SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI ZAJĘĆ Z RODZICAMI
Scenariusz zajęć z rodzicami
Temat : ORGANIZACJA CZASU WOLNEGO DZIECKA
a. Cel ogólny:
Poszerzanie wiedzy na temat roli czasu wolnego w rozwoju dzieci.
b. Cele szczegółowe:
Rodzice:
znają potrzeby rozwojowe dzieci związane z czasem wolnym;
potrafią zaplanować najkorzystniejsze dla dzieci formy spędzania czasu wolnego;
znają pakiet propozycji szkolnych zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych.
Czas zajęć: 90 minut
Formy i metody zajęć :mini wykład, metaplan, prezentacje, „burza mózgów”, dyskusja ukierunkowana, rozmowa
Materiały do zajęć:
załączniki do scenariusza: prezentacja PowerPoint na temat czasu wolnego, ulotki informacyjne z ofertą zajęć pozaszkolnych
i pozalekcyjnych, wyniki ankiety przeprowadzonej wśród uczniów
materiały plastyczne, np. plakaty, mazaki, „cenki”.; stoliki ustawione do pracy w 4 grupach
Spis polecanej literatury :
P. Inerowicz, Rola pozalekcyjnych zajęć sportowo - rekreacyjno - turystycznych w zagospodarowaniu czasu wolnego uczniów,
w: Lider - 2000, nr 9, s. 24 - 25
Przetacznik-Gierowska M., Makiełło-Jerża G., Psychologia rozwoju i wychowania wieku dziecięcego, W-wa 1992
Wychowanie do wolnego czasu / Mieczysław Walczak; WSP im. T. Kotarbińskiego. - Zielona Góra : WSP, 1994
Zajęcia pozalekcyjne i opiekuńcza działalność szkoły / Marek Żelazkiewicz. - W-wa : Państ. Wydaw. Naukowe, 1974.
Informacje w Internecie
Lidia Lebioda - artykuł „Czas wolny” http://www.wychowawca.pl:
J. Jasińska - artykuł „ Czas wolny”, http://www edukator:
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Lp. |
Tematyka |
Czynności nauczyciela/ uczestników zajęć |
Formy |
Metody |
Czas w min. |
Materiały |
1. |
Sprawy organizacyjne |
|
Praca w plenum |
prezentacja |
5' |
Na tablicy wiszą : Temat zajęć, cele
|
2. |
Znaczenie czasu wolnego w prawidłowym rozwoju dziecka |
|
Praca w plenum |
mini wykład |
5' |
prezentacja PowerPoint na temat roli czasu wolnego w rozwoju dzieci |
3. |
Sposoby spędzania czasu wolnego przez dzieci |
„Sposoby spędzania czasu wolnego przez nasze dzieci”
|
Praca w grupach |
metaplan |
40' |
4 plakaty z pytaniami:
|
4. |
Wpływ rodziców na organizację czasu wolnego dzieci |
|
Praca w plenum,
|
„burza mózgów” prezentacja głosowanie dyskusja, rozmowa |
20' |
plakat, mazaki „cenki” |
5 |
Opinie i potrzeby uczniów na temat spędzania czasu wolnego |
|
Praca w plenum,
|
prezentacja dyskusja |
10' |
|
5. |
Ewaluacja spotkania |
|
Praca w plenum |
„mówiąca ściana” |
10' |
plakat, kolorowe kartki, instrukcja
|
Opis przygotowań, realizacja i wyniki ewaluacji zajęć przeprowadzonych 13.03.2007r
1. Przygotowania.
Po przeanalizowaniu potrzeb dzieci (rozmowy, obserwacja uczniów) zdecydowałam się jedno ze spotkań z rodzicami poświecić tematyce związanej z organizacją czasu wolnego dziecka.
