Scenariusz zajęć prowadzonych metodą ośrodków pracy z uczniami niepełnosprawnymi w stopniu lekkim w klasie II.
Temat ośrodka tygodniowego: W świecie zwierząt .
Temat ośrodka dziennego: Poznajemy zwierzęta z wiejskiego podwórka.
Czas trwania zajęć: 3 godziny lekcyjne
Cel główny: Poznanie zwierząt hodowanych na wsi.
Cele szczególowe:
uczeń:
- zna zwierzęta hodowane na wsi i korzyści płynące z ich hodowli
-potrafi wyodrębniać zbiory
- sprawnie przelicza elementy w zbiorze
- wskazuje w otoczeniu wyroby i produkty pochodzenia zwierzęcego
- rozwiązuje zagadki o zwierzętach
- naśladuje w zabawie ruchy i głosy zwierząt
- rozwiązuje zadania tekstowe na dodawanie i odejmowanie w zakresie 20
- efektywnie współdziała w grupie
Metody: słowna – rozmowa, pogadanka, praca z tekstem,
czynnościowa – zadania stawiane do wykonania,
elementy dramy, oglądowa – pokaz, obserwacja.
Formy pracy: jednostkowa, zespołowa, grupowa.
Środki dydaktyczne: zagadki, ilustracja wiejskiego podwórka, rysunki zwierząt, puzzle obrazkowe, kaseta z nagranymi odgłosami zwierząt, ilustracje przedstawiające zwierzęta hodowane na wsi, różne produkty pochodzenia zwierzęcego,
Przebieg zajęć:
1. Zajęcia wstępne:
- powitanie dzieci ,
- przypięcie na tablicy karteczek z obecnością, podanie imion obecnych uczniów;
- zapisanie przez uczniów daty - ustalenie pojęcia roku, miesiąca, tygodnia;
- omówienie stanu pogody – zapis za pomocą symbolu graficznego ;
- ustalenie tematu zajęć.
2. Wysłuchanie nagranych na kasecie dźwięków i rozpoznawanie głosów zwierząt (kot, pies, kogut, krowa, koza). Ustalenie, że takie dźwięki można usłyszeć na wiejskim podwórku
3. Rozwiązywanie zagadek o zwierzętach hodowanych na wsi.
-Nauczyciel mówi zagadki, uczniowie odgadują.
-Dziecko, które odgadnie zagadkę, wybiera ilustrację oraz kartonik z
nazwą i przypina na tablicy.
Zagadki:
*Chodzi po podwórku,
Woła: „Kukuryku”,
On i jego przyjaciele,
Mieszkają w kurniku.
(kogut)
*Bawię się w błocie
Krzyczę: „Kwiku, kwiku”.
Mieszkam w chlewiku ....
(świnia)
*Dwa rogi, ogon mam.
Zdrowe mleko daję wam.
(krowa)
*Mam korali duży sznur.
Wołam głośno: „gul, gul, gul”.
(indyk)
*Często wołam: me, me, me.
Czy ktoś wełnę moją chce?
( owca)
*Ciężko pracuję na wsi cały dzień.
Odpoczywam w stajni i nie
jestem leń.
(koń)
*Chodzę gęsiego, białe piórka mam
I po swojemu tak sobie gęgam.
(gęś)
* Zjadam marchewki oraz świeżą trawę,
Małe dzieci lubią ze mną zabawę.
(królik)
*Gdy chodzi, to się kiwa,
Za to w wodzie dobrze pływa.
( kaczka)
*Gdaczę sobie: ko, ko, ko,
Na śniadanie dam ci jajko.
(kura)
4.Czytanie
wiersza Na
wiejskim podwórku
A.
Kubiak
W
każdej wiejskiej zagrodzie
można
spotkać tam co dzień
czworonogi
i przeróżne ptaki.
Łażą,
kłapiąc łapkami
kacze
pary z kaczkami
oraz
kury chroniące kurczaki.
