PLAN METODYCZNY- KONSPEKT LEKCJI
Przedmiot nauczania: Nauczanie zintegrowane
Klasa: II
Temat lekcji: Wprowadzenie literki „d” Metodą Dobrego Startu
Cele lekcji:
poznanie litery : „d” pisanej
doskonalenie umiejętności czytania wyrazów z literą "d"
doskonalenie umiejętności dzielenia wyrazów na litery, głoski i sylaby
wdrażanie do poprawnego i estetycznego pisania liter, wyrazów
Cele operacyjne:
a) uczeń zna; głoskę i literę "d" i jej obraz graficzny;
b) uczeń potrafi: zapisać poprawnie literę "d" w liniaturze, czytać sylaby i wyrazy z literą "d"; rozpoznać literę i głoskę "d" w sylabach i wyrazach;
Metody: pogadanka (wyjaśnienie), praca z tekstem, pokaz (opis), zabawy ruchowe, metoda dobry start
Formy pracy: indywidualna i zbiorowa
Środki dydaktyczne: plastikowe figurki dinozaurów, ilustracje przedstawiające dinozaury, magnetofon z piosenką „Dinozaury”, woreczki z grochem, tacki z kaszą manną, wzory liter, karty ćwiczeń oraz obrazki do kolorowania
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
CZĘŚĆ I- ZAJĘCIA WPROWADZJĄCE
Powitanie piosenką „przywitanką”. Wspólne wysłuchanie piosenki „Dinozaury”. Tekst piosenki jest punktem wyjścia do rozmowy- nauczyciel opowiada dzieciom o dinozaurach (o tym kiedy i jak żyły, czym się żywiły)- w trakcie rozmowy pokazuje dinozaury na ilustracjach oraz plastikowych figurkach.
CZĘŚĆ II- ZAJĘCIA WŁAŚCIWE
Dzieci wykonują;
ćwiczenia ruchowe : ilustrują ruchem tekst piosenki „Dinozaury”, angażując dużą motorykę i małą, rozwijają wyobraźnię (np. naśladują ruchy dinozaurów)
ćwiczenia ruchowo - słuchowe: dzieci śpiewają piosenkę i jednocześnie wykonują rytmiczne ruchy wykorzystując w tym celu woreczki z grochem (np. w pozycji stojącej dzieci zgodnie z rytmem piosenki przerzucają woreczek nad głową z lewej do prawej ręki)
ćwiczenia ruchowo- wzrokowo- słuchowe w trakcie których:
→ nauczyciel demonstruje literę „d”- czyli omawia wygląd litery „d”, liczbę i rodzaj jej elementów, demonstrujemy małą i wielką literę, drukowaną i pisaną
→ nauczyciel pokazuje sposób pisania litery „d” zwracając uwagę dzieci na kolejność ruchów
→ uczenie się litery przez dzieci (polisensoryczne- wielozmysłowe) poprzez pisanie litery na podkładzie z kaszy manny, wodzenie palcem po kształtach małej i dużej literze „d” wykonanej z karbowanej tektury; dzieci w trakcie ćwiczeń nucą piosenkę „Dinozaury”
→ wykonanie zadań na karcie ćwiczeń, oraz pisanie liter w liniaturze i pokolorowanie obrazka, w miarę potrzeby uczniom, którzy tego potrzebują zastosowanie ułatwień: odtwarzanie litery po śladzie, łączenie kropek, pisanie w szablonie, prowadzenie ręki dziecka
CZĘŚĆ III- ZAJĘCIA KOŃCOWE
Ćwiczenia słuchowo - ruchowe z wykorzystaniem instrumentalnej wersji piosenki (np. zabawa Pozwól sobą poruszać uczniowie stoją w kręgu z zamkniętymi oczami. Z tyłu każdego ucznia stoi drugie dziecko, które delikatnie porusza kolegą w przód, na boki, w tył itd. Pożegnanie dzieci.
TEKSTY PIOSENEK
PIOSENKA PRZYWITANKA
Piosenka na melodię „Panie Janie”:
Witaj .......(imię), witaj.........
Jak się masz? Jak się masz? (machamy do dziecka ręką, patrzymy na nie )
Wszyscy cię witamy! (wyciągamy do dziecka ręce w geście powitania)
Wszyscy cię kochamy! (krzyżujemy ręce na piersiach w geście powitania)
Bądź wśród nas, bądź wśród nas ( cała grupa chwyta się za ręce)
PIOSENKA „DINOZAURY”
W moim domu dawno temu dinozaury się zadomowiły
Na dzień dobry dały łapki, szybko z nami się zaprzyjaźniły
Darek ma dalmatyńczyka, i Dorotka także pieska ma
A ja w domu mam już od dawna dinozaury duże dwa
Dbam o moje dinozaury, daje im na deser witaminy
Jestem dumna bo są zdrowe, mają humor i wesołe miny
W opracowaniu scenariusza wykorzystano piosenkę zawartą w opracowaniu M. Bogdanowicz, M.Barańskiej, E.Jakackiej" Od piosenki do literki ", Wyd. Fokus, Gdańsk 1998
1