Izabela Kolasa
Scenariusz dla grupy przedszkolnej
Temat sytuacji edukacyjnej: Zabawy dydaktyczne- rozpoznajemy uczucia.
Grupa wiekowa : 3-4 latki
Cele:
rozpoznaje stany emocjonalne: radość, smutek, gniew( dzieci zdolne)
wie w jaki sposób wyrazić radość i smutek na obrazku
ilustruje ruchem stany emocjonalne: radość, smutek
doskonali wrażliwość słuchową- kojarzy rodzaj muzyki ze stanem emocjonalnym
potrafi mimiką twarzy pokazać radość, smutek, gniew( dzieci zdolne)
Formy pracy:
-zbiorowa
indywidualna
Metody:
podająca
zabawowo- naśladowcza
praktycznego działania
oglądowa
słowna
Środki dydaktyczne:
-zagadka obrazkowa ( 3 elementowa)
-sylwety dziewczynek( wesołej, smutnej, rozgniewanej)
-piankowe podkładki
-papierowe twarze chłopców i dziewczynek ( dla każdego dziecka)
płyta CD, odtwarzacz CD;
lustro
lalka Marcelina
Przebieg zajęcia:
Zgadnij, co przedstawia obrazek?''
Na tablicy przypięty jest obraz przedstawiający trzy twarze.( wesołą, smutną i rozzłoszczoną- dla dzieci zdolnych) Obraz ten jest w całości zasłoniety. Na kartce, która przysłania obraz znajdują się okienka. Nauczycielka wybiera kilkoro dzieci, aby odsłoniły okienka, odkrywając poszczególne fragmenty twarzy. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie , co może przedstawiać zasłonięty obrazek. Po odgadnięciu przez dzieci miny, jaką przedstawia obrazek, dzieci próbują pokazać tę minę na sobie. Następnie nauczycielka podchodzi do każdego dziecka z lustrem, aby zobaczyło swoje miny.
Zabawa ruchowo- naśladowcza ,, Smutny,- wesoły''
Nauczycielka przedstawia krótką scenkę o misiu z elementami ruchu,którą dzieci naśladują. Zadaniem dzieci jest wyrażenie mimiką : smutku, radości, płaczu ,odpowiadających treści scenki.W miarę potrzeby scenka może być powtórzona 2 razy.
Dzieci siedzą w kole zwrócone twarzą do nauczycielki. , która wprowadza dzieci krótką rozmową w dalszą zabawę. Rozdaje każdemu dziecku piankową podkładkę, papierowe twarze chłopców i dziewczynek., na których narysowane są: oczy , nos, włosy, oraz osobno- papierowe usta. Zadaniem dzieci jest ułożenie miny wesołej i smutnej pasującej do krótkich historyjek o lalce Marcelinie opowiedzianych przez nauczycielkę. Następnie dzieci dopasowują minę na twarzy papierowego chłopca( dziewczynki) do wysłuchanych dwóch fragmentów muzyki./ wesołej i smutnej/
Zabawa,, Gdzie ukryły się dziewczynki, które mają różne minki?''
Nauczycielka zwraca się do dzieci z prośbą, aby pomogły szukać na sali trzech papierowych dziewczynek.Najpierw szukamy wesołej dziewczynki.Wszyscy podchodzimy do niej, po czym nauczycielka pyta,, czy taka wesoła mina się dzieciom podoba.?''
Nastepnie szukamy smutnej dziewczynki a na koniec rozgniewanej. Dzieci wypowiadają sie , która dziewczynka najbardziej im się podoba.
Na koniec zajęć wszyscy stają w kole i trzymając się za ręce uśmiechają się do siebie.
Skibniewska Bożena
Nauczycielka
w Przedszkolu
w Rozbitym Kamieniu
Scenariusz zajęć pt. „Sygnalizatory świetlne - Gapa na jezdni”
CEL: dziecko potrafi słuchać opowiadania czytanego przez nauczycielkę, rozwiązuje zagadki, wykonuje sygnalizator.
METODY: rozmowa, pokaz, ćwiczenia.
