniają się swoimi spostrzeżeniami oraz opisują okazy.
Dzieci wraz z opiekunami wracają do placówki.
MATERIAŁY POMOCNICZE:
Materiały dla nauczyciela:
Czarny Dunajec - historia
Dzisiejsza siedziba władz gminy. Czarny Dunajec założony w 1552 r. W wieku XVII był ośrodkiem walki chłopskiej przeciwko dzierżawcom nowotarskim. Od XVIII wieku odbywały się tutaj jarmarki, na których handlowano głównie płótnem lnianym. W 1859 r. pożar zniszczył 90% zabudowy. Po odbudowie pozostał charakterystyczny rynek , liczne kapliczki i kościół p.w. Przenajśw. Trójcy(1796).
Czarny Dunajec - jedna z największych gmin w woj. małopolskim. Rozciąga się w dolinie rzeki Czarny Dunajec na obszrze wchodzącym w skład subregionów Pogórza Gubałowskiego, Kotliny Orawsko- Nowotarskiej i Działów Orawsko - Nowotarskich . Dolina otoczona jest z południa Tatrami,( przepiękny widok na szczyty Tatr!), od zachodu pasmem babiogórskim, od wschodu Gorcami.
W skład Gminy wchodzą miejscowości: Czarny Dunajec, Chochołów, Koniówka, Podczerwone, Piekielnik, Odrowąż , Piekielnik, Czerwienne, Wróblówka, Stare Bystre, Ratułów, i Ciche. Odbywa się tu wiele imprez pełną tradycji i kultury tego regionu np. ,,Hołdymas”- dożynki. Spotkamy tu wielu artystów i twórców ludowych kultywujących tradycyjną sztukę i rzemiosło.
Stan czystości wody
Czystość wody możemy ocenić po występujących w miej zwierzętach. W najbardziej zanieczyszczonej wodzie spotkamy rureczniki. W umiarkowanej wodzie spotkamy karpie, rozwielitki, ośliczki i czasem raki .Istnieje niewielka grupa zwierząt żyjących tylko w czystej wodzie. Na dobrą jakość wody wskazują wypławki, kiełże, chruściki. Te zwierzęta spotkamy w czystych strumieniach i najczęściej górskich.
Materiały dla ucznia:
Polecenie !.
Z zebranych materiałów i informacji wykonaj własny plan miasta.
Z wykonanych prac plastycznych sporządź album ( praca w grupach),,Czarny Dunajec wczoraj i dziś”.
Polecenie 2.
Odpowiedz na pytanie:
Które z przedstawionych roślin są chronione?
Czym charakteryzuje się zbiorowisko łąki?
Jak można sprawdzić, czy woda jest czysta?
Z czego jest zbudowany domek chruścika?
Jakie ryby spotkasz a potokach górskich?
Wymień rośliny naszych łąk.
Polecenie 3.
Z zebranych materiałów - okazów wykonaj zielnik.
Materiały dla ucznia to tylko propozycja pytań, to prowadzący wyznacza zadania, prace wg uznania pamiętając, że warsztaty nie tyko uczą, ale mają sprawiać dzieciom wiele radości z poznawania nowego otoczenia. Można zastosować zabawy i gry dydaktyczne, krzyżówki i tabele tak , aby uczeń przez zabawę poznawał i rozumiał.
WARSZTATY TERENOWE
W BACÓWCE BALIGÓWKA
TEMAT:
TRADYCJA, KULTURA I ZAJĘCIA GÓRALI PODHALA.
CZAS ZAJĘĆ- 6 godzin, w tym 2 godz. zajęć w bacówce.
MIEJSCE:
Czarny Dunajec - bacówka w Baligówce.
CELE:
Uczeń:
potrafi wymienić rośliny lasu i łąki,
potrafi wymienić kilka roślin chronionych,
potrafi wyróżnić kilka roślin chronionych,
potrafi scharakteryzować roślinność lasu i łąki,
potrafi praktycznie korzystać z mapy, plonu i kompasu,
potrafi narysować szkic,
potrafi wymienić jakie produkty wytwarza się w bacówce,
potrafi wyjaśnić znaczenie bacówek dla regionu,
potrafi wymienić elementy stroju góralskiego,
potrafi przeprowadzić wywiad,
zna elementy krajobrazu,
charakteryzuje krajobrazy ( górski, dolinny, miejski, wiejski itd.)
interesuje się wiedzą o Podhalu, regionie i kulturze góralskiej.
