Scenariusz zajęć umuzykalniających
Grupa wiekowa: 5 latki
Temat kompleksowy: BAWIMY SIĘ W PROJEKTANTÓW MODY.
Temat zajęć: ,,Tańcowała igła z nitką”- zabawy muzyczno- ruchowe, śpiewanie piosenek
i ćwiczenia ortofoniczne.
Cel główny: Umuzykalnienie dzieci - rozwijanie wrażliwości muzycznej.
Rozwijanie poczucia rytmu, słuchu muzycznego, głosu.
Rozwijanie umiejętności wyrażania muzyki ruchem.
Wprowadzenie radosnego nastroju podczas zajęć.
Cele operacyjne:
Dziecko wie: - jakie czynności wykonuje krawcowa
- jak naśladować ruchem i głosem czynności krawcowej
- umie: - miło przywitać się i pożegnać piosenką z kolegami i koleżankami
- rozpoznać i naśladować odgłosy z warsztatu krawieckiego
- poruszać się estetycznie w rytm muzyki
- potrafi: -zaśpiewać piosenkę i zagrać na ,,samym sobie”
- reagować ruchem na przerwę w muzyce
- miło się bawić
Metody: - czynna- zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń;
- słowna- objaśnienia, metody żywego słowa;
- oglądowa- obserwacji i pokazu;
Formy: zajęcie z całą grupą
Środki dydaktyczne: podkłady muzyczne na CD, opaska ,,igły”, nagrane odgłosy ,
Ilustracje maszyny do szycia, nożyczek, szpilek,
chusta animacyjna, chustka, pianino, 2 bębenki,
Literatura:
- Pedagogika zabawy KLANZA
- ,,Kalendarz muzyczny w przedszkolu” U. Smoczyńska- Nachtman
- ,,Ruch i piosenka dla najmłodszych” M. Bogdanowicz
- ,,Plany miesięczne 5-latki” I. Salach
- ,,Metodyka wychowania muzycznego w przedszkolu” D. Malko
Przebieg zajęć:
Zabawa na powitanie ,,Witaj” według M. Bogdanowicz
Pomoce: podkład muzyczny ,,W co się bawić z dziećmi” cz. I - Piosenki i zabawy:
Ja wśród innych- nagranie 2 M. Bogdanowicz
Dzieci stoją w kole i kolejno śpiewem witają wszystkich uczestników zajęcia,
wymieniając jego imię.
Witaj ……,witaj ……..
Jak się masz? Jak się masz? - dz. machają do niego rękami
Wszyscy cię witamy, - wyciągają do niego ręce
wszyscy cię kochamy - krzyżują ręce na piersiach
bądź wśród nas, bądź wśród nas. - cała grupa chwyta się za ręce
2. Śpiew zbiorowy piosenki ,,W naszym przedszkolu pełno muzyki” z równoczesną
grą na ,,samym sobie”
Pomoce: podkład muzyczny ,,W co się bawić z dziećmi” cz. II - Piosenki i zabawy:
Ciało i przestrzeń- nagranie 32 M. Bogdanowicz
Dzieci śpiewając stoją w kole i odpowiednio do słów piosenki klaszczą w dłonie,
tupią, cmokają wargami, kląskają językami, uderzają dłońmi w przedmioty na sali.
W naszym pokoju pełno muzyki jest,
są instrumenty ,o których mało wiesz.
Ref. Nasze ręce klaszczą tak….. ( nogi tupią, wargi cmokają …itp.)
To jest muzyka , która cieszy nas.
3. Zabawa ruchowa z reakcją na przerwę w muzyce ,, Tańcowała igła z nitką” .
Pomoce: opaska ,,igły”, podkład muzyczny do biegu
Dzieci biegają w rytm muzyki. Na pauzę wykonują przysiad. Wybrane dziecko- ,,igła”
dotyka kolejno kolegów, którzy wstają i biegną za ,,igłą” tworząc nitkę.
4. Zagadki słuchowe ,,Odgłosy z warsztatu krawieckiego” .
Pomoce: nagrania odgłosów maszyny do szycia, cięcia nożyc krawieckich,
spadających szpilek, ilustracje do zagadek,
Nauczycielka puszcza kolejno nagrane odgłosy z warsztatu krawieckiego,
po odgadnięciu zagadki, dzieci wybierają odpowiednią ilustrację i próbują
naśladować usłyszany dźwięk:
szycie na maszynie- tur, tur, tur;
cięcie nożyczkami- ciach, ciach, ciach;
rozsypujące się szpilki- bach, bach, bach.
5. Zabawa ortofoniczna ,,Szyjemy sukienkę”.
Dzieci w trakcie opowiadania nauczycielki o szyciu sukienki przez krawcową,
naśladują odgłosy związane z wykonywanymi czynnościami: szur, wrr, puk, stuk.
6. ,,Szycie”- zabawa rytmiczno- muzyczna z wykorzystaniem chusty animacyjnej,
reagowanie na dźwięki wysokie i niskie.
Pomoce: chusta animacyjna, pianino,
Dzieci stoją w kole i trzymają chustę na wysokości tułowia , na dźwięki wysokie
podnoszą chustę nad głowy, na dźwięki niskie opuszczