budowa komputera, scenariusze


Scenariusz zajęć dla klasy I z wykorzystaniem komputera

Ośrodek tematyczny: Z techniką za pan brat.

Temat: Poznajemy budowę komputera.

Cel główny: Poznanie podstawowych elementów składowych zestawu komputerowego.

Cele operacyjne:

Metody:

Formy pracy:

Pomoce dydaktyczne:

PRZEBIEG LEKCJI:

Zajęcia rozpoczynają się w pracowni komputerowej.

1.Wykreślanka sylabowa.

Wykreśl powtarzającą się sylabę. Odczytaj hasło.

SAPOZSANASAJESAMYSAKOMSAPUSATERSA

2.Rozmowa z uczniami na temat wykorzystania komputerów.

- Co można zrobić za pomocą komputera?

- Kto w waszych rodzinach w swojej pracy korzysta z komputera?

3.Zapoznanie uczniów z celami lekcji.

4. Ciche czytanie ze zrozumieniem wiersza pt. „Mój kolega komputer”

- Z jakich elementów składa się komputer?

- Czy komputer może zastąpić prawdziwego kolegę?

Stanisław Karaszewski „Mój kolega komputer”

Mam komputer supernowy

Z monitorem kolorowym,

Klawiaturą ,stacją dysków

I malutką, zwinną myszką!

Mój komputer, mój komputer,

On jest super, super, super!

On najlepszym jest kolegą,

nie potrzeba mi innego!

Och! Ach! Och! Ach!

To najlepszy kumpel w grach!

Nagle, rety! Co się dzieje?!

W komputerze coś szleje,

Wirus groźny niesłychanie

Pożarł program, połknął pamięć!

Wirus popsuł mi komputer,

Już komputer nie jest super!

Ale za to mam dobrego,

Mam kolegę prawdziwego!

Och! Ach! Och! Ach!

To najlepszy kumpel w grach.

5.Wyszukiwanie w tekście elementów budowy komputera.

(monitor, myszka, stacja dysków, klawiatura)

6. Prezentacja głównych elementów składowych zestawu komputerowego.

7.Krótka rozmowa na temat zasad zachowania podczas pracy przy komputerze.

-Jak powinniśmy postępować, aby komputer nie szkodził naszemu zdrowiu?

Właściwie ustalamy czas, jaki możemy spędzić przy komputerze;

Ustawiamy odpowiednio monitor;

Dostosowujemy położenie klawiatury;

Pamiętamy o zachowaniu wygodnej pozycji podczas pracy z komputerem;

Korzystamy z programów odpowiednich do naszego wieku i możliwości.

8. Wyszukiwanie liter( małych i dużych) swojego imienia na klawiaturze.

9.Pisanie krótkich wyrazów np.: ul, As, las, mama, brat , domek, Tomek.

10 Tworzenie szlaczków literowo- cyfrowych z wykorzystaniem różnych oznaczeń np. gwiazdki, kreski, znaki zapytania, przecinki itp.

11.Zadanie pracy domowej

„Świat ucznia” klasa I ćwiczenia cz.3, zadanie 1 str. 74.

12.Podsumowanie zajęć.

13. Ewaluacja zajęć.

Napisanie na komputerze słowa TAK, jeśli zajęcia się podobały, lub NIE, jeżeli zajęcia nie podobały się.

14.Zakończenie zajęć.

-Wyjście z programu TI;

-zamknięcie systemu;

- uporządkowanie stanowisk pracy.


0x01 graphic


