SCENARIUSZ IMPREZY
Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka
i Ochrony Praw Dziecka -
Sejm Przedszkola Gminnego w Boninie -
wydanie „Ustawy o zachowaniu”
Data: 11.XII.2008r.
Osoby prowadzące: Magdalena Piotrowska, Renata Szmit
Cele:
- rozumienie pojęć: „prawo”, „sejm”, „debata”, „głosowanie”,
„marszałek”, „ministrowie”, „posłowie”,
- stwarzanie sytuacji do wyrażenia swoich myśli na temat praw jakie
dzieci chciałyby mieć,
- ukazanie, iż każde dziecko jest tak samo ważne,
- budowanie obrazu samego siebie,
- promowanie praw dzieci.
Metoda: słowna, oglądowa
Forma: praca z całą grupą
Przebieg spotkania
I. Wprowadzenie w tematykę spotkania.
1. Wyjaśnienie pojęcia „prawo”
(Prawa obowiązują wszystkich i są wprowadzanie po to, aby panował
porządek i bezpieczeństwo).
2. Rozmowa na temat: „Kto tworzy prawo?”, „Co to jest sejm?”
(Wyjaśnienie, iż w sejmie zasiadają posłowie, których praca polega na
wprowadzaniu przepisów prawa. Te przepisy nazywamy ustawami).
3. „Na czym polega debata?”
(Debata to rozmowa podczas której każdy ma prawo wypowiedzieć
swoje zdanie. W czasie debaty nad pilnowaniem porządku czuwa
marszałek, który udziela głosu posłom).
4. Wyjaśnienie pojęcia: „głosowanie”.
II. Sejm Przedszkola Gminnego w Boninie - wydanie „Ustawy
o zachowaniu”.
1. Wyłonienie ministrów z poszczególnych grup wiekowych a z nich
powołanie marszałka.
2. Marszałek nakazuje powstanie wybranym ministrom oraz posłom
(czyli wszystkim dzieciom) i odśpiewanie pierwszej zwrotki i refrenu
hymnu państwowego. Następnie informuje zebranym, iż tematem
debaty będzie: Zachowanie się dzieci w przedszkolu.
3. Rozpoczęcie debaty
(Posłowie - dzieci kolejno proszą marszałka o zabranie głosu i mówią w
jaki sposób dzieci powinny zachowywać się w przedszkolu a czego
robić nie wolno. Nauczycielka - sekretarz zapisuje wszystkie
zgłaszanie w debacie wnioski).
4. Przerwa w obradach.
(Nauczycielki spisują wszystkie zgłoszone wnioski - w ten sposób
powstaje projekt ustawy „O zachowaniu się dzieci w przedszkolu”. W
tym czasie dzieci biorą udział w zabawach ruchowych).
5. Głosowanie
(Po przerwie posłowie - dzieci wracają na salę. Nauczyciel - sekretarz
odczytuje projekt ustawy. Posłowie głosują podnosząc rękę do góry
będąc za przyjęciem ustawy).
6. Przegłosowana ustawa zostaje przedstawiona do wiadomości
rodzicom i całemu personelowi.
7. Marszałek ogłasza koniec obrad.
Opracowała - Renata Szmit