Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców.
opracowanie i prowadzenie mgr Barbara Drążewska
grupa dzieci 6-letnich „Słoneczka”
Temat: „Jesienne nastroje” - wprowadzenie liczby i cyfry 6”.
Cele:
budzenie zaciekawienia otaczającym światem,
stymulowanie dzieci do poprawnych i wyrazistych wypowiedzi,
doskonalenie umiejętności liczenia w zakresie 6,
zapoznanie z cyfrą 6,
utrwalenie poznanych cyfr od 0 do 5,
utrwalenie wiadomości o jesieni
utrwalenie nazw instrumentów perkusyjnych
kształcenie umiejętności gry na instrumentach perkusyjnych
-rozbudzanie wyobraźni dzieci
czerpanie radości ze wspólnej działalności z rodzicami
rozwijanie umiejętności właściwego gospodarowania oddechem, w czasie wypowiedzi własnych,
rozwijanie wyobraźni i pomysłowości dzieci.
Cele operacyjne:
Dziecko:
potrafi grać różne dźwięki na instrumentach perkusyjnych
umie śpiewać piosenki o tematyce jesiennej z całą grupą
liczy w zakresie 6
pamięta obraz graficzny liczby 6
kojarzy liczbę dźwięków i liczmanów z odpowiednimi znakami graficznymi,
podejmuje współpracę z kolegami i rodzicami,
poprawnie i wyraziście wypowiada się,
aktywnie włącza się do zajęć,
globalnie czyta wyrazy,
rozwiązuje zagadki,
wykonuje określone zadania
Metody:
podające: pokaz, objaśnianie,
poszukujące: zagadka, rozmowa, wypowiedzi dzieci, obserwacja, zadania stawiane dzieciom, wypowiedzi dzieci,
ekspresyjne: improwizacja ruchowa,
praktyczne: ćwiczenia dzieci, zabawa, praca indywidualna
Formy:
zbiorowa (podczas słuchania odgłosów wiatru, deszczu, nauki rymowanki, zabawy ruchowej, objaśnień nauczyciela),
zespołowa (podczas improwizacji ruchowej),
indywidualna (podczas rozmowy, przeliczania, ćwiczeń ortofonicznych, zabawy ruchowej z elementem dramy, pracy przy stolikach,).
Środki dydaktyczne:
kasata audio z odgłosami, kartoniki z cyframi od 1 do 6,instrumenty perkusyjne, opaski dla dzieci, liczmany, koperty ze zwierzętami, obręcze, wełna, karta pracy, 6 obręczy.
Przebieg:
1.Nawiązanie do „6” - Ile mamy lat? Jaka jest najlepsza ocena w szkole?
Każdy chce otrzymywać szóstki w szkole zobaczymy, kto dzisiaj wykona wszystkie zadanie na 6 .
2.Zapoznanie z wyglądem cyfry „6” ( wspólnie z dziećmi omówienie jej kształtu), z czym nam się kojarzy, co przypomina?
3Kreślenie jej kształtu w powietrzu, na kartonie farbą -palcem, układanie z wełny.
4. „Który instrument zaprasza do zabawy” -dzieci z opaskami (emblematy przedstawiające stan pogody -wiatr, deszcz, słońce) na głowach poruszają się rytmicznie przy akompaniamencie instrumentów perkusyjnych. Z elementem ćwiczeń ortofonicznych.
5.„Uzupełnij do 6” - wykonywanie zadań matematycznych (dzieci mają do dyspozycji liczmany).
4.Zabawy typu: Ile razy trzeba klasnąć, podskoczyć, tupnąć, itp. żeby było 6?
5. „Nawlekanie korali”- zabawa ruchowa (dzieci poruszają się ze swoimi emblematami- figurami geometrycznymi, przy piosence „Korale Jesieni”. Na podane hasło ustawiają się według pokazanego przez nauczycielkę wzoru).
6. „Zadania na 6”- wykonywanie różnorodnych zadań związanych z aktualnie przerabianą tematyką ( w 3 zespołach).
„Zwierzęta robią zapasy na zimę” - rzut kulką z gazety do celu.
„Wybierz pytanie” (dzieci wybierają pytania od 1 do 6)
Czy dzięcioł leczy drzewa?
czy dzik mieszka na drzewie?
czy domem wiewiórki jest dziupla?
czy dąb jest drzewem liściastym?
Czy wróbel odlatuje na zimę do ciepłych krajów?
Czy sosna gubi igły na zimę?
„Rozwiąż zagadkę”- (zagadki w kopertach)
Mieszka wśród lasu, orzeszki zjada, w dziupli na zimę zapasy składa. (wiewiórka)
Ma on nóżkę - nie ma buta, ma kapelusz - nie ma głowy, czasem gorzki i trujący, często smaczny jest i zdrowy. (grzyb)
Choć się w ciemnej dziupli chowa, mówią, że to mądra głowa. (sowa)
Sadem kołysze i piach drogą niesie. Przez pola przeleci, zatrzyma się w lesie. (wiatr)
„Posegreguj zwierzęta” -podział obrazków znajdujących się w kopertach.
Zadanie do wykonania:
- Za pomocą słomki przenieś liście na talerzyk i policz je.
7.Zabawa ruchowa
Na podłodze rozmieszczonych jest 6 obręczy podpisanych cyframi.
Dzieci biegają, na sygnał zatrzymują się i liczą uderzenia w bębenek. Zbierają się przy obręczy podpisanej odpowiednią cyfrą na przykład 5 uderzeń - stają przy obręczy z cyfrą 5. Przy powtórzeniach zabawy chłopcy liczą uderzenia bębenka osobno, dziewczynki osobno i zajmują miejsca wokół wybranych obręczy. W zabawie można także utrwalić pojęcia wewnątrz obręczy, na zewnątrz, wydając odpowiednie polecenia.
„Szóstka oszustka”- na podstawie wiersza omówienie zadania indywidualnego na karcie pracy („Odszukaj i pokoloruj cyfrę 6 ”).
Ocena pracy dzieci -Czy wszyscy pracowali na szóstkę?