9263


Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców w grupie „Stokrotki”

Data: 08.11.2010r.

Grupa: 6-latki „Stokrotki”

Prowadząca: Justyna Szymkiewicz - Waksmańska

Temat: Przedszkolne bajanie.

Cele ogólne:

- znajomość baśni i interpretowanie jej myśli przewodniej,

- profilaktyka zagrożeń ze strony osób nieznajomych.

Cele operacyjne:

Dziecko:

- zna treść baśni i umieć opowiedzieć ją własnymi słowami,

- dostrzega zależności między postępowaniem, a jego konsekwencjami/skutkami,

- umie ocenić postępowanie bohaterów - lekkomyślność dziewczynki i podstępność wilka,

- rozumie, że nie należy ufać obcym - miły nie zawsze oznacza dobry i przyjazny,

- rozumie, że nie należy przekazywać nieznajomym określonych informacji , np. adres babci,

- potrafi przeczytać wyrazy i całe zdania,

- potrafi podać rozwiązanie zagadki,

- dobiera opis do ilustracji,

- odgrywa scenkę dramową.

Metody:

- metoda słowna,

- metoda praktyczna,

- metoda aktywizująca.

Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: pudełko zawierające rekwizyty z różnych bajek, tekst zagadek o bajkowych postaciach, ilustracje z bajki pt.: „Czerwony Kapturek”, ilustracje przedstawiające bajkowych bohaterów, historyjki obrazkowe do bajek: „Kopciuszek”, „Czerwony Kapturek”, „Calineczka”, „Brzydkie Kaczątko”, groch, koraliki, tacki, kubki, dwa koszyki, ilustracje buzi smutnej i uśmiechniętej.

PRZEBIEG ZAJĘCIA: (ważne by dzieci wcześniej bez rodziców wysłuchały bajki: „Czerwony

Kapturek” z serii BAJKI-GRAJKI)

1. Powitanie: Dzieci witają się „Iskierka przyjaźni”.

2. Gra dydaktyczna: Jaka to bajka?

Nauczyciel ma pudełko, a w nim różne rekwizyty pochodzące z bajek. Wybrane dziecko podchodzi i losuje jeden rekwizyt. Stara się odgadnąć na jego podstawie co to za bajka.

3. Zgaduj - zgadula - odgadywanie bajkowych zagadek.

Kopciuszek

Jaka to dziewczynka ma roboty wiele,

a na pięknym balu gubi pantofelek?

Kot w butach

Łatwo mnie poznacie, gdy wspomnicie bajkę,

chodziłem tam w butach i paliłem fajkę.

Pinokio

Bardzo wiele przygód miała drewniana chłopczyna,

Zanim z tatą się spotkała w brzuszysku rekina.

Księżniczka na ziarnku grochu

W jakiej bajce spotkacie dziewczynkę noclegu szukającą,

i przez całą noc na twardym ziarenku śpiącą ?

Piękna i bestia

Jaka to bajka, w której piękna dama,

oczarowała złego i brzydkiego pana.

Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków

U krasnoludków mieszkała,

gdy jej zła macocha jabłko dała.

Jaś i Małgosia

Dwa łasuchy, tym się szczycą,

że wygrały z czarownicą.

Śpiąca Królewna

Gdy mała księżniczka chrzczona była,

zła wróżka urok na nią rzuciła.

4. Dyskusja: Pokazujemy dzieciom ilustrację z bajki Czerwony Kapturek (mówimy, że jej nie

znamy) - dzieci rozpoznają „Czerwonego Kapturka”.

Rozpoczyna się gra dyskusyjna (propozycje pytań prowadzącej):

- A kto to jest Czerwony Kapturek? Dlaczego ta dziewczynka tak dziwnie się nazywa?

- Ale tu jest też wilk. On leży w łóżku. Czy jest chory i dlatego Cz K. go odwiedził?

- To dom babci? Ale tu nie ma babci, gdzie jest babcia?

- Jak to, wilk zjadł babcię? Dlaczego?

- A jak wilk trafił do domu babci? Skąd wiedział, gdzie babcia mieszka?

- Jak to - Cz. K. mu powiedział? Dlaczego? Nie lubił swojej babci?

- Skoro kochał babcię, to dlaczego powiedział wilkowi, gdzie babcia mieszka?

- Cz. K. rozmawiał ze złym wilkiem? Jak to? I wszystko powiedział złemu wilkowi? (podkreślenie terminu:zły wilk)

5. Zabawa pantomimiczna „Co to za postać?” - wybrane dzieci naśladują ruchem przedstawionych na obrazku bohaterów bajek. Pozostałe odgadują jaka postać była przedstawiona. Dopasowanie tytułów do odgadniętych bajek (praca z dzieckiem zdolnym).

6. Burza mózgów: ciąg dalszy dyskusji

Dzieci poprzez żywiołową dyskusję powinny dojść do stwierdzenia, że wilk oszukał dziewczynkę -

podstępem wydobył z niej informacje. Jest złym wilkiem, ale udawał miłego i dobrego, żeby oszukać dziewczynkę. Nauczyciel może naprowadzić: To znaczy, że dziewczynka nie znała wilka i nie wiedziała, że on tak naprawdę jest zły i przebiegły? Skoro nie znała wilka, to dlaczego z nim rozmawiała? Przecież nie rozmawia się z nieznajomymi? Czy wolno rozmawiać z nieznajomymi? itd.

7. Układanie według kolejności wydarzeń ilustracji z bajek: „Kopciuszek”, „Czerwony Kapturek”, „Calineczka”, „Brzydkie Kaczątko”.

8. Zabawa „Przebieranie grochu na czas”

9. Ewaluacja. Nauczyciel dziękuje za wspólne zajęcia.

Dzieci umieszczają w koszyczku uśmiechnięte lub niezadowolone „buźki” ( w zależności czy zajecia

podobały im się czy też nie odpowiadały im).

1


