KONSPEKT ZAJĘĆ PROWADZONY METODĄ OŚRODKÓW PRACY DLA DZIECI UPOSLEDZONYCH W SROPNIU LEKKIM
Temat ośrodka okresowego : WIELKANOC
Temat ośrodka dziennego : PISANKA
Klasa: II
Nauczyciel prowadzący:
Edukacje : polonistyczna, matematyczna, plastyczna, ruchowa.
Czas trwania: 5 godzin lekcyjnych (225 minut)
Cele operacyjne:
Uczeń zna i rozumie pojęcie: pisanka.
Uczeń umie wykonać pisankę wielkanocną.
Uczeń umie poprawnie liczyć w zakresie 10.
8.Cele rewalidacyjne:
Uczeń rozwija sprawność manualną przy wykonywaniu plac plastycznych
Uczeń ćwiczy koordynację wzrokowo - motoryczną
9.Metody:
słowna - pogadanka
praktyczna
oglądowa
10. Formy:
grupowa zróżnicowana
zbiorowa jednolita
indywidualna jednolita
11. Środki dydaktyczne:
karty do pracy indywidualnej
pisanki
przybory szkolne: klej, nożyczki, kredki, farby, plastelina, papier kolorowy
wydmuszki z jajek
ilustracja z pisanką
PLAN PRACY:
ZAJĘCIA WSTĘPNE
Przywitanie dzieci.
Sprawdzenie listy obecności.
Wyznaczenie dyżurnego.
Rozmowa na temat pogody.
Ustalenie daty.
Sprawdzenie i ocena pracy domowej.
OBSERWACJA
Nauczyciel uświadamia uczniom cele lekcji.
Powtórzenie wiadomości o zwyczajch świątecznych z poprzednich lekcji
Drama - uczniowie przedstawiają zwyczaje świąteczne.
Uczniowie rozwiązują krzyżówkę - dowiadują się jaki będzie temat lekcji.
Rozmowa nauczyciela z uczniami na temat pisanek.
III.OPRACOWANIE I PRZERÓBKA ZEBRANEGO MATERIAŁU
Nauczyciel rozdaje uczniom karty do pracy indywidualnej
Zabawy ruchowe - „Nie stłucz jajek”
Nauczyciel rozdaje karty pracy dotyczące edkukacji matematycznej.
EKSPRESJA
1.Przygotowanie stanowiska pracy, rozdanie niezbędnych pomocy.
2. Wykonanie pisanek.
3. Stworzenie wystawy prac dzieci.
4. Posprzątanie stanowisk pracy
V.ZAJĘCIA KOŃCOWE
Ocena pracy i aktywności dzieci
Zadanie i omówienie pracy domowej
Pożegnanie dzieci.
SZCZEGÓŁOWY PLAN PRACY W OŚRODKU DZIENNYM
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI UCZNIA |
UWAGI |
CZAS PRZEWIDYWANY NA REALIZACJĘ |
I. ZAJĘCIA WSTĘPNE |
|||
1. Przywitanie dzieci.
2. Nauczyciel sprawdza obecność. Zadaje pytania:
3. Nauczyciel wyznacza dyżurnego. Prosi go, aby na tablicy pogody przypiął odpowiednie znaczki. Rozmowa na temat pogody.
4. Nauczyciel wraz z uczniami ustala datę:
5. Nauczyciel sprawdza pracę domową. Ocenia uczniów.
|
1. Uczniowie wchodzą do klasy. Witają się z nauczycielem.
2. Uczniowie odpowiadają na pytania zadawane przez nauczyciela.
3. Wyznaczony uczeń odczytuje temperaturę, a następnie przypina właściwe znaczki na tablicy pogody (słońce, chmurka, deszcz) i etykiety (ciepło, chodno, zimno) 4. Uczniowie ustalają datę. Korzystają z kalendarza. Jeden z uczniów podchodzi do tablicy i zapisuje ją. 5. Uczniowie pokazują wykonane zadanie. |
|
Czas przewidywany na realizację tej części to 40 minut. |
II. OBSERWACJA |
|||
1. Nauczyciel pyta uczniów:
2. Nauczyciel rozdaje zadanie polegające ma odczytaniu hasła (powtórka z poprzedniej lekcji:
3. Nauczyciel dzieli klasę na 2 grupy. Każda grupa otrzymuje zadania, które wcześniej losuje: GRUPA I: Za pomocą gry twarzy, ruchów i gestów proszę przedstawić obrzęd wypiekania ciast GRUPA II: Za pomocą gry twarzy, ruchów i gestów proszę przedstawić obrzęd Śmigusa - dyngusa
4. Nauczyciel mówi dzieciom, że jest jeszcze jeden zwyczaj związany ze świętami wielkanocnymi. Pokazuje wykonane pisanki. Informuje uczniów, że po rozwiązaniu krzyżówki dowiedzą się jaką nazwę noszą takie kolorowe jajka. Po rozwiązaniu przez uczniów krzyżówki na tablicy nauczyciel wiesza rysunek pisanki wraz z podpisem.
