Bezpieczeństwo na ulicy i przejściu dla pieszych, scenariusze, Bezpieczenstwo


Bezpieczeństwo na ulicy i przejściu dla pieszych

Temat tygodnia: Obserwuję pojazdy.
Dzieci: 3 - 4 letnie.

TEMAT: „Zwierzęta na wycieczce - bezpieczeństwo na ulicy i przejściu dla pieszych” - poznanie treści i problematyki wiersza E. Piecha - Pietrzyk z użyciem figurek zwierząt w nim występujących.

Cel główny:
• Utrwalenie znajomości sygnalizatora świetlnego - rozpoznania barwy czerwonej, zielonej i ich znaczenia dla pieszych.
• Poznanie treści i problematyki wiersza.

Cele szczegółowe:
• zapoznanie dzieci z zasadami poruszania się w grupie, zgodnie z zasadami ruchu drogowego;
• zwrócenie uwagi na oznakowanie pionowe i poziome przejścia dla pieszych;
• poznawanie zasad warunkujących bezpieczeństwo na skrzyżowaniu;
• wdrażanie do czekania na swoją kolej podczas opowiadania;
• utrwalenie umiejętności przeliczania i ustawiania w kolejności;
• wdrożenie do opanowania umiejętności dbania o dobro swoje i innych;
• rozwijanie sprawności manualnych podczas malowania farbami;

Cele operacyjne:
Dziecko:
• zna zasady poruszania się po drodze i zachowania na przejściu dla pieszych;
• rozumie polecenia nauczyciela;
• wie, że dobro innych jest tak samo ważne jak swoje;
• potrafi posługiwać się pędzlem i zna zasady malowania farbami;

Forma pracy: zbiorowa, indywidualna.

Miejsce: sala przedszkolna.

Metody:
• słowna - wiersz, pogadanka,
• oglądowa - pokaz,
• działań praktycznych - praca samodzielna dzieci.

Pomoce dydaktyczne:
• makieta drogi - skrzyżowania ulic;
• zwierzęta figurki;
• treść wiersza E. Piecha - Pietrzyk „Zwierzęta na wycieczce”;
• sygnalizator świetlny - makieta z tektury;
• napis zoo;
• sygnalizator świetlny szablon do pracy plastycznej;
• farby plakatowe i pędzle;
• obręcze do zabawy ruchowej;
• zielone i czerwone koło na patyku;

Przebieg zajęć:

1. „Samochody” - zabawa ruchowa z ćwiczeniem ortofonicznym.

Dzieci otrzymują od nauczycielki obręcze, kierownice swoich samochodów, ich zadaniem jest poruszają się po dywanie w rytmie wystukiwanym przez nauczycielkę tamburynem. Podczas pauzy (kiedy milknie tamburyno) dzieci z uwagą patrzą na nauczycielkę, która wysoko do góry podnosi koło zielone albo czerwone. Zadaniem dzieci podczas pauzy jest odpowiednio:
• Gdy zobaczą kolor czerwony, czyli światło czerwone stać i wydawać dźwięk brr..., brr..., brr..., czyli stojącego na światłach samochodu, naśladowanie silnika, który podczas postoju cały czas pracuje.
• Gdy zobaczą kolor zielony, światło zielone maszerują w miejscu i wydają z siebie dźwięk piii..., piii..., piii..., czyli jako kierowcy trąbią.
Pauzy i ruch szybko - wolno przy tamburynie nauczycielka powtarza wg potrzeby.

2. Wysłuchanie wiersza E. Piecha - Pietrzyk „Zwierzęta na wycieczce” przedstawionego za pomocą figurek.

Inscenizacja ilustrująca treść wiersza za pomocą figurek przedstawiona na makiecie drogi oraz przy użyciu sygnalizatora świetlnego.

3. Rozmowa na temat przedstawionego wiersza.

Pytania do treści wiersza:
1. Kto się wybrał na wycieczkę?
2. Gdzie?
3. Co się zdarzyło na jezdni?
4. Jakie światło musi się palić żeby można było przejść przez jezdnię?
5. A jeśli świeci się czerwone to, co?
6. Jak można przechodzić przez jezdnię?
7. Gdzie można przejść przez jezdnię?
8. Jak wygląda miejsce do przejścia dla pieszych?
9. A jak nie ma świateł?
Ukierunkowanie refleksji na koniec rozmowy:
• Dzieci mogą przechodzić przez jezdnię tylko pod opieką dorosłych lub starszego rodzeństwa.
• PASY TO MIEJSCE PRZEJŚCIA DLA PIESZYCH

4. Sygnalizator świetlny - praca plastyczna (malowanie farbami).

Zadaniem dzieci jest wypełnienie farbą plakatową otrzymanego wzoru sygnalizatora świetlnego. Ze zwróceniem szczególnej uwagi na barwę czerwoną i zieloną - jej pozycję na sygnalizatorze (światło czerwone u góry, światło zielone na dole).

5. Wycieczka po najbliższej okolicy.

Obserwowanie pojazdów i ludzi. Utrwalenie zasad bezpieczeństwa na ulicy i przejściu dla pieszych.

Zwierzęta na wycieczce E. Piechna - Pietrzyk

W ZOO dziś dzień uroczysty

Pytania do tekstu:

10. Kto się wybrał na wycieczkę?
11. Gdzie?
12. Co się zdarzyło na jezdni?
13. Jakie światło musi się palić żeby można było przejść przez jezdnię?
14. A jeśli świeci się czerwone to, co?
15. Jak można przechodzić przez jezdnię?
16. Gdzie można przejść przez jezdnię?
17. Jak wygląda miejsce do przejścia dla pieszych?
18. A jak nie ma świateł?

Dzieci mogą przechodzić przez jezdnię tylko pod opieką dorosłych lub starszego rodzeństwa.


PASY TO MIEJSCE PRZEJŚCIA DLA PIESZYCH

na wycieczkę idą wszyscy.

Jest żyrafa i dwa słonie,
zebry trzy i cztery konie.
Idzie gruby hipopotam,
stąpa ciężko, chlapie błotem.

Aż oburza się pan zebra:
- czemu pan o innych nie dba?

czerwone światło

Nagle zgrzyt i huk i świst,
na chodniku słychać pisk!

Mały żółwik z lwiątkiem małym
przez ulicę przebiec chciały.

- Jak tak można? - krzyczą słonie.
- Przecież światło jest czerwone.

Żółw się schował pod swój domek:
- I co z tego, że czerwone?

I odezwał się krokodyl:
- Gdy czerwone oczkiem mruga,
musisz stać i czekać moment,
żeby przejść na drugą stronę.

zielone światło

Potem zmiana - możesz iść,
bo zielone jest jak iść.

Przez ulicę przechodź raźniej,
nie ociągaj się! Odważnie!

Żółw posłuchał, bocian też:
- Czy coś jeszcze wiedzieć chcesz?
Gdy zielone - idź nie zwlekaj!

czerwone światło

Gdy czerwone - stój i czekaj!


