opracowywanie danych statystycznych z komputerem - scenariusz, Matematyka dla Szkoły Podstawowej, Gimnazjum


Scenariusz lekcji matematyki w kl II gimnazjum z wykorzystaniem techniki komputerowej.

Lekcja otwarta przeprowadzona w dniu 19.05.2003r.

Nauczyciel prowadzący: mgr Anna Tokarska

mgr Jolanta Kasperek

ZSO nr 8, Kielce

klasa: II B gimnazjum

czas: 1 godzina lekcyjna

data: 19.05.2003 r

Informacje wstępne:

Jest to lekcja ukazująca uczniowi korelację międzyprzedmiotową (informatyka, matematyka), której celem jest doskonalenie umiejętności posługiwania się techniką komputerową. Służy ona uświadomieniu uczniowi, jak ważną rolę odgrywa w obecnym życiu znajomość obsługi komputera oraz wszechstronność jego wykorzystania.

Temat: Opracowywanie danych statystycznych.

„Matematyka wokół nas” DKW- 4014-125/99 ( WSiP).

Przygotowanie ucznia do lekcji:

CELE EDUKACYJNE:

A ) kształcenia: ( operacyjne)

uczeń:

B ) wychowania:

uczeń:

METODY PRACY:

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Tok lekcji

Czynności

Środki dydaktyczne

Uwagi

Uczniów

Nauczyciela

Faza wstępna

1.Zajmują miejsca przy stanowiskach komputerowych wg par na kartkach do zad.3

2.Zapisują temat lekcji.

1. Czynności organizacyjne

( podanie tematu lekcji, podział na grupy, poinformowanie, że zamiast pr. klasowej pracują z kartami pracy i po lekcji nauczyciel oceni pracę każdej pary).

Ok. 5 min.

Faza realizacyjna

Każda grupa otrzymuje kartę pracy z treścią zadań i instrukcję pracy.

Zad. 1 - korzystając z arkusza kalkulacyjnego sporządzają wykresy słupkowe wg instrukcji zawartej w Karcie pracy nr1 i odpowiadają na pytania pod zadaniem.

Wskazany uczeń rozwiązuje na tablicy przykład e.

Zad.2

Uczniowie mają za zadanie znaleźć plik Diagram kołowy i na jego podstawie uzupełnić kartę pracy z zad.2.

Nauczyciel informatyki

kontroluje, czy wykresy sporządzane są poprawnie; każdy wykres wykonany poprawnie bez pomocy nauczyciela nagradza „+”.

N. matem. prosi ucznia chętnego do zaprezentowania rozwiązania przykładu e.

N. matematyki prosi o przypomnienie pojęć: rozstęp, moda mediana (przypomina o ustawieniu danych w kolejności). Po wykonaniu zadania n. informatyki zbiera kartę pracy nr 2 do późniejszej oceny, a n. matm. Podaje poprawne odpowiedzi.

Karta pracy, program komputerowy, kalkulatory.

Karta pracy nr2 program komputerowy,

Ok. 20 min

Ok.15 min

Zad. 3 ( dodatkowe)

Uczniowie dostają kartki ze swoimi ocenami cząstkowymi z matematyki z bieżącego semestru i w parach tworzą wykresy słupkowe porównujące ich osiągnięcia w matematyce i układają co najmniej 3 pytania do wykresu zapisując ją na karcie pracy nr3.

Nauczyciel matematyki rozdaje przygotowane karty z ocenami cząstkowymi danego ucznia i prosi o wykonanie poleceń w karcie pracy nr3.

Nauczyciel informatyki drukuje prace uczniów.

Kartki z ocenami oraz karta pracy nr3.

Faza podsumowująca

Zapisują w zeszytach pracę domową

1.Nauczyciel dokonuje krótkiego podsumowania na temat tego co uczniowie robili na lekcji, które kończy słowami:

-Następna lekcja będzie kontynuacją dzisiejszej, będziecie nadal ćwiczyli umiejętność sporządzanie różnych diagramów, ale już bez użycia komputera. Przekonacie się, czy komputer ułatwia nam pracę, czy też wręcz odwrotnie.

2. Zadanie pracy domowej

  • Jeżeli nie zostanie zrealizowane zad. 3 to na pracę domową każdy uczeń otrzyma polecenie: ,, Wykonaj wykres słupkowy obrazujący twoje osiągnięcia z matematyki w bieżącym semestrze”.

  • Jeżeli zadanie 3 zostanie zrealizowane, to na pr.domową uczeń ma wykonać zad.11/149z podręcznika.

  • Przynieść kredki, cyrkiel, papier milimetrowy, kątomierz.

EWALUACJA

Ewentualnie karta pracy nr3, podręcznik

Załącznik nr 1

Ok. 5 min.

KARTA PRACY nr 1 grupa .......

