DOSKONALENIE WYMOWY W GRUPIE NAJMŁODSZEJ
Niemałym problemem już w grupach najmłodszych jest niewyraźna mowa dziecka a nawet zespół opóźnienia rozwoju mowy czynnej. Dziecko takie mówi bardzo mało albo wcale a jego gramatyka jest nieprawidłowa.
Z powodu niewyraźnej mowy nie nawiązuje kontaktu z innymi rówieśnikami, co może doprowadzić do izolacji a nawet problemów emocjonalnych. Zniekształcenie wymowy może bezpośrednio utrudniać późniejsze postępy w nauce (czytania i pisania).
Dziecko z prawidłową wymową nabiera większej pewności siebie, nie będzie narażone na zaczepki innych dzieci, a jego start nie będzie gorszy.
Dlatego też chciałabym zwrócić uwagę jak ważne i zasadne jest poprowadzenie zajęć, których głównym celem i zadaniem jest doskonalenie wymowy poprzez stosowanie ćwiczeń oddechowych, słuchowych i artykulacyjnych.
Konspekt zajęcia dla 3 - 4 latków
Temat: Zabawki w krainie czarów.
Główne zadanie: doskonalenie wymowy poprzez stosowanie ćwiczeń oddechowych,
słuchowych i artykulacyjnych.
Cele:
podporządkowujemy się regułom zabaw,
zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w zabawach i ćwiczeniach logorytmicznych,
ćwiczymy wydłużanie fazy wydechowej;
ćwiczymy narządy mowy na zgłoskach: kle, klum, tru, tu, bz,
rozwijamy percepcje słuchową i koordynację wzrokowo - ruchową,
poznajemy podstawowe przepisy ruchu drogowego,
przeliczamy do czterech,
operujemy pojęciami: nad, pod, za.
Pomoce: krążki, rurki, zabawki w skrzyni skarbów, słoik miodu, łyżki, magnetofon, opaski na głowę (żabka, bocian), mydło, różdżki, przebranie wróżki.
Przebieg zajęcia. Ogólna organizacja.
Nauczycielka przebrana za wróżkę opowiada dzieciom, iż przeniosą się do krainy
w której znajdują się zaczarowane zabawki. Każde dziecko otrzymuje różdżkę i czaruje do słów i melodii piosenki „ Czary mary” wg. Klanzy.
Udaje nam się wyczarować skrzynię ze skarbami kolejno wyczarowujemy z niej różne postacie, rzeczy o których opowiadamy śmieszne historyjki.
o misiu łakomczuchu, który lubił miodek,
o pszczółce, która nie chciała zbierać nektaru,
o autku, które bało się jeździć po ulicy, bo nie znało przepisów o ruchu drogowym,
o boćku, który ciągle polował na żabkę.
Na końcu każde z dzieci otrzymuje rurki i pojemnik z wodą mydlaną. Wszyscy przenosimy się do bańkowej krainy.
Ćwiczenia usprawniające narządy mowy:
zlizywanie miodu z łyżek (ćw. języka) i z ust,
wydawanie odgłosów lecących pszczół (bz, bz),
naśladowanie dźwięków wydawanych przez jadące autko (tru, tu),
zabawy ortofoniczne na głoskach kum, kle, kle,
puszczanie baniek mydlanych.
2