SCENARIUSZE LEKCJI: |
|
|
CZY NAPRAWDĘ KIEDYŚ WSZYSTKO BYŁO INACZEJ? |
CEL:
analizowanie tekstu
wybieranie informacji,
znajdowanie podobieństw i różnic
ćwiczenie swobodnego wypowiadania się pełnymi zdaniami
kształcenie zmysłu obserwacji,
zwrócenie uwagi na komizm sytuacyjny
PRZEBIEG LEKCJI:
odczytanie dużych fragmentów I rozdziału powieści Alfreda Szklarskiego "Tomek w krainie kangurów",
swobodne wypowiedzi uczniów na temat przeczytanego fragmentu jaka była szkoła Tomka (zwrócenie uwagi na realia historyczne rusyfikacja, zabory), jacy nauczyciele, jacy uczniowie
zapisanie w tabelce najważniejszych wiadomości (w rubrykach: warunki; nauczyciele; uczniowie)
pytanie: w czym dzisiejsza szkoła nie różni się od tej z czasów Tomka Wilmowskiego? swobodne wypowiedzi uczniów, podawanie przykładów, wskazanie na niezmienność "roli" ucznia itd.
zapisanie krótkiej notatki z lekcji o podobieństwach i różnicach szkoły kiedyś i dziś.
PRACA W DOMU: |
WĘSZYĆ COŚ NA KAŻDYM KROKU - CZYLI RZECZ O ZWIĄZKACH FRAZEOLOGICZNYCH |
CEL:
utrwalenie pojęcia związków frazeologicznych,
podanie przykładów, układanie zdań z wybranymi idiomami,
podział klasy na 2- 3 osobowe grupy
zadanie dla każdego zespołu: przeczytać uważnie podaną stronę I rozdziału "Tomka w krainie kangurów"; zaznaczyć wszystkie związki frazeologiczne i wyrażenia z gwary szkolnej (np. "buda")
prezentacja zebranego materiału językowego
wspólne tłumaczenie poszczególnych związków,
rozdanie uczniom kartek z idiomami z I rozdziału powieści i wklejenie ich do zeszytów.
kręcić się w pobliżu; nadzieja kiełkuje; myszkować; buda; ale heca; węszyć coś na każdym kroku; a niech to licho porwie; nie tracić ducha; sądny dzień, zorientować się w lot; oberwać dwóję; wywałkować; zasypa; zagiąć kogoś; oblać kogoś; wybuchnąć śmiechem; pleść głupstwa; sprać na kwaśne jabłko; pisnąć choć jedno słowo; lizus; mierzyć kogoś wzrokiem; rozchmurzyć się; mieć do kogoś słabość; dać "koca",; dopiec komuś; budzić zastrzeżenia; uśpić czujność; wyprostowany jak struna; przeżywać burzę niepokoju; czynić sobie wyrzuty; nadzieja wstąpiła w serce; podskoczyć jak oparzony; rozindyczony; puszyć się jak paw;
wybranie przez każdego ucznia sześciu związków, które wydają mu się najzabawniejsze
zrobienie ilustrowanego słownika związków frazeologicznych przypomnienie o konieczności ustawienia idiomów według alfabetu
prezentacja ilustracji
PRACA W DOMU: |
HISTORIE SŁAWNYCH PODRÓŻNIKÓW |
CEL:
umiejętność wnikliwego czytania tekstu
przekazanie informacji dotyczących badaczy i odkrywców Australii
kształcenie umiejętności ustnego prezentowania wybranej postaci
przypomnienie zasad ortografii pisownia "Ó" i "Ż"
PRZEBIEG LEKCJI:
co to znaczy "podróżnik" wyjaśnienie słowa, zwrócenie uwagi na pisownię
krótki ćwiczenie ortograficzne utrwalające zasady pisania ó i ż ( łóżko, ważny, poroże, mróz, dwója) zapisanie na tablicy i podanie słowa tłumaczącego pisownię
podanie wyrazów bliskoznacznych do wyrazu "podróżnik"
