Konspekt zajęć zintegrowanych w integracyjnej klasie III a
Klasa: integracyjna III
Krąg tematyczny: Jesienna szaruga.
Temat zajęć: Jesienne drzewa.
Treści działań edukacyjnych:
Rozwiązywanie zagadek o drzewach. Łączenie drzewa z odpowiednim liściem i owocem. Śpiewanie piosenki „Liście”. Słuchanie wiersza J. Kulmowej pt. „Odlatujące liście”, czytanego przez nauczyciela. Wyszukiwanie w tekście rzeczowników, czasowników
i przymiotników. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 100. Wykonanie kompozycji „Jesienny bukiet”.
Cele / Uczeń:
rozpoznaje liście i owoce wybranych drzew PP VI/2
umie przyporządkować liść do drzewa PP VI/ 2
uczestniczy w dyskusji PP 5/3
uważnie słucha tekstu czytanego przez nauczyciela PP I/1a
czyta wiersz z odpowiednią intonacją PP I/2a 2b
odpowiada na pytania dotyczące przeczytanego wcześniej tekstu PP I/1b
wyróżnia w tekście rzeczowniki, czasowniki i przymiotniki PP I/2e
dodaje i odejmuje w zakresie 100 PP VII/4
śpiewa w zespole piosenkę „Liście” PP III/1a
wykonuje pracę plastyczną „Dary jesieni” PP IV/2a
Metody:
podająca: rozmowa, pogadanka
praktyczna: ćwiczenia przedmiotowe
Formy:
praca indywidualna
grupowa
Środki dydaktyczne:
film przedstawiający park i las w okresie jesieni
obrazki liści i owoców drzew: dębu, jarzębiny, kasztanowca, jabłoni i sosny
karty pracy: łączenie liści drzew i ich owoców
tekst wiersza J. Kulmowej „Odlatujące liście”
szablony jesiennych liści
Przebieg zajęć:
Przedstawienie tematu lekcji poprzez rozmowę na temat pogody oraz krajobrazu, który nas otacza.
Zachęcamy Ewę do aktywnego uczestnictwa w rozmowie, nie ograniczamy czasowo jej wypowiedzi.
Cierpliwie czekamy na wypowiedź, w razie jego dużych problemów z jąkaniem prosimy o sylabizowanie zdań lub wyrazów.
Rozwiązywanie zagadek i dopasowanie odpowiedniego zdjęcia do odpowiedzi.
Dajemy Ewie więcej czasu na rozwiązanie zagadki.
Dajemy więcej czasu na rozwiązanie zagadki, w razie problemów z wymówieniem nazwy drzewa prosimy o sylabizowanie wypowiedzi.
Jak to drzewo się nazywa,
które się białą korą okrywa? (brzoza)
Zawsze jestem zielona, czy zima czy wiosna,
mam sukienkę z igieł, nazywam się... (sosna)
Zielona i smukła, w ciepłych blaskach słońca,
chociaż jest wesoła, mówią, że płacząca. (wierzba)
Strzelista, wysoka, rośnie koło przedszkola,
wysoki cień nam daje,
już wiesz, to jest... (topola)
Na dębach ogromnych, w czapeczkach wygodnych,
kulki małe siedzą - dziki wnet je zjedzą. (żołędzie)
Spadłem nagle z drzewa, leżę na trawniku
w brązowej koszulce, w zielonym płaszczyku. (kasztan)
Kiedy utraciła swe liście zielone,
zostały jej jeszcze korale czerwone. (jarzębina)
Rozmowa na temat drzew, ich owoców, tego jak zmieniają się jesienią. Projekcja krótkiego filmu przedstawiającego park i las w okresie jesieni.
Zachęcamy Ewę do aktywnego uczestnictwa w rozmowie, nie ograniczamy czasowo jej wypowiedzi.
Cierpliwie czekamy na wypowiedź, w razie jego dużych problemów z jąkaniem prosimy o sylabizowanie zdań lub wyrazów.
Dopasowanie owoców i liści do drzewa - praca na tablicy.
Umożliwiamy Ewie dosięgnięcie do tablicy, w razie potrzeby pomagamy w przemieszczeniu się.
Dajemy więcej czasu na wykonanie zadania, w razie problemów stosujemy stopniowe podpowiedzi.
Praca indywidualna - nazwanie drzew i owoców przedstawionych na obrazkach, wykonanie karty pracy.
Ewentualna pomoc przy łączeniu obrazków. (w razie trudności manualne)
Dajemy więcej czasu na wykonanie zadania, w razie problemów stosujemy stopniowe podpowiedzi.
Śpiewanie piosenki pt. „Liście”.
Samodzielne czytanie wiersza J. Kulmowej „Odlatujące liście”.
Dajemy więcej czasu na wykonanie zadania.
A gdy słota jesienna nastaje
odlatują liście w cieple kraje,
wczoraj z rana odleciały liście kasztana.
A za nimi koło dwunastej,
drobne liście wierzby dziuplastej.
Po południu gdy ścisnął mróz
odleciały liście dębów i brzóz.
A z wieczora - trzepot był i szum na jaworach,
odleciały rude, żółte i czerwone,
odleciały wszystkie w jedną stronę.
Ludzie ich nie spostrzegli prawie
a kto widział, mówił sobie: to żurawie!
Ćwiczenie odpowiedniej intonacji podczas wspólnego czytania, omówienie wiersza oraz udzielenie odpowiedzi na pytania: Jakie drzewa zostały wymienione w tekście?, Co stało się z liśćmi i jakiego były koloru?
Zachęcamy Ewę do aktywnego uczestnictwa w rozmowie, nie ograniczamy czasowo jej wypowiedzi.
Dajemy więcej czasu na głośne czytanie, w razie problemów stosujemy stopniowe podpowiedzi, cierpliwie czekamy na wypowiedź, w razie jego dużych problemów z jąkaniem prosimy o sylabizowanie zdań lub wyrazów.
Przypomnienie, co to jest rzeczownik, czasownik, przymiotnik. Wyszukiwanie w wierszu: rzeczowników, czasowników i przymiotników.
Dajemy więcej czasu na rozwiązanie zadania, w razie problemów stosujemy stopniowe podpowiedzi.
Matematyka - zadania z treścią.
Dajemy więcej czasu na rozwiązanie zadania, w razie problemów pozwalamy na używanie liczmanów.
Klasa III a zbierała w parku kasztany. Dziewczynki zebrały 38 kasztanów, chłopcy 41, a Pani 8. Ile kasztanów zebrano razem?
Wykonanie wydzieranki „Dary jesieni”. Uczeń uwzględnia właściwą kolorystykę.
Pomoc w razie problemów manualnych.
12. Podsumowanie zajęć. Omówienie poznanych faktów, przypomnienie wcześniej poznanych wiadomości.
Zalecenia do pracy z Andrzejem:
Powtarzanie poleceń, dzielenie ich na mniejsze części. Komunikaty proste, krótkie, zrozumiałe.
Używanie gestu w celu skierowanie jego uwagi na wykonywane zadanie.
Motywowanie go podczas wykonywanego zadania.
Częste korzystanie z jego pomocy (zmazywanie tablicy, zbieranie zeszytów, rozdawanie pomocy, podlewanie kwiatów itp.).