Anna Pastuszka
Rewalidacja z terapią pedagogiczną,IIrok,2grupa
KONSPEKT ZAJĘĆ W KLASIE 2
Krąg tematyczny: Jesień w sadzie
Cel główny: Uczeń pozna owoce rosnące w sadzie jesienią.
Temat pracy dnia I:Drzewa rosnące w sadzie owocowym
Cel główny: Uczeń zaobserwuje rosnące gatunki drzew w sadzie
Temat pracy dnia II: Owoce z sadu.
Cel główny: Uczeń pozna jesienne owoce rosnące w sadzie.
Temat pracy dnia III: Jabłka z jesiennego sadu.
Cel główny: Uczeń wie jak wyglądają jabłka, jakie mają cechy oraz do czego są wykorzystywane
Temat pracy dnia IV: Śliwki z jesiennego sadu.
Cel główny: Uczeń pozna śliwki, określi ich cechy oraz sposób wykorzystania.
Temat pracy dnia V:Gruszki z jesiennego sadu.
Cel główny: Uczeń wie jak wyglądają gruszki, jakie mają cechy oraz do czego są wykorzystywane.
Temat pracy dnia VI: Czy znasz owoce występujące jesienią w sadzie?
Cel główny: Uczeń rozpozna rodzaje drzew i ich owoce, potrafi określić ich cechy oraz sposób wykorzystania.
Dzień pracy dnia III: Jabłka z jesiennego sadu.
Cel główny: Uczeń wie jak wyglądają jabłka, jakie mają cechy oraz do czego są wykorzystywane.
Cele operacyjne:
Uczeń powinien:
1) wiedzieć jak wyglądają jabłka,
2) wiedzieć, w jakiej postaci mogą być spożywane jabłka,
3) umieć określić kształt, kolor, wielkość jabłek,
4) umieć współdziałać z grupą,
5) potrafi dokonać analizy i syntezy wyrazu "jabłka"
6) rozumieć potrzebę mycia owoców przed spożyciem.
7) umieć policzyć wszystkie jabłka znajdujące się w koszyku
8)rysować po konturze cyfrę 5
9)rozkładać cyfrę 5 na czynniki
PROCEDURY OSIĄGANIA CELÓW:
Formy aktywności: -praca zbiorowa,
praca indywidualna
Metody pracy:
-słowna: rozmowa kierowana na temat jabłek,
-praktycznego działania: robienie soku,
-oglądowa: pokaz, obserwacja obrazków z jabłkami.
Metody i przybory dydaktyczne:
-świeże jabłka,
-rysunek jabłek,
-kontury cyfry 5
-kredka, ołówek
-kartka papieru
-liczmany
-obrazki,
-tarka, fartuszki,
-kartki,
Przebieg zajęć:
I.Zajęcia wstępne
1.Przywitanie się nauczyciela z uczniami.Witaj np Darek.bądz wśród nas...
2.Ćwiczenia kalendarzowe i omówienie stanu pogody.
a) Ćwiczenia kalendarzowe
-ustalenie dnia tygodnia,
-ustalenie pory roku,
-ustalenie nazwy miesiąca,
b)Omówienie stanu pogody.
-uczniowie obserwują pogodę przez okno:obserwują niebo,słońce,chmury, ubiór ludzi.
3.Przygotowanie uczniów do wyjścia na zewnątrz.
-sprawdzenie przez dzieci czy na dworze jest ciepło,czy zimno,
-dostosowanie ubioru do warunków atmosferycznych panujących za oknem.
-wycieczka do sadu.
II.Ukazanie celu pracy dnia.
Rozmowa nauczyciela z uczniami na temat odbytej wycieczki do sadu.Dzieci mówią co widziały drzewa owocowe(Jabłoń,Śliwa,Grusza) i ich owoce: śliwki,gruszki,jabłka.
Nauczycielka mówi dzieciom,że będą się dzisiaj uczyć o jednych z zaobserwowanych owoców-"Jabłkach".Dzieci muszą zgadnąć o jaki owoc chodzi.Pomóc w tym ma im rozsypanka obrazkowa.
III.Praca poznawcza.
1)Obserwacja dowolna:
Uczniowie obserwują okazy jabłek przyniesione z sadu,modele przyniesione przez nauczyciela.
2)Obserwacja ukierunkowana
-uczniowie określają cechy charakterystyczne cechy jabłek:kolor,kształt,wielkość,
-uczniowie smakują jabłka i na tej podstawie określają ich smak,zapach,soczystość.
3) Porównanie,abstrahowanie i uogólnianie.
ustalenie cech wspólnych jabłek (z sadu,i plastiku)
4)Sposoby wykorzystywania jabłek
Nauczyciel pyta dzieci czy wiedzą co można zrobić z jabłek,jeśli dzieci mają trudności z odpowiedzią na to pytanie, nauczyciel zapoznaje uczniów ze sposobami wykorzystania jabłek.Korzystając z własnych ilustracji.Nauczyciel wymienia następujące sposoby wykorzystania jabłek:
-sok,
-surówka,
-ciasta,
-desery,
-konfitury.
5)Zabawa ruchowa; dzieci wykonują ruchy w których na słowa nauczyciela naśladują:
-zerwanie jabłek,
-zaniesienie jabłek do domu,
-mycie jabłek,
-robienie surówki z jabłek(tarcie jabłek)
IV.Ekspresja.
Dzieci myją ręce ustalają co będzie im potrzebne do robienia surówki,uczniowie łączą się w grupy.Rozdają jabłka,nauczyciel pokazuje jak należy wykonać to zadanie
zraca uwagę na zachowanie ostrożności.Uczniowie wspólnie w grupach trą jabłka,wsypują do miski i posypuja cukrem.Surówka rozkładana jest na talerzykach.Dzieci wspólnie jedzą surówkę.Dzieci porządkują miejce pracy.
V.Zajęcia końcowe.
-podsumowanie wiadomości:czym charakteryzują się jabłka,jak możemy je poznać i wykorzystać,
-ocena całego dnia pracy:dzieci otrzymują słoneczka,
-pożegnanie.
Dzięń pracy dnia II: Owoce z SA
Cel gówny:Uczeń pozna owoce rosnące jesienią w sadzie,jakie mają cechy oraz do czego są wykorzystywane.
Cele operacyjne:
Uczeń powinien:
1) wiedzieć jak wyglądają owoce,
2) wiedzieć,w jakiej postaci mogą być spożywane owoce,
3) umieć określić kształt,kolor,wielkość owoców,
4) umieć zrobić deser z owocami,
5) umieć współdziałać z grupą,
6) potrafi dokonać analizy i syntezy wyrazu "owoce"
7) rozumieć potrzebę mycia owoców przed spożyciem.
PROCEDURY OSIĄGANIA CELÓW:
Formy aktywności:-praca zbiorowa,
praca indywidualna
Metody pracy:
-słowna:rozmowa kierowana na temat owoców,
-praktycznego działania:robienie deseru z owoców,
-oglądowa:pokaz,obserwacja obrazków z owocami.
Metody i przybory dydaktyczne:
-świeże owoce,
-rysunek owoców,
-obrazki,
-miseczki, fartuszki,
-kartki,
Przebieg zajęć:
I.Zajęcia wstępne
1.Przywitanie się nauczyciela z uczniami.
2.Ćwiczenia kalendarzowe i omówienie stanu pogody.
a) Ćwiczenia kalendarzowe
-ustalenie dnia tygodnia,
-ustalenie pory roku,
-ustalenie nazwy miesiąca,
b)Omówienie stanu pogody.
-uczniowie obserwują pogodę przez okno:obserwują niebo,słońce,chmury, ubiór ludzi.
3.Przygotowanie uczniów do wyjścia na zewnątrz.
-sprawdzenie przez dzieci czy na dworze jest ciepło,czy zimno,
-dostosowanie ubioru do warunków atmosferycznych panujących za oknem.
-wycieczka do sadu.
II.Ukazanie celu pracy dnia.
Rozmowa nauczyciela z uczniami na temat odbytej wycieczki do sadu.Dzieci mówią co widziały drzewa owocowe(Jabłoń,Śliwa,Grusza) i ich owoce: śliwki,gruszki,jabłka..
III.Praca poznawcza.
1)Obserwacja dowolna:
Uczniowie obserwują owoce przyniesione z sadu,modele przyniesione przez nauczyciela.
2)Obserwacja ukierunkowana
-uczniowie określają cechy charakterystyczne cechy owoców:kolor,kształt,wielkość,
-uczniowie smakują owoce i na tej podstawie określają ich smak,zapach,soczystość.
3) Porównanie,abstrahowanie i uogólnianie.
ustalenie cech wspólnych owoców (z sadu,i plastiku)
4)Sposoby wykorzystywania owoców:
Nauczyciel pyta dzieci czy wiedzą co można zrobić z owoców,jeśli dzieci mają trudności z odpowiedzią na to pytanie, nauczyciel zapoznaje uczniów ze sposobami wykorzystania owoców.Korzystając z własnych ilustracji.Nauczyciel wymienia następujące sposoby wykorzystania owoców:
-sok,
-ciasta,
-desery,
-konfitury.
5)Zabawa ruchowa; dzieci wykonują ruchy w których na słowa nauczyciela naśladują:
-zerwanie owoców
-zaniesienie owoców do domu,
-mycie owoców,
-robienie deseru z owoców.
IV.Ekspresja.
Dzieci myją ręce ustalają co będzie im potrzebne do robienia deseru,uczniowie łączą się w grupy.Rozdają owoce,nauczyciel pokazuje jak należy wykonać to zadanie
zraca uwagę na zachowanie ostrożności.Uczniowie wspólnie w grupach kroją owoce,wsypują do miski i posypuja cukrem.deser rozkładany jest na talerzykach.Dzieci wspólnie jedzą deser.Dzieci porządkują miejce pracy.
V.Zajęcia końcowe.
-podsumowanie wiadomości:czym charakteryzują się owoce,jak możemy je poznać i wykorzystać,
-ocena całego dnia pracy:dzieci otrzymują słoneczka,
-pożegnanie.
Dzięń pracy dnia IV: Śliwki z jesiennego sadu.
Cel gówny:Uczeń wie jak wyglądają śliwki,jakie mają cechy oraz do czego są wykorzystywane.
Cele operacyjne:
Uczeń powinien:
1) wiedzieć jak wyglądają śliwki,
2) wiedzieć,w jakiej postaci mogą być spożywane śliwki,
3) umieć określić kształt,kolor,wielkość śliwek,
4) umieć zrobić deser ze śliwkami,
5) umieć współdziałać z grupą,
6) potrafi dokonać analizy i syntezy wyrazu "śliwki"
7) rozumieć potrzebę mycia owoców przed spożyciem.
PROCEDURY OSIĄGANIA CELÓW:
Formy aktywności:-praca zbiorowa,
praca indywidualna
Metody pracy:
-słowna:rozmowa kierowana mna temat śliwek,
-praktycznego działania:robienie deseru,
-oglądowa:pokaz,obserwacja obrazków ze śliwkami
Metody i przybory dydaktyczne:
-świeże śliwki,
-rysunek śliwek,
-obrazki,
-miseczki, fartuszki,
-kartki,
Przebieg zajęć:
.Zajęcia wstępne
1.Przywitanie się nauczyciela z uczniami.
2.Ćwiczenia kalendarzowe i omówienie stanu pogody.
a) Ćwiczenia kalendarzowe
-ustalenie dnia tygodnia,
-ustalenie pory roku,
-ustalenie nazwy miesiąca,
b)Omówienie stanu pogody.
-uczniowie obserwują pogodę przez okno:obserwują niebo,słońce,chmury, ubiór ludzi.
3.Przygotowanie uczniów do wyjścia na zewnątrz.
-sprawdzenie przez dzieci czy na dworze jest ciepło,czy zimno,
-dostosowanie ubioru do warunków atmosferycznych panujących za oknem.
-wycieczka do sadu.
II.Ukazanie celu pracy dnia.
Rozmowa nauczyciela z uczniami na temat odbytej wycieczki do sadu.Dzieci mówią co widziały drzewa owocowe(Jabłoń,Śliwa,Grusza) i ich owoce: śliwki,gruszki,jabłka..
III.Praca poznawcza.