Przygotowując się do spotkania sięgnęłam po literaturę fachową, na podstawie której, aby uatrakcyjnić przekaz, opracowałam prezentację multimedialną. Scenariusz dostosowałam do cyklu uczenia się dorosłych wg . Kolb`a. Pamiętając o zasadzie andragogiki, że uczenie się powinno być oparte na doświadczeniu, zaplanowałam metody aktywizujące.
1 marca dałam uczniom przygotowane przez siebie zaproszenia i poprosiłam
o przekazanie ich rodzicom. Tydzień przed planowanym spotkaniem w czasie godziny wychowawczej przeprowadziłam wśród uczniów ankietę dotyczącą spędzania czasu wolnego. Następnie jej wyniki opracowałam w formie wyniki ankiety, aby zademonstrować je rodzicom.
Korzystając z pomocy koleżanek zgromadziłam informację nt. zajęć pozalekcyjnych prowadzonych w naszej szkole oraz zajęć pozaszkolnych organizowanych na terenie miasta. Na tej podstawie przygotowałam ulotka informacyjna.
2. Spotkanie.
Umówione przeze mnie spotkanie odbywało się w innym terminie niż zebrania pozostałych nauczycieli (o fakcie tym rodzice zostali wcześniej poinformowani). Dzięki temu udało się uniknąć nerwowej atmosfery, panującej zwykle w czasie konsultacji (zaglądanie do sali przez osoby postronne, niepokój czy zdąży się porozmawiać z innymi nauczycielami, itp.).
Przed spotkaniem przygotowałam salę ustawiając ławki tak, aby można było pracować
w grupach, zadbałam o wieszaki, żeby rodzice nie siedzieli w płaszczach, naszykowałam potrzebne materiały, zapisałam na tablicy cele spotkania.
Witałam rodziców w drzwiach, zapraszałam do zajęcia miejsca przy dowolnym stoliku. Zwracałam jednak uwagę, na liczebność poszczególnych grup.
Mam 23 wychowanków, rodzice dwadzieściorga z nich starają się być na każdym zebraniu. Ponieważ było to pierwsze spotkanie prowadzone metodą warsztatową, nie wiedziałam, ilu rodziców tym razem weźmie w nim udział. Zostałam mile zaskoczona. Zjawili się wszyscy, oprócz osób, które od lat nie przychodzą do szkoły. W efekcie były 3 grupy pięcioosobowe i jedna - sześcioosobowa..
Po przywitaniu się z rodzicami i przypomnieniu o odmiennej formie spotkania, wskazałam zapisane wcześniej cele i poprosiłam o wyrażenie opinii na ich temat. W dość oszczędnych słowach zostały one zaaprobowane przez zgromadzonych.
Następnie przystąpiłam do realizacji scenariusza. Uruchomiłam prezentację,
w jej trakcie wyjaśniłam, co to jest czas wolny, jakie są jego funkcje i jak ważna jest dobra organizacja czasu wolnego dla rozwoju dziecka. Ile korzyści niosą ze sobą dobrze zorganizowane zajęcia, a ile szkody zła forma spędzania wolnego czasu. Obserwowałam zainteresowanie rodziców zarówno treścią, jaki i formą wykładu, do której nie byli dotychczas przyzwyczajeni.
Po zakończeniu pokazu, zaprosiłam wszystkich do dyskusji nt. „Sposoby spędzania czasu wolnego przez nasze dzieci”. Zaproponowałam metodę metaplanu, wyjaśniłam, na czym ona polega, pomogłam przy wyborze liderów grup. Początkowo rodzice niechętnie zabierali głos. Była to dla nich zupełnie nowa sytuacja i musieli się z nią oswoić. Szybko jednak zorientowali się, że mogą swobodnie wyrażać swoje zdanie, nie są przez nikogo oceniani i coraz chętniej włączali się do dyskusji. Z pewnym trudem udało mi się zapanować nad długością trwania tej części spotkania.
Poprosiłam przedstawicieli grup o zaprezentowanie metaplan czas wolny. Na wszystkich plakatach powtarzały się prawie te same spostrzeżenia, przypuszczenia.
