7553


Konspekt zajęć do kl. VI a (integracyjnej), 12.11.2008 - Środa

dla uczniów upośledzonych w stopniu umiarkowanym.

Prowadzący - oligofrenopedagog mgr Gierłach Elżbieta

Temat tygodniowego ośrodka pracy: Święto Niepodległości 11 listopada.

Temat dziennego ośrodka pracy: Jestem mieszkańcem Polski.

Czas zajęć: 4 x 45 minut

Cele ogólne:

mapy Polski.

Cele rewalidacyjne:

Cele operacyjne

Dziecko:

Hymnu.

Głoski.

Metody pracy:

Formy pracy

Środki dydaktyczne:

Przebieg zajęć:

I Zajęcia wstępne

  1. Przywitanie z dziećmi.

  2. Sprawdzenie listy obecności.

  3. Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy), zapisanie jej w zeszycie.

  4. Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).

  5. Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.

  6. Sprawdzenie pracy domowej.

II Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.

  1. Ćwiczenia grafomotoryczne - wodzenie palcem a następnie ołówkiem po szlaczkach literopodobnych.

  2. Rozmowa wprowadzająca temat zajęć.

Jak nazywa się kraj w którym żyjemy, nasza stolica i nasze miasto.

  1. Ustalenie i zapisanie tematu w zeszycie - odwzorowywanie.

  2. Prezentacja wiersza Cz. Janczarskiego „Polska”.

  3. Analiza treści wiersza - dzieci kończą rozpoczęte przez nauczyciela zdanie: Polska to... z jednoczesną konfrontacją wypowiedzi dzieci z obrazami przedstawiającymi różne elementy krajobrazów Polski.

  4. Mapa fizyczna Polski - dzieci oglądają mapę, próbują wskazać jej granice, rzekę Wisłę, kilka większych miast (Kraków, Warszawa, Toruń, Gdańsk).

  5. Analiza literowa wyrazów Polska, Wisła, Dębica - ruchomy alfabet, odczytywanie wyrazów, przeliczanie liter w wyrazach.

  6. Ćwiczenia śródlekcyjne w zakresie kinezjologii edukacyjnej.

  7. „Wycieczka po Polsce” - zabawa ruchowa. Nauczyciel przypina w odpowiednie miejsca na mapie kartoniki z nazwami miejscowości. Dzieci ustalają, dokąd pojadą na wycieczkę oraz wybierają środek lokomocji, z którego skorzystają. Poruszają się po sali naśladując pojazdy: samochody, łódki, samoloty, itp.

  8. Rozpoznawanie symboli narodowych - godła i flagi Polski. Dzieci opisują wygląd orła oraz flagi.

  9. Analiza i synteza słuchowo - wzrokowa wyrazów: godło, flaga.

  10. Praca w małych zespołach: dobieranie odpowiednich wyrazów do globalnego czytania do obrazów („Wisła”, „godło”, „flaga”), wklejenie ich do zeszytu.

  11. Kolorowanie elementów jesiennego ubioru chłopca, wklejenie ilustracji do zeszytu.

  12. Ćwiczenia matematyczne:

III Ekspresja

rozdmuchiwanie plamy czarnej farby za pomocą słomki, a następnie domalowywanie

farbami plakatowymi różnych elementów według wyobraźni dzieci (elementów krajobrazu Polski) na mapie.

IV Zajęcia końcowe

  1. Porządkowanie stanowisk pracy.

  2. Podsumowanie zdobytych wiadomości.

  3. Udzielenie pochwały, zaangażowanie uczniów w pracy i ocena ich zachowania.

  4. Pożegnanie z dziećmi.