5. Nauczyciel zadaje uczniom pytania:
|
1. Uczniowie odpowiadają:
2. Uczniowie rozwiązują zadanie. Odczytują hasło: Śmigus Dyngus
3. Każda grupa losuje z koszyczka „jajko niespodziankę”, w którym znajduje się nazwa wybranego zwyczaju wielkanocnego. W pantomimie biorą udział wszyscy członkowie grupy. Podczas odgrywania scenki przez jedną grupę, druga patrzy i odgaduje nazwę.
4. Uczniowie otrzymują krzyżówki obrazkowe. Rozwiązują krzyżówkę. Otrzymują hasło: :PISANKI
5. Uczniowie odpowiadają na pytania. Opowiadają także o swoich wrażeniach przy wykonywaniu pisanek. Mówią czy się im to podobało, czy lubią to robić.
|
Lekcja przybiera formę pogadanki. Pogadanka przedstawia nowe wiadomości, a także systematyzuje wiadomości wcześniej zdobyte. Uczniowie odwołują się do własnych doświadczeń.
Taka inscenizacja angażuje wszystkie dzieci w temat lekcji. |
15 minut
10minut
20 minut
20 minut
15 minut |
III. OPRACOWANIE I PRZERÓBKA ZEBRANEGO MATERIAŁU |
|||
1. Nauczyciel rozdaje uczniom kartę pracy z krótkim tekstem o pisankach.
2. Nauczyciel rozdaje uczniom zadanie. Wydaje uczniom polecenie: „ Pomóż kotkowi odnaleźć drogę do jajka. A później pokoloruj.
3. Nauczyciel proponuje zabawę ruchową „Nie stłucz jajek”
4. Nauczyciel prosi dyżurnego, aby rozdał następne zadanie: „Przeczytaj wyrazy, a następnie policz litery w każdym wyrazie. Podkreśl odpowiednią cyfrę.”
5. Nauczyciel mówi: „Teraz będziemy liczyć pisanki.
|
1. Uczniowie głośno czytają tekst. Rozwiązują zadanie.
2. Uczniowie otrzymują kartę pracy z labiryntem. Wykonują zadanie.
3. W kole podawana jest miseczka z dwoma jajkami. Trzeba ją tak podawać, aby nie zbić jajek
4. Uczniowie odczytują podane wyrazy. Wykonują zadanie. Po skończeniu odczytują wyniki.
5. Uczniowie wykonują zadanie matematyczne. |
|
15 minut
15 minut
10 minut
20 minut
15 minut |
IV. EKSPRESJA |
|||
1. Nauczyciel prosi uczniów, aby przygotowali stanowiska pracy.
2. W razie trudności nauczyciel pomaga uczniom.
3. Nauczyciel prosi, aby uczniowie posprzątali swoje stanowiska pracy.
|
1. Dyżurny rozdaje niezbędne pomoce. Uczniowie otrzymują jajka. Ich zadaniem jest wykonanie pisanki. Uczniowie przystępują do pracy.
2. Po wykonaniu pisanek uczniowie tworzą wystawę swoich prac.
3. Uczniowie sprzątają |
Ekspresja ma na celu skonkretyzowanie wiadomości w toku praktyki. |
Czas przeznaczony na realizację tej część zajęć to 45 minut |
V. ZAJĘCIA KOŃCOWE |
|||
1. Nauczyciel ocenia pracę i aktywność pracy dziecka
2. Nauczyciel zadaje i omawia zadanie domowe: „Szkolna Pisanka” Nauczyciel pyta się czy uczniowie rozumieją treść zadania domowego
3. Pożegnanie dzieci. |
1. Uczniowie opowiadają o swoich wrażeniach z lekcji.
2. Dyżurny rozdaje karty z zadanie m domowym..
3. Pożegnanie nauczyciela. |
W tej części lekcji następuje podsumowanie, utrwalenie zdobytych informacji. |
10 minut
20 minut |