po co podróżujemy, czy lubimy podróżować, czy dziś podróż jest tak niezwykłym wydarzeniem jak kiedyś swobodne wypowiedzi uczniów mające na celu rozwijać ich wyobraźnię i zdolność twórczego myślenia
jakich znamy bohaterów literackich czy filmowych, którzy podróżowali; w zależności od tego, jakie książki klasa już przeczytała wypisanie na tablicy znanych dzieciom postaci ( może tu być np. pies, który jeździł koleją, Lessie, Staś i Nel, Bilbo Baggins, Rasmus i Oskar, Włóczykij)
podział klasy na pięć zespołów zebranie informacji o sławnych podróżnikach w Australii przygotowanie w każdym zespole krótkiej notatki w punktach o wybranej postaci
rozwieszenie mapy Australii i prezentacja wybranych podróżników przez przedstawicieli grup wskazywanie na mapie najważniejszych miejsc związanych z tymi postaciami
PRACA W DOMU: |
W ROLI TOMKA WILMOWSKIEGO WYSTĄPI... |
CEL:
zbieranie wiadomości do opisywania (charakteryzowania) postaci
kształcenie umiejętności rozpoznawania cech na podstawie zachowania
kształcenie umiejętności opisywania wyglądu postaci
wprowadzenie pojęcia "reżyser", "aktor", "rola"
redagowanie ogłoszenia
PRZEBIEG LEKCJI:
podanie uczniom informacji, że dziś są reżyserami filmowymi
swobodne wypowiedzi o zawodzie reżysera
zapisanie w zeszytach informacji, czym zajmuje się reżyser filmowy, teatralny, dźwięku
wymienienie znanych reżyserów polskich czy obcych - filmów, które klasa widziała; zapisanie w zeszytach
podział klasy na czteroosobowe zespoły studia filmowe przygotowujące nakręcanie filmu o przygodach Tomka Wilmowskiego
zadaniem każdej grupy jest zebranie jak najwięcej informacji o głównej postaci wieku, wyglądzie i charakterze
wypisanie na tablicy cech uznanych przez zespoły za najważniejsze ustna argumentacja przykładami z książki
każdy zespół redaguje ogłoszenie przypomnienie, że język ogłoszenia musi być rzeczowy i bardzo oszczędny zaczynające się od słów: Studio Filmowe "Ambaras" poszukuje...
odczytanie ogłoszeń i wybór najlepszego z nich
PRACA W DOMU:
Napisz ogłoszenie, w którym podasz informacje , że poszukujesz osoby, która zagra rolę Piły kto może stawić się na zdjęcia próbne?
|
MAPA MOJEJ TAJEMNICZEJ WYPRAWY |
CEL:
umiejętność wskazywania na mapie miejsca akcji powieści
ćwiczenie opowiadania własnych przygód
rozwijanie wyobraźni
kształcenie umiejętności tytułowania
ćwiczenia stylistyczne
PRZEBIEG LEKCJI:
rozdanie mapek z miejscem pobytu Tomka
wklejenie ich do zeszytów
zawieszenie w klasie dużej mapy Australii
omówienie legendy
wędrówka po mapie szlakiem wędrówki Tomka wskazywanie odpowiednich miejsc i przypominanie przygód Tomka ćwiczenie wypowiedzi ustnych
na małych mapkach w zeszytach zaznaczenie miejsc, które uczniowie chcieliby odwiedzić razem z Tomkiem
zrobienie legendy do przygotowanej przez każde dziecko mapki
zatytułowanie zaznaczonych miejsc przygód
PRACA W DOMU:
Przypomnij sobie jakąś swoją przygodę wyprawę lub wymyśl coś niezwykłego. Następnie narysuj mapkę twojej wyprawy. Zrób legendę. Naucz się pięknie opowiadać o tej przygodzie czeka cię konkurs na najciekawszą opowieść!