KONSPEKT ZAJĘĆ
1. |
Prowadzący: |
Marek MICZYŃSKI |
2. |
Nazwa formy kształcenia: |
Kurs na prawo jazdy kat. „B” |
3. |
Typ zajęć: |
Zajęcia teoretyczne |
4. |
Przedmiot nauczania: |
Przepisy ruchu drogowego |
5. |
Tematy zajęć: |
Ruch pojazdów na skrzyżowaniu z udziałem pojazdów szynowych |
6. |
Cel ogólny: |
Kursant zna zasady ruchu pojazdów na skrzyżowaniu z udziałem pojazdów szynowych |
7. |
Cele operacyjne: |
Kursant:
|
8. |
Metody kształcenia: |
Wykład, pokaz multimedialny, pogadanka, pokaz, opis. |
9. |
Środki dydaktyczne: |
Komputer, projektor multimedialny, Ustawa „Prawo o Ruchu Drogowym”, plansze. |
10. |
Miejsce zajęć: |
Sala wykładowa. |
11. |
Czas zajęć: |
45 minut. |
|
Przebieg zajęć |
Czynności |
Czas |
Zasady nauczania |
Metody kształcenia, środki dydaktyczne |
Uwagi |
|
|
|
Instruktora |
Kursantów |
|
|
|
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Część wstępna |
Sprawdzenie listy obecności
Sprawdzenie stopnia opanowania wiadomości z poprzednich zajęć oraz zagadnień bezpośrednio związanych z tematem zajęć:
Zapoznanie z tematem i celami zajęć |
Zaznacza obecność w dzienniku
Zadaje pytania teoretyczne
Podaje temat i zapoznaje słuchaczy z celami zajęć
|
Zgłaszają obecność
Wyjaśniają pojęcia
Zapisują temat w zeszytach, |
6 |
Trwałości wiedzy
Świadomej aktywności |
Pokaz, prezentacja multimedialna |
Slajd 1,2,3
Slajd nr 4,5 |
Część główna zajęć |
Zagadnienie 1 - Zachowanie się kierującego pojazdem na przejazdach kolejowych i tramwajowych
Zagadnienie 2 - Skrzyżowanie równorzędne
Zagadnienie 3 - Skrzyżowanie ze znakami.
Zagadnienie 4 - Skrzyżowanie o ruchu kierowanym.
Kontrola stopnia opanowania wiadomości w celu wykrycia braków i luk w wiadomościach oraz oceny trwałości i operatywności wiedzy |
Przedstawia i omawia zasady przygotowania pojazdu do jazdy. Przedstawia odpowiednie zasady postępowania
|
Poznają nowe wiadomości, Notują w zeszytach, Słuchają
Wspólnie rozwiązują test, porównują swoje odpowiedzi z prawidłowymi oraz weryfikują swoją wiedzę |
32 |
Świadomej aktywności, Poglądowości, Stopniowania trudności, Systemowości i logicznej kolejności
Trwałości wiedzy i umiejętności; Efektywności Operatywności wiedzy |
Wykład, Komputer z projektorem, Prezentacja multimedialna |
Slajdy kolejno do każdego zagadnienia. |
Część końcowa |
Omówienie przebiegu zajęć, wyjaśnienie wątpliwości. Podanie zagadnień do samokształcenia. Podanie tematyki zajęć następnych. |
Wyjaśnia wątpliwości
Podaje zakres materiału do opanowania |
Kursanci zadają pytania
Notują |
5 |
|
|
|
OPRACOWAŁ
1