Katecheza nr 1, Katecheza


Moryń 08.09.2011

Konspekt katechetyczny nr 1

Klasa I b gimnazjum

Temat : Bardziej prawdziwy czy inny

Cele katechetyczne:

Wprowadzenie w tematykę roku w kontekście pytań dotyczących istnienia człowieka oraz rozwijanie potrzeby poszukiwania na nie odpowiedzi w dostępnych człowiekowi źródłach, w tym także źródła wiary, jakimi są Biblia i nauczanie Kościoła.

Lp.

Treść

metody

Część wstępna katechezy ok 15 min.

1

Przywitanie uczniów,

Zachęta do skupienia,

Modlitwa na rozpoczęcie katechezy,

modlitwa

2

Uczniowie czytają teksty: I, II, III z podręcznika ucznia ( Jestem z wami 1). Następnie uczniowie mają określić z jakiej książki pochodzą te fragmenty. Wszystkie te teksty mówią o wietrze. Katecheta zadaje pytanie: Czy twoim zdaniem któryś z tych opisów jest bardziej prawdziwy niż pozostałe? (3 min. Na odpowiedź).

Chętni odpowiadają, po wysłuchaniu dwóch odpowiedzi katecheta pyta: Czy te teksty i odpowiedzi uświadomiły wam coś na co dotychczas nie zwracaliście uwagi?

Uczniowie powinni odkryć, że są różne sposoby poznawania rzeczywistości: naukowy, artystyczny, religijny.

Praca z podręcznikiem, pogadanka

Część zasadnicza katechezy ok 20 min.

3

Katecheta prosi uczniów o chwilę skupienia, mogą usiąść wygodnie i wyciszyć się albo zamknąć oczy. Uczniowie maja wyobrazić sobie zachód słońca. Katecheta czyta tekst z podręcznika.

Czy myślisz o zachodzie słońca jako o zjawisku naukowym (płonący gaz, wydzielający światło). Czy może myślisz o nim jako o pięknym zjawisku ? (doświadczenie artystyczne)

A może budzi się w tobie tęsknota za czymś porywającym lub czujesz podziw dla Stwórcy? Uczniowie dzielą się swoją refleksją.

Praca z tekstem z podręcznika

4

Praca z tekstem Pisma Świętego: Mt 8, 24-27.

Po odczytaniu fragmentu Ewangelii uczniowie pracują w grupach nad tekstem.

Pytania:

Jaką treść religijną przekazuje nam ten fragment Ewangelii?

Dlaczego ten tekst wydaje się być niewiarygodny?

Czy ten tekst mówi o naturze wiatru w świetle nauk przyrodniczych?

Kto jest głównym bohaterem tego tekstu?

Uczniowie Jezusa znali Stary Testament. Kto według Starego Testamentu jest Panem wszystkiego, co stworzone.

Praca z Pismem Świętym Rozmowa kierowana

5

Katecheta dzieli uczniów na grupy, każda grupa przygotowuje się do odpowiedzi jakie dalsze losy mogły spotkać bohatera opowiadania. Wysłuchuje odpowiedzi uczniów.

Następnie w tych samych grupach uczniowie pracują na przemówieniem Benedykta XVI na Krakowskich błoniach, Ich zadaniem jest wybrać to zdanie z przemówienia papieża, które przemawia do mnie najbardziej, Katecheta wysłuchuje odpowiedzi uczniów.

Praca w grupach

Część końcowa katechezy - wnioski ok 10 min

6

Podsumowanie,

Notatka do zeszytu: Człowiek przezywa wiele radości, które mogą przybliżyć go do Boga. Tylko Bóg może nas obdarzyć pełnia szczęścia.

Podsumowanie, notatka

7

Zakończenie katechezy Katecheta dziękuje uczniom za wspólną pracę.

8

Modlitwa Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu…

Pożegnanie uczniów

Modlitwa na zakończenie katechezy

Podpis opiekuna praktyk

1


