konspekt lekcji języka polskiego w klasie va
Natalia Chruściel
Gr. IIIe, 27.09.2010
Temat: „Ty zaś zbuduj sobie arkę”- historia potopu biblijnego.
Czas: 90min
Szkoła Podstawowa Nr 34 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 6 we Wrocławiu
Cel ogólny: pogłębianie wiedzy związanej z tematyką i symboliką biblijną.
Cele szczegółowe:
uczeń rozumie czytany tekst,
doskonali umiejętności układania szczegółowy plan wydarzeń,
opowiada historię Noego na podstawie planu,
ćwiczy umiejętność pracy z tekstem.
zna związki frazeologiczne i potrafi zastosować je w zdaniu.
Formy organizacyjne:
- zbiorowa, indywidualna.
Metody:
- pogadanka, praca z tekstem.
Materiały i środki dydaktyczne:
- kartka z rebusem;
- kartka A4 z planem do uzupełnienia;
- kartka A5 ze schematem;
- podręcznik: A. Łuczak, A. Murdzek, Między nami. Podręcznik do klasy
piątej szkoły Podstawowej, Gdańsk 2010, s. 31-39.
Bibliografia:
Łuczak, A. Murdzek, Między nami. Podręcznik do klasy piątej
szkoły podstawowej, Gdańsk 2010.
P. Müldner-Nieckowski, Wielki słownik frazeologiczny języka
polskiego, Warszawa 2003, s. 169.
Czas |
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Osiągnięcia uczeń: |
Metody, materiały, Uwagi |
||||
5' |
Czynności organizacyjne: Przywitanie się. Sprawdzenie obecności. |
|
|
|||||
Część wstępna |
||||||||
10' |
Na początku lekcji rozdaje uczniom rebus, którego rozwiązanie będzie wprowadzeniem w tematykę lekcji.
Mówię:
Odczytajcie hasło, które uzyskaliście po rozwiązaniu, rebusu.
Pytam: Odczytaliście przed chwilą hasło z rebusu, które brzmiało kara boża. Wymieńcie biblijne kary, które znacie oraz podajcie ich przyczyny.
Pytam: Jak myślicie czy ludzie zasłużyli na kary zsyłane na nich przez Boga?
Podaję temat lekcji: „Ty zaś zbuduj sobie arkę”- historia potopu biblijnego. |
Rozwiązują rebus.
Odpowiadają: hasło : Kara boża
Odpowiadają: - kara za budowę Wieży Babel- pomieszanie języków ludzkich, - kara za złamanie zakazu bożego- wygnanie z raju, - kara za ludzkie zło- potop - kara za niegodziwości mieszkańców Sodomy i Gomory- zrównanie miast z ziemią.
Odpowiadają uzasadniając swoje zdanie.
Zapisują temat w zeszycie.
|
Potrafi poprawnie rozwiązać rebus.
Zna opisy biblijne dotyczące kar zsyłanych przez Boga na ludzi. |
Kartki A4 z rebusem ( załącznik nr 1)
Pogadanka |
||||
Część właściwa |
||||||||
18'
15'
10 '
17'
10' |
Proszę, żeby uczniowie otworzyli podręczniki „Między nami” na s. 31.
Czytam fragment książki A. Kamieńskiej dotyczący potopu biblijnego.
Proszę uczniów o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania: O czym jest mowa w opowieści?, Jaką rolę Bóg wyznaczył Noemu?, Skąd pochodzi opisana historia?
Rozdaję uczniom kartki z planem wydarzeń. Proszę, aby uzupełnili brakujące punkty planu korzystając z ramki umieszczonej w książce,
Mówię: Proszę o odczytanie planów wydarzeń.
Wybieram osoby, które będą opowiadać historię Noego na podstawie sporządzonego planu.
Mówię: Spójrzcie na ćwiczenie nr 6 i na podstawie tekstu spróbujcie udzielić na nie odpowiedzi.
Pytam: Czy wiecie czym jest i jak powstaje tęcza?
Mówię: Tak dzisiaj postrzegamy tęcze, jednakże dawniej wiele ludów utożsamiło tęcze z obrazem majestatu Boga.