1)Obserwacja dowolna:
Uczniowie obserwują śliwki przyniesione z sadu,modele przyniesione przez nauczyciela.
2)Obserwacja ukierunkowana
-uczniowie określają cechy charakterystyczne cechy śliwek:kolor,kształt,wielkość,
-uczniowie smakują śliwki i na tej podstawie określają ich smak,zapach,soczystość.
3) Porównanie,abstrahowanie i uogólnianie.
ustalenie cech wspólnych śliwek (z sadu,i p-sok,
-ciasta,
-desery,
-konfitury.
5)Zabawa ruchowa; dzieci wykonują ruchy w których na słowa nauczyciela naśladują:
-zerwanie śliwek
-zaniesienie śliwek do domu,
-mycie śliwek,
-robienie deseru ze śliwek.
IV.Ekspresja.
Dzieci myją ręce ustalają co będzie im potrzebne do robienia deseru,uczniowie łączą się w grupy.Rozdają owoce,nauczyciel pokazuje jak należy wykonać to zadanie
zraca uwagę na zachowanie ostrożności.Uczniowie wspólnie w grupach kroją śliwki,wsypują do miski i posypuja cukrem.deser rozkładany jest na talerzykach.Dzieci wspólnie jedzą deser.Dzieci porządkują miejce pracy.
V.Zajęcia końcowe.
-podsumowanie wiadomości:czym charakteryzują się śliwki,jak możemy je poznać i wykorzystać,
-ocena całego dnia pracy:dzieci otrzymują słoneczka,
-pożegnanie.
Dzięń pracy dnia V: Gruszki z jesiennego sadu.
Cel gówny:Uczeń wie jak wyglądają gruszki,jakie mają cechy oraz do czego są wykorzystywane.
Cele operacyjne:
Uczeń powinien:
1) wiedzieć jak wyglądają gruszki,
2) wiedzieć,w jakiej postaci mogą być spożywane gruszki,
3) umieć określić kształt,kolor,wielkość gruszek,
4) umieć zrobić deser z gruszkami,
5) umieć współdziałać z grupą,
6) potrafi dokonać analizy i syntezy wyrazu "gruszki",
7) rozumieć potrzebę mycia owoców przed spożyciem.
PROCEDURY OSIĄGANIA CELÓW:
Formy aktywności:-praca zbiorowa,
praca indywidualna
Metody pracy:
-słowna:rozmowa kierowana mna temat gruszek,
-praktycznego działania:robienie deseru,
-oglądowa:pokaz,obserwacja obrazków z gruszkami.
Metody i przybory dydaktyczne:
-świeże gruszki,
-rysunek gruszek,
-obrazki,
-miseczki fartuszki,
-kartki,
Przebieg zajęć:
I.Zajęcia wstępnelastiku)
4)Sposoby wykorzystywania śliwek:
Nauczyciel pyta dzieci czy wiedzą co można zrobić ze śliwek,jeśli dzieci mają trudności z odpowiedzią na to pytanie, nauczyciel zapoznaje uczniów ze sposobami wykorzystania śliwek.Korzystając z własnych ilustracji.Nauczyciel wymienia następujące sposoby wykorzystania śliwek:
-sok,
-ciasta,
-desery,
-konfitury.
5)Zabawa ruchowa; dzieci wykonują ruchy w których na słowa nauczyciela naśladują:
-zerwanie śliwek
-zaniesienie śliwek do domu,
-mycie śliwek,
-robienie deseru ze śliwek.
IV.Ekspresja.
Dzieci myją ręce ustalają co będzie im potrzebne do robienia deseru,uczniowie łączą się w grupy.Rozdają owoce,nauczyciel pokazuje jak należy wykonać to zadanie
zraca uwagę na zachowanie ostrożności.Uczniowie wspólnie w grupach kroją śliwki,wsypują do miski i posypuja cukrem.deser rozkładany jest na talerzykach.Dzieci wspólnie jedzą deser.Dzieci porządkują miejce pracy.
V.Zajęcia końcowe.
-podsumowanie wiadomości:czym charakteryzują się śliwki,jak możemy je poznać i wykorzystać,
-ocena całego dnia pracy:dzieci otrzymują słoneczka,
-pożegnanie.
Dzięń pracy dnia V: Gruszki z jesiennego sadu.
Cel gówny:Uczeń wie jak wyglądają gruszki,jakie mają cechy oraz do czego są wykorzystywane.
Cele operacyjne:
Uczeń powinien:
1) wiedzieć jak wyglądają gruszki,
2) wiedzieć,w jakiej postaci mogą być spożywane gruszki,
3) umieć określić kształt,kolor,wielkość gruszek,
4) umieć zrobić deser z gruszkami,
5) umieć współdziałać z grupą,
6) potrafi dokonać analizy i syntezy wyrazu "gruszki",
7) rozumieć potrzebę mycia owoców przed spożyciem.
PROCEDURY OSIĄGANIA CELÓW:
Formy aktywności:-praca zbiorowa,
praca indywidualna
Metody pracy:
-słowna:rozmowa kierowana mna temat gruszek,
-praktycznego działania:robienie deseru,
-oglądowa:pokaz,obserwacja obrazków z gruszkami.
Metody i przybory dydaktyczne:
-świeże gruszki,
-rysunek gruszek,
-obrazki,
-miseczki fartuszki,
-kartki,
Przebieg zajęć:
I.Zajęcia wstępne1.Przywitanie się nauczyciela z uczniami.
2.Ćwiczenia kalendarzowe i omówienie stanu pogody.
a) Ćwiczenia kalendarzowe
-ustalenie dnia tygodnia,
-ustalenie pory roku,
-ustalenie nazwy miesiąca,
b)Omówienie stanu pogody.
-uczniowie obserwują pogodę przez okno:obserwują niebo,słońce,chmury, ubiór ludzi.
3.Przygotowanie uczniów do wyjścia na zewnątrz.
-sprawdzenie przez dzieci czy na dworze jest ciepło,czy zimno,
-dostosowanie ubioru do warunków atmosferycznych panujących za oknem.
-wycieczka do sadu.
II.Ukazanie celu pracy dnia.
Rozmowa nauczyciela z uczniami na temat odbytej wycieczki do sadu.Dzieci mówią co widziały drzewa owocowe(Jabłoń,Śliwa,Grusza) i ich owoce: śliwki,gruszki,jabłka..
III.Praca poznawcza.
1)Obserwacja dowolna:
Uczniowie obserwują gruszki przyniesione z sadu,modele przyniesione przez nauczyciela.
2)Obserwacja ukierunkowana
-uczniowie określają cechy charakterystyczne cechy gruszek:kolor,kształt,wielkość,
-uczniowie smakują gruszki i na tej podstawie określają ich smak,zapach,soczystość.
3) Porównanie,abstrahowanie i uogólnianie.
ustalenie cech wspólnych gruszek (z sadu,i plastiku)
4)Sposoby wykorzystywania owoców:
Nauczyciel pyta dzieci czy wiedzą co można zrobić z gruszek,jeśli dzieci mają trudności z odpowiedzią na to pytanie, nauczyciel zapoznaje uczniów ze sposobami wykorzystania gruszek.Korzystając z własnych ilustracji.Nauczyciel wymienia następujące sposoby wykorzystania gruszek:
-sok,
-ciasta,
-desery,
-konfitury.
5)Zabawa ruchowa; dzieci wykonują ruchy w których na słowa nauczyciela naśladują:
-zerwanie gruszek
-zaniesienie gruszek do domu,
-mycie gruszek,
-robienie deseru z gruszek.
IV.Ekspresja.
Dzieci myją ręce ustalają co będzie im potrzebne do robienia deseru,uczniowie łączą się w grupy.Rozdają gruszki nauczyciel pokazuje jak należy wykonać to zadanie,
zraca uwagę na zachowanie ostrożności.Uczniowie wspólnie w grupach kroją gruszki,wsypują do miski i posypuja cukrem.deser rozkładany jest na talerzykach.Dzieci wspólnie jedzą deser.Dzieci porządkują miejce pracy.
V.Zajęcia końcowe.
-podsumowanie wiadomości:czym charakteryzują się gruszki,jak możemy je poznać i wykorzystać,
-ocena całego dnia pracy:dzieci otrzymują słoneczka,
-pożegnanie.