Bezpieczne wakacje - scenariusz imprezy plenerowej
dla dzieci w wieku przedszkolnym
Cel ogólny:
- przygotowanie dzieci do bezpiecznego wypoczynku w czasie wakacji
Cele szczegółowe:
- wpajanie umiejętności i nawyków właściwego zachowania się na drogach,
- wyrabianie umiejętności wystrzegania się sytuacji zagrażających bezpieczeństwu własnemu
i innych osób,
- rozwijanie wyobraźni i myślenia przyczynowo - skutkowego,
- wyrabianie u dzieci postawy odpowiedzialności za własne życie i zdrowie oraz postawy
posłuszeństwa, życzliwości i uznania dla innych uczestników ruchu drogowego,
STACJA I
Rozwiązanie zagadek
1. Dwaj kierowcy szybko drogą jechali,
na znaki drogowe wcale nie zważali.
Wtem, w jednej chwili z drogi zboczyli,
w drzewo pobliskie uderzyli /wypadek/
2. Co to za dziewczynka, w ręku lizak trzyma
na przejściu dla pieszych ruchem kieruje
i dobrze się nami opiekuje /Agatka/
3. Stoją na drodze na jednej nodze i różne kształty mają
do bezpieczeństwa na drodze wszystkich namawiają /znaki drogowe/
4. Nie ma nóg, a jedzie
koła go niosą,
pędzi, pędzi szybko szosą. /auto/
5. Na ulicy dywan w paski czarno białe
chodzą po nim dzieci duże oraz małe /przejście/
6. Na skrzyżowaniu w mundurze stoi
samochodów się nie boi.
Ruch uliczny nadzoruje
i sprawnie nim kieruje /policjant/
7. Z czego zadzwonicie, gdy wypadek zobaczycie? /telefon/
STACJA II
Bezpieczna zabawa na podwórku.
Celem zabawy jest przypomnienie kilku zasad bezpiecznej zabawy na podwórku:
- nie rozmawiaj z obcym,
- nie bierz od obcego żadnych przedmiotów, nawet słodyczy i zabawek,
- nie wsiadaj do samochodu obcej osoby,
- nigdzie nie idź z obcą osobą,
- nikomu nie mów co macie w mieszkaniu, może usłyszeć to złodziej,
Dzieci ustawione w kole. Na środku koła umieszczone dwa napisy „TAK”, „NIE”
i ponumerowane karteczki. Wybrane dziecko losuje numer, szuka ilustracji z takim samym
numerkiem, odkrywa ją. Dzieci omawiają jej treść i wspólnie decydują pod którym napisem
ją umieścić.
„Poszukiwanie pieska” - zabawa naśladowcza
Idzie Policjant bardzo zmęczony /pozycja dzieci pochylona/
I ledwo stawia zmęczone nogi /powolny chód w miejscu/
Bo długo szukał i wszystkich pytał /rozglądanie się dookoła/
Lecz nikt nie widział i nikt nie słyszał / wzruszenie ramionami/
Więc rozpacz duża, więc rozpacz wielka /smutna mina/
Zaginął piesek, zwie się Perełka / naśladowanie głosem psa/
„Zrób to co ja”- zabawa ruchowa przy muzyce
Pomoce: magnetofon, kaseta(płyta) z energiczną muzyką
Ustawienie: w rozsypce
Opis:
Dzieci biegają w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce wybrane dziecko losuje kartkę
z poleceniem do wykonania, nauczyciel ją odczytuje, a wszystkie dzieci naśladują odczytaną
czynność:
- myjemy samochód,
- podrzucamy piłkę,
- przeskakujemy przez kałużę,
- pchamy samochód pod górkę itp.
STACJA III
Miejsca w których bawić się nie można
Celem zabawy jest poznanie miejsc zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu dzieci.
Przebieg:
Dzieci siedzą w kole, na środku umieszczamy kosz z ponumerowanymi kartkami. Wybrane
dziecko losuję karteczkę z numerem, a nauczycielka odsłania ilustracje oznaczoną tym
samym numerem. Dzieci omawiają jej treść i decydują czy w tym miejscu wolno się
bawić(droga osiedlowa, tory kolejowe, opuszczone domy, budowy, ruiny, plac zabaw, boisko,
niestrzeżone kąpielisko, basen).
STACJA IV
Konkurs plastyczny
Dzieci młodsze rysują kredą na asfalcie na temat : „Moja ulubiona zabawa”
Dzieci starsze - kolorowanie znaków drogowych. ( użycie odpowiednich kolorów, nazywanie
znaków)
STACJA V
„Jestem bezpieczny na drodze” - autotest
Celem zabawy jest sprawdzenie wiadomości dotyczących bezpiecznego i kulturalnego
uczestnictwa w ruchu drogowym.
Pomoce: na boisku narysowane są równoległe linie w równych odstępach
Ustawienie: dzieci stoją na linii startu.
Opis: nauczycielka czyta zdania wskazujące na określone zachowania na drodze. Kto
zachowuje się w taki sposób, ten przesuwa się o jedna linie do przodu. Bezpieczne na drodze
jest to dziecko, które dotrze do linii mety.
Zdania:
- wiem, że jezdnia nie jest do zabawy,
- nie przebiegam przez jezdnię,
- po chodniku chodzę jego prawą stroną,
- przez jezdnię przechodzę na wyznaczonych przejściach dla pieszych lub w obrębie
skrzyżowań,
- zwracam uwagę na pojazdy wyjeżdżające z parkingu, bramy, bocznej ulicy
- wiem, jak się nazywam i gdzie mieszkam,
- kiedy świeci się czerwone światło, zatrzymuje się i nie przechodzę przez jezdnię,
- gdy chce przejść na drugą stronę w miejscu, gdzie nie ma sygnalizatora, patrzę w lewo,
potem w prawo, a potem jeszcze raz w lewo i gdy nic nie jedzie przechodzę przez jezdnię,
- przechodzę na drugą stronę jezdni, gdy świeci się zielone światło,
- nosze odblaski, abym był widoczny na drodze,
STACJA VII
1. Wręczenie dyplomów i światełek odblaskowych.
2. Pożegnanie.