Proszę, aby uczniowie odczytali polecenie do ćwiczenia 8.
Następnie wybrane osoby odczytują wynotowane informacje.
Rozdaję uczniom kartki ze schematem.
Mówię: Uzupełnijcie związki frazeologiczne wyrazem deszcz w odpowiedniej formie, a następnie ułóżcie z każdym zwrotem po jednym zdaniu.
Proszę uczniów, żeby otworzyli podręczniki na s. 38.
Mówię: Odczytajcie polecenie do ćw.4, a następnie przerysujcie do zeszytu i uzupełnijcie tabelkę.
Mówię: Spójrzcie na podpunkt b) i spróbujcie udzielić odpowiedzi na pytania. |
Otwierają podręczniki.
Słuchają , śledząc tekst.
Odpowiadają, np.: - o potopie, który Bóg zesłał na ludzi jako karę za ich grzechy, - Noe miał zbudować arkę, aby ludzie i różne gatunki zwierząt mogły przeżyć potop, - Biblia, Stary Testament, rozdział 6-9 Księgi Rodzaju.
Uzupełniają plan odpowiednimi zdaniami.
Odczytują:
Opowiadają:
Odpowiadają: - deszcz, - arka, - gołębica z gałązką z drzewa oliwnego.
Odpowiadają: - jest zjawiskiem optycznym, meteorologicznym, - powstaje, kiedy słońce oświetla krople wody, jest wynikiem rozstrzępienia światła, które odbija się w kropelkach wody.
Odczytują:
Odczytują: np.: - więź łącząca świat bogów z ludźmi, - personifikacja wysłanniczki bogów Iris, - znak przymierza, - łuk wojownika porzucony w obłokach.
Uzupełniają: - padać, sypać …, - spaść …, - trafić … pod rynnę, - wyglądać czegoś jak kania …, - rosnąć jak grzyby ….
Otwierają.
Uzupełniają, np.: Noe: - wierzy, że Bóg ześle potop, buduje arkę, - dobry, sprawiedliwy, bogobojny, - przetrwał potop, Bóg zawarł z nim przymierze. Sąsiedzie: - kpią z Noego, zastanawiają się, co buduje, - są zaciekawienia, zdziwieni, - giną podczas potopu. Inni ludzie: - naśmiewają się z Noego, - są niedowiarkami, twierdzą, że Noe postradał zmysły, - giną podczas potopu.
Odpowiadają: |
.
Rozumie przeczytany tekst. Formułuje odpowiedzi łącząc wiedze zaczerpnięta z podręcznika z wiedzą własną.
Udoskonalają umiejętności tworzenia szczegółowego planu wydarzeń.
Ćwiczy umiejętne opowiadanie planu na podstawie punktów.
Potrafi przyporządkować znaczeniom odpowiednie symbole.
Wzbogaca swoją wiedze.
Ćwiczy umiejętność pracy z tekstem.
Ćwiczy zapis wyrazu deszcz w poprawnej formie, Potrafi zastosować związki frazeologiczne w zdaniu.
Rozumie tekst, potrafi wychwycić istotne informacje.
Wyciąga wnioski. |
Pogadanka
Pogadanka, praca z tekstem
Kartki A4 z zapisanym planem wydarzeń (załącznik nr 2)
Podręcznik „Między nami”, s. 37.
Podręcznik „Między nami”, s. 36
Praca z tekstem
Pogadanka
Podręcznik „Między nami”, s. 39
Praca z tekstem
Praca indywidualna
Kartki A5 ze schematem (załącznik nr 3)
Praca z tekstem
Podręcznik „Między nami”, s. 38.
Pogadanka |
||||
Cześć końcowa |
||||||||
5' |
Pytam: O jakim tekście mówiliśmy dzisiaj na lekcji i kto był jego głównym bohaterem?
Zadaję zadanie domowe: Podręcznik, s. 38, ćw. 5 |
Uczniowie zamykają książki i zeszyty.
Odpowiadają na pytania.
Zapisują zadanie domowe do zeszytu. |
Utrwala nowe wiadomości. |
Pogadanka podsumowująca
|