Przy
chlewiku, gdzie błoto
Widać
z jaką ochotą
taplają
się w nim prosięta.
Mama
- suczka łaciata
wciąż
przegania kociaka,
by
zostawił w spokoju szczenięta.
Dobrze,
że wśród gromady
kogut
nie szuka zwady,
tylko
dumnie przechadza się wkoło.
I
choć krzyku tu wiele
w
dni powszednie, w niedzielę
na
podwórku jest bardzo wesoło.
5. Rozmowa o zwierzętach
W
jakim domu piesek się chowa?
Kto
mieszka w stajni?, a kto w kurniku?
Kto
robi muu , a kto kukuryku?
-Jakie
zwierzęta można spotkać w zagrodzie?
-Jak
nazywa się domek kur , kaczek i gęsi?
Kto
mieszka w stajni?
A
kto w oborze?.
6. Zabawa ruchowa „Dobierzmy się w pary”.
a) Nauczyciel wręcza dzieciom kartki z nazwami dorosłych zwierząt i ich dzieci. Uczniowie rozbiegają się po klasie. Na polecenie „Dobierzcie się w pary” – „mamy” biegną do swoich „dzieci” i odwrotnie. Dzieci zamieniają się kartonikami i powtarzają zabawę.
7. Układanie puzzli przedstawiających zwierzęta. (załącznik nr.1)
8. Rozwiązywanie zadań tekstowych na dodawanie i odejmowanie oraz mnożenia w zakresie 20 (załącznik nr2)
- Indywidualne rozwiązywanie zadań .
- Analiza i ocena poprawności przez chętne dzieci.
9. Rozpoznawanie produktów pochodzenia zwierzęcego różnymi zmysłami – zabawa „Zgadnij – co to jest?”.
- Nauczyciel stawia na ławce karton z różnymi produktami pochodzenia zwierzęcego: sweter, kłębek wełny, ser, jajko, mleko, szynka, pasek, pędzel, masło,
10. Określenie korzyści, jakie przynosi ludziom hodowla zwierząt (załącznik nr 3).
każde dziecko łączy strzałką produkt ze zwierzęciem od którego on pochodzi.
III. Podsumowanie zajęć
1. Utrwalenie wiadomości i umiejętności zdobytych podczas zajęć - rozmowa
2. Ocena zajęć.
- Kończenie zdań przez chętne dzieci:
Wiem, że…..
Najbardziej podobało mi się…..
3. Pożegnanie zabawą ruchową „Zwierzęta do zagrody”.
- Dzieci układają ze skakanek zagrody dla zwierząt w kształcie koła, kwadratu i trójkąta
- Nauczyciel rozdaje dzieciom szarfy w trzech kolorach z objaśnieniem, że kolor zielony oznacza krowy, kolor niebieski konie, kolor czerwony to owce.
- Dzieci rozbiegają się po klasie. Na sygnał „zwierzęta do zagrody” dzieci muszą trafić do
odpowiednich zagród np. krowy do kwadratów itd.
- Jeżeli jakieś dziecko nie trafi do odpowiedniej zagrody, odpada z gry.
ZAŁĄCZNIK NR 1
Wzory puzlii
ZAŁĄCZNIK NR 2
Rozwiąż zadania
Zad.1
W dwóch zagrodach było po 6 kaczek.
|
|
Ile
było kaczek w obu zagrodach razem?
Odpowiedź:
Razem było ......... kaczek.
Zad. 2. W kurniku było 9 kur i 7 kaczek. Ile było ptaków?
Obliczenie: …………………………………………………………
Odp.: ………………………………………………………………..
Zad. 3 Po podwórku biegało 5 kur, 4 kaczki i 6 gęsi. Ile ptaków biegało po podwórku?
Obliczenie: …………………………………………………………….
Zad. 4 W stajni było 12 koni. Na pastwisko wyprowadzono 5 koni. Ile koni zostało w stajni?
Obliczenie: ………………………………………………………………..
Odp.: ……………………………………………………………………….
Załącznik nr 3