FORMA PRACY: praca z cała grupą.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Dzieci stoją w luźnej gromadce, naprzeciw jest nauczycielka. Mówi do dzieci, że będziemy bawić się w zabawę, która nazywa się „Jaki to pojazd” - zabawa ta polega na naśladowaniu ruchem, oraz głosem i gestem sposobu poruszania się i odgłosów różnych pojazdów.
Rozwiązywanie zagadek o różnych samochodach.
„Kiedy wybuchnie wielki pożar
oddział strażaków pędzi chwackich
dla nich najlepszy na bezdrożach
jest niezawodny……” (samochód strażacki)
„Kiedy nagle ktoś zachoruje
Może bym nigdy nie wyzdrowiał
Gdyby go nie wziął do szpitala
Lekarz z ….” (karetki pogotowia)
Po rozwiązaniu zagadek przez dzieci nauczycielka mówi wiersz E. Piechny - Pietrzyk pt. „Zwierzęta na wycieczce”; dzieci w tym czasie słuchają;
„W ZOO dziś dzień uroczysty
na wycieczkę idą wszyscy
Jest żyrafa, są dwa słonie
Małpki dwie i cztery konie
Idzie gruby hipopotam
Stąpa ciężko chlapie błotem
Aż oburza się Pan zebra
- Czemu Pan o innych nie dba?
Nagle zgrzyt i huk świst
Na chodniku słychać pisk
Mały bocian z żółwiem małym
Przez ulicę przebiec chciał
- Jak to można? - krzyczą słonie
- Przecież światło jest czerwone!
Zaskrzeczała więc papuga
- Gdy czerwone oczkiem mruga
musisz stać i czekać moment
żeby przejść na drugą stronę
potem zmiana - możesz iść
bo zielone jest jak liść
przez ulicę przechodź raźnie
nie ociągaj się! Odważnie!
Omówienie treści wiersza.
- Gdzie mieszkają wszystkie te zwierzęta?
- Gdzie wybrały się zwierzęta?
- Jakie zwierzęta poszły na wycieczkę?
- Co zrobili mały żółw i mały bocian?
- Co poradziła papuga?
5. Zapoznanie z sygnalizacją świetlną.
Omówienie różnic występujących pomiędzy sygnalizacją świetlną dla kierowców (trzy światła - czerwony, żółty, zielony,) i dla pieszych (dwa światła - czerwony, zielony)
Przypomnienie jego przeznaczenia oraz kolorów.
6. Rozmowa na temat innych sposobów kierowania ruchem ulicznym (przez policjanta)
7. Analiza i synteza słuchowa nazw zwierząt występujących w wierszu: żyrafa, słoń, małpy, hipopotam, papuga, zebra.
8. Zabawa ruchowa orientacyjno - porządkowa „Przejście przez ulicę” - przy użyciu sygnalizatora świetlnego.
Sygnalizator trzyma nauczycielka, używa do tego celu białych wyciętych z kartonu krążków, którymi będą zasłaniane światła w sygnalizatorze, na przemian czerwony, żółty, zielony; zielony, żółty, czerwony.
9. Osłuchanie z piosenką pt. „Gapa” - własnego zbioru.
„Raz na jezdnię wlazła Gapa
taka Gapa, że aż strach
ktoś za kołnierz Gapę złapał
ktoś nad Gapą krzyknął - Ach!
Ach ty Gapo co ty robisz
Tu jest jezdnia chyba wiesz
Autobusy, samochody
Motocykle pędzą też
Uliczne sygnały zna duży i mały
Uliczne sygnały trzeba dobrze znać
Gdy światło zielone na drugą przejdź stronę
A kiedy jest czerwone wtedy musisz stać
Nie bądź Gapą
Każda Gapa może skończyć źle
Spojrzyj w lewo, spojrzyj w prawo
Jezdnia wolna, śmiało przejdź
Uliczne sygnały……..
Śpiewanie piosenki przez nauczycielkę dwa razy. Omówienie treści piosenki, z improwizacją rytmiczną przy piosence śpiewanej wspólnie z dziećmi.
Praca plastyczno - rysunkowa w książce „ABC sześciolatka - komunikacja” str. 50 „Sygnalizatory świetlne”. Zamalowywanie przez dzieci przy użyciu trzech kolorów. Praca porządkowa przy stolikach