Następnie zapisałam na tablicy pytanie: Co możemy zrobić, żeby dzieci efektywnie spędzały czas wolny? Wyjaśniłam, na czym polega „burza mózgów” i poprosiłam jedną z mam o zapisywanie pomysłów. Tym razem rodzice już bez większych oporów włączyli się do ćwiczenia. Równie sprawnie, jak podawanie propozycji poszło ich szeregowanie przy pomocy „cenek” (każdy rodzic przyklejał 3 „cenki” przy najważniejszych jego zdaniem rozwiązań). Za najważniejsze uznano:
stworzyć odpowiednie wzorce spędzania czasu;
ułatwić korzystanie z różnorodnych form spędzania czasu wolnego;
wzmocnić motywację;
Po wybraniu najważniejszych zdaniem rodziców sugestii zaproponowałam wspólne poszukanie sposobów na wprowadzenie w życie zapisanych propozycji.
W wyniku dyskusji ustalono, że:
rodzice poświęcą więcej uwagi dzieciom, zainteresują się ich potrzebami, będą starać się wspólnie spędzać czas w sposób aktywny ( rower, spacery, piłka nożna, wspólne wyjścia do kina, itp.)
trzeba poszukać sponsorów, którzy ufundowaliby stypendia dla dzieci zdolnych, ewentualnie dofinansowaliby bazę szkolną;
należy wzbogacić ofertę zajęć pozalekcyjnych zgodnie z oczekiwaniami dzieci;
trzeba ustawicznie uświadamiać dzieciom korzyści płynące z dobrze wykorzystanego czasu wolnego;
Kończąc tę część spotkania zaprezentowałam rodzicom wyniki ankiety przeprowadzonej wśród ich dzieci. W większości spostrzeżenia rodziców pokrywały się z opiniami dzieci. Rozdałam ulotki zawierające informacje nt. oferty zajęć pozalekcyjnych proponowanych przez szkołę oraz pozaszkolnych organizowanych na terenie miasta. Dużo osób było zaskoczonych tak bogatą ofertą. Okazało się, jak słaby jest przepływ informacji między różnego rodzaju organizacjami - szkołą - rodzicami. Rozdałam też kartki z bibliografią dotyczącą tematyki spotkania.
Na zakończenie poprosiłam o wyrażenie swojej opinii o zajęciach poprzez przyczepienie na tablicy kartki w odpowiednim kolorze. Tylko jeden rodzic przykleił żółtą oznaczającą: Nie mam zdania; jest mi obojętne, czy uczestniczę w takich zajęciach. Pozostali wybrali karki zielone, czyli: Jestem zadowolony(-a); dowiedziałem(-am) się ważnych rzeczy. Taka ocena zajęć sprawiła mi ogromną satysfakcję.
Podziękowałam za współpracę i pożegnałam rodziców.
3. Podsumowanie.
Było to moje pierwsze i myślę, że nie ostatnie spotkanie z rodzicami przeprowadzone w formie warsztatów. Pozytywne oceny obligują mnie do sięgnięcia po tę formę jeszcze nieraz.
Udało mi się osiągnąć wszystkie zaplanowane cele i bez zakłóceń zrealizować scenariusz. Niewielkie problemy pojawiły się na początku spotkania, przy opiniowaniu celów. Rodzice nieprzyzwyczajeni do nowej formuły, nie bardzo chcieli się wypowiadać. Dopiero praca w grupach ośmieliła wiele osób i przyniosła oczekiwane przeze mnie efekty. Poznałam lepiej rodziców, nawiązałam z nimi bardziej bezpośredni kontakt, przełamałam stereotypy.
załącznik nr 1-prezentacja na temat czasu wolnego
załącznik nr 2-kwestionariusz ankiety przeprowadzonej wśród uczniów
załącznik nr 3-prezentacja wyników ankiety
załącznik nr 4-ulotka informująca o zajęciach pozalekcyjnych w naszej szkole
załącznik nr 5- wyniki dyskusji metodą metaplanu