METODY I FORMY PRACY:
Pogadanka, wywiad, obserwacja, praktycznego działania.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Karty papieru, ołówki , kredki, kalka, karty do wywiadu, aparaty fotograficzne, plam gminy.
PRZEBIEG:
Część wstępna:
Przedstawienie celów wyprawy do bacówki.
Przydział zadań. ( przygotowanie przez uczniów kart pracy oraz pytań do wywiadu)
Przypomnienie zasad sporządzania szkicu i przeprowadzania wywiadu oraz wykonania zdjęć.
Część zasadnicza:
Spacer do bacówki:
obserwacja roślin i zwierząt,
porównanie zbiorowiska lasu i łąki,(warstwy lasu, rozpoznawanie drzew, podanie cech różniących las od łąki itd.)
ćwiczenia z planem i kompasem,
wykonanie rysunku kory drzew i podpisanie ,
porównanie krajobrazu doliny, gór wysokich ( widok na Tatry) i średnich (widok na Gorce), wyszczególnienie cech charakterystycznych dla tego regionu.
Zajęcia w bacówce:
obserwacja pracy górali w bacówce,
zapoznanie się z procesem produkcji wyrobów regionalnych ( sposób wyrobu serów z mleka owczego, poznawanie nazw i zwrotów regionalnych),
zapoznanie się ze strojem góralskim ( elementy stroju, gwara, tradycja i zwyczaje),
przeprowadzenie wywiadu z góralami z bacówki,
wykonanie szkicu bacówki,
spożywanie produktów z bacówki,
obserwacja czynności górali pracujących przy stadach.
Powrót do Czarnego Dunajca:
obserwacja zabudowy w stylu góralskim,
wykonanie rysunków o dowolnej tematyce związanej z kulturą Podhala i krajobrazem gór,
Część końcowa:
Dyskusja na temat przeprowadzonych zajęć.
Wystawa prac uczniów:
,,Kolekcja kory”
,,Szkic bacówki”
,,Moje góry”
Omówienie rezultatów pracy uczniów, przeprowadzonych wywiadów.
Wykonanie krzyżówki z hasłem ,,Podhale” - przygotowanie pytań .
MATERIAŁY POMOCNICZE:
Materiały dla nauczyciela
Roślinność tych obszarów jest zróżnicowana i zależy od budowy geologicznej, ukształtowania terenu i zmianom wprowadzonych przez człowieka. W dolinie Czarnego Dunajca występują torfowiska wysokie, bory bagienne, łąki (gorczyczka, kosówka, rosiczka, storczyki). Spotkać tu możemy wilki, jelenie, lisy, dziki, czarne i białe bociany, cietrzewie ,puszczyki, myszołowy, puchacza, żmije zygzakowate, salamandry plamiste, pstrągi.
Najbardziej charakterystyczne rośliny występują w piętrach Tatr:
-piętro regla dolnego,
-piętro regla górnego,
-piętro kosodrzewiny,
-piętro alpejskie (hale),
-piętro turniowe,
Na terenie Podhala i Tatr spotykamy liczną roślinność chronioną, wiele endemitów.
Materiały dla ucznia
Na zajęciach uczniowie samodzielnie wykonują zadania w grupach lub indywidualnie korzystając z pomocy nauczyciela.
Zadanie 1.
Na kawałku kalki wykonaj obraz kory wybranego drzewa. Kalkę przyłóż do kory drzewa i zamaluj ołówkiem. Wykonany obraz podpisz, z jakiego drzewa masz wzór kory.
Zadanie 2.
Ułóż pytania do krzyżówki z hasłem ,,Podhale” tak, aby pytania były związane z regionem górskim.
Zadanie 3.
Przygotowanie do ,,Wieczoru góralskiego”
W grupach przygotuj wystawę prac malarskich i szkiców. Podpiszcie swoje prace. Z notatek , które wykonaliście podczas wywiadu zaprezentujcie tradycje i sztukę góralską. W ciekawy i żartobliwy sposób przedstawcie, jak górale wyrabiają swoje oscypki.