obliczanie objętości i pól figur przestrzennych scenariusz, Matematyka dla Szkoły Podstawowej, Gimnazjum


Scenariusz lekcji matematyki z wykorzystaniem

techniki komputerowej

Temat lekcji : Powtórzenie i utrwalenie umiejętności obliczania

objętości i pól powierzchni figur przestrzennych .

Informacje ogólne:

Środki dydaktyczne:

Cele operacyjne:

- identyfikowania figur przestrzennych;

- ilustrowania figur przestrzennych;

- rozróżnienia własności figur przestrzennych;

- rysowania rzutów figur przestrzennych;

- wyboru sposobu obliczenia brakujących wielkości;

- stosowania tw. Pitagorasa do obliczania brakujących wielkości;

- stosowania funkcji trygonometrycznych do obliczania brakujących wielkości;

- stosowania odpowiednich wzorów do obliczania objętości figur przestrzennych;

- rysowania rzutów figur przestrzennych;

- wyboru sposobu obliczenia brakujących wielkości;

- stosowania tw. Pitagorasa do obliczania brakujących wielkości;

- stosowania funkcji trygonometrycznych do obliczania brakujących wielkości;

- stosowania odpowiednich wzorów do obliczania pola powierzchni figur

przestrzennych;

Metody:

Formy pracy:

Przygotowanie ucznia do lekcji:


Przebieg lekcji :

Czas

Czynności uczniów

Czynności nauczyciela

Materiały

Uwagi

Zakończenie wcześniejszej lekcji

- 5 minut -

5 minut

Obliczanie wartości liczbowych wylosowanych wyrażeń arytmetycznych.

Wprowadzenie do lekcji proponuję zacząć na lekcji wcześniejszej zadaniem dodatkowej pracy domowej : obliczanie wartości wyrażenia arytmetycznego, której celem będzie na lekcji dzisiejszej przyporządkowanie uczniów do danych stanowisk komputerowych. Uczniowie losują jedno z wyrażeń przygotowanych wcześniej przez nauczyciela, a wartość wyrażenia określać będzie numer komputera w pracowni, przy którym będzie dziś pracował uczeń.

Zestawy wyrażeń arytmetycznych - załącznik nr 1

Moim zamiarem jest losowy podział klasy na grupy. Ponieważ w pracowni mam 11 stanowisk komputerowych przygotowałam 11 zestawów wyrażeń arytmetycznych.

Faza organizacyjna

- 5 minut -

Prezentacja sposobu rozwiązania zadań z pracy domowej.

Podział klasy na grupy według przyporządkowania określonego powyżej.

Czynności porządkowo - organizacyjne:

  • sprawdzenie listy obecności;

  • sprawdzenie pracy domowej;

  • podział klasy na grupy.

Podanie tematu lekcji: „Powtórzenie i utrwalenie umiejętności obliczania objętości i pól powierzchni figur przestrzennych .

Przypomnienie i omówienie zasad pracy z programem komputerowym „Matematyka z komputerem” Andrzej Korn , dział „Bryły w przestrzeni”

Rozdanie kart pracy dla uczniów.

Karty pracy dla ucznia - załącznik nr 2

W kartach pracy umieściłam zadania z części „Ćwiczenia” programu komputerowego. Chciałam, aby uczeń zaprezentował rozwiązanie zadań również w zeszycie.

Faza właściwa

- 15 minut -

Praca z wykorzystaniem programu komputerowego: ćwiczenie umiejętności obliczania objętości figur przestrzennych. Porównywanie wyników otrzymanych przez uczniów z wynikami prezentowanymi w programie komputerowym - praca w grupach 2 - 3 osobowych.

Dbałość o poprawną, samodzielną pracę uczniów w grupach. Ewentualna pomoc przy rozwiązywaniu zadań.

Program komputerowy „Matematyka z komputerem” Andrzej Korn , dział „Bryły w przestrzeni”

Uczeń może sprawdzić poprawność swojego rozwiązania zadania , bo program komputerowy pokazuje prawidłowy sposób rozwiązania prezentowanego zadania.