1.Na dysku C utwórz nową teczkę i nazwij ją STATYSTYKA

2. Z menu Start/Programy/Microsoft Works uruchom Arkusz Kalkulacyjny

ZADANIE 1

Wpisz do arkusza kalkulacyjnego następujące dane obrazujące osiągnięcia klas drugich z matematyki za I semestr roku szkolnego 2002/2003.

Ocena

Ilość ocen uzyskanych przez kl. II A na semestr

Ilość ocen uzyskanych przez kl. II B na semestr

Ndst.

0

0

Dop.

19

8

Dost.

5

15

Db

5

8

Bdb

3

2

Cel.

0

0

Sporządź wykres słupkowy obrazujący osiągnięcia klas drugich w nauce matematyki wg instrukcji i na podstawie wykresu odpowiedz na pytania poniżej instrukcji.

Instrukcja postępowania.

  1. Zaznacz komórki z danymi.

  2. Uruchom Kreatora wykresów i wybierz Typ wykresu/Słupkowy.

  3. W okienku Dodatki/Tytuł wpisz: „Oceny klas drugich za I semestr roku szkolnego 2002/2003 z matematyki” .

  4. Zaznacz Obramowanie i kliknij OK.

  5. Z menu Edycja wybierz Tytuły i podpisz Oś pionowa(Y): „Ilość ocen” [OK].

  6. Na pasku zadań wybierz Kreatora wykresu słupkowego i w zakładce Odmiany zaznacz Typ wykresu słupkowego 4 [OK].

  7. Z menu wybierz Edycja/Kopiuj.

  8. Uruchom Edytor tekstów Microsoft Works i z menu wybierz Edycja/Wklej.

  9. Z menu wybierz Plik/Zapisz i zapisz plik w swojej teczce pod nazwą WYKRESY...(tu wpisz nr swojego stanowiska)

  10. Zminimalizuj okno swojego dokumentu tekstowego do postaci nazwy umieszczonej w pasku zadań u dołu ekranu.

Odpowiedz na pytania: ( obliczenia wykonaj na odwrocie kartki)

  1. ile osób liczy każda z w/w klas?

.............................................................................................................................................

  1. jakich ocen nie uzyskali uczniowie klas drugich w I semestrze?

.................................................................................................................................................

  1. jaka ocena najczęściej występowała w klasie II a, a jaka w klasie II b?

............................................................................................................................................

  1. oblicz średnią ocen w każdej klasie:..............................................................................

  2. jaki % wszystkich uczniów klas II stanowią uczniowie bardzo dobrzy?..............

............................................................................................................................................

Karta pracy nr 2 grupa ........

ZADANIE NR 2

Przejdź do pliku Diagram kołowy, który znajduje się na Pulpicie.

Diagram kołowy przedstawia wyniki ankiety przeprowadzonej w klasie II na temat wydatków uczniów tej klasy na słodycze w ciągu tygodnia.

ODPOWIEDZ NA PYTANIA I WYKONAJ OBLICZENIA NA KARCIE PRACY:

    1. ile osób liczy klasa?...........................

    1. ilu uczniów wydaje najwięcej i ile złotych?........................................

    1. ilu uczniów wydaje najmniej i ile złotych?..........................................

    1. jaki procent klasy wydaje na słodycze więcej niż 5 złotych?.........................

    1. podaj rozstęp, modę i medianę......................................................................

.............................................................................................................................

............................................................................................................................

..............................................................................................................................

..............................................................................................................................

f)oblicz, ile procent uczniów w klasie II wydaje na słodycze: 2zł, 3zł, 4zł, 5zł, 7zł, 10zł;

Karta pracy nr 3 grupa ..............

ZADANIE 3.

Wpiszcie do arkusza kalkulacyjnego dane obrazujące wasze oceny cząstkowe z matematyki z bieżącego semestru. W miejsce kropek wpiszcie swoje imię i nazwisko.

Ocena

Ilość ocen uzyskanych przez ............................................

Ilość ocen uzyskanych przez.........................................

Ndst.

Dop.

Dost.

Db

Bdb

Cel.

Sporządźcie wykres słupkowy obrazujący wasze osiągnięcia w nauce matematyki. Zatytułujcie go : ,,Osiągnięcia w nauce matematyki ................................... i ....................................”.

Wklejcie go do swojego pliku tekstowego pod wykresem z zadania 1.Plik o nazwie WYKRESY... skopiujcie na dyskietkę i dajcie ją nauczycielowi do wydrukowania.

Na karcie pracy nr 3 napiszcie co najmniej 3 pytania, na które wg Was odpowiedziałby Wasz kolega z innej grupy widząc tylko Wasz wykres słupkowy.

ZAŁĄCZNIK NR 1

TEMAT

TREŚCI

ATMOSFERA

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

Są III kryteria - uczeń podchodzi do planszy i zaznacza kropką ( jedną w danym kryterium ) odpowiedź na pytania:

  1. Temat dzisiejszej lekcji był dla mnie.........

  2. Treści były przekazane w formie dla mnie zrozumiałej.

  3. Atmosfera na lekcji była....

1