Ewaluacja częściowa

- 20 minut -

Ciąg dalszy pracy z programem komputerowym : rozwiązywanie zadań z części sprawdzającej oferowanej przez program komputerowy ( 11 zadań zamkniętych z jedną odpowiedzią poprawną) - ciąg dalszy ćwiczenia umiejętności obliczania objętości i obliczania pól powierzchni figur przestrzennych. Praca w grupach 2 - 3 osobowych.

Rozdanie kart odpowiedzi do części sprawdzającej dla poszczególnych grup.

Dbałość o poprawną, samodzielną pracę uczniów w grupach.

Program komputerowy, karty odpowiedzi do zadań zamkniętych - załącznik nr 3

Program zawiera opcję informowania ucznia o ilości dobrze rozwiązanych zadań, a następnie daje możliwość skorygowania wyboru złych odpowiedzi.

Faza podsumowująca

- 5 minut -

Ocena własnych umiejętności i metody prowadzenia zajęć.

Zamknięcie programów komputerowych.

Ocena pracy uczniów w grupach.

Przewiduję krótkie wypowiedzi uczniów na temat przydatności takiego programu komputerowego do nauki matematyki.

Zapisanie pracy domowej.

Uporządkowanie pracowni.

Zadanie pracy domowej: zadanie 780 str. 145 oraz zadanie 788 str. 146 zbiór zadań .


Załącznik nr 1

Oblicz wartość następującego wyrażenia :

  1. 0x01 graphic

  1. 0x01 graphic

  1. 0x01 graphic

  1. 0x01 graphic

  1. 0x01 graphic

  1. 0x01 graphic

  1. 0x01 graphic

  1. 0x01 graphic

  1. 0x01 graphic

  1. 0x01 graphic

  1. 0x01 graphic

Załącznik nr 2

KARTA PRACY

Zad.1.

Wynikiem obrotu trójkąta równobocznego o boku a=6 cm dookoła wysokości jest stożek. Oblicz jego objętość.

Zad.2.

Obracając prostokąt o bokach a= 4 cm i b= 6 cm dookoła boku b otrzymujemy walec. Oblicz jego objętość.

Zad.3.

Wyznacz objętość ostrosłupa prawidłowego czworokątnego przedstawionego na rysunku. Krawędź a = 4 cm.

Zad.4.

Oblicz długość przekątnej prostopadłościanu o krawędziach a = 3 cm, b = 4 cm, c = 6 cm.

Zad.5.

Wyznacz objętość sześcianu, jeżeli znana jest długość przekątnej ściany d = 0x01 graphic
cm.

Zad.6.

Wyznacz objętość graniastosłupa prawidłowego sześciokątnego, którego najdłuższa przekątna jest nachylona pod kątem 600 do płaszczyzny podstawy.

Zad.7.

Wyznacz objętość walca o wysokości H = 10 cm wiedząc, że przekątna jego przekroju osiowego jest nachylona pod kątem 450 do podstawy.

Zad.8.

Oblicz objętość bryły powstałej w wyniku obrotu kwadratu o boku a = 0x01 graphic
cm dookoła jego przekątnej.

Zad.9.

Oblicz objętość bryły powstałej w wyniku obrotu kwadratu o boku a = 2 cm dookoła jego boku.

Załącznik nr 3

KARTA ODPOWIEDZI DO ZADAŃ ZAMKNIĘTYCH

ZAD.1 A. B. C. D.

ZAD.2 A. B. C. D.

ZAD.3 A. B. C. D.

ZAD.4 A. B. C. D.

ZAD.5 A. B. C. D.

ZAD.6 A. B. C. D.

ZAD.7 A. B. C. D.

ZAD.8 A. B. C. D.

ZAD.9 A. B. C. D.

ZAD.10 A. B. C. D.

ZAD.1 1 A. B. C. D.

KARTA ODPOWIEDZI DO ZADAŃ ZAMKNIĘTYCH

ZAD.1 A. B. C. D.

ZAD.2 A. B. C. D.

ZAD.3 A. B. C. D.

ZAD.4 A. B. C. D.

ZAD.5 A. B. C. D.

ZAD.6 A. B. C. D.

ZAD.7 A. B. C. D.

ZAD.8 A. B. C. D.

ZAD.9 A. B. C. D.

ZAD.10 A. B. C. D.

ZAD.1 1 A. B. C. D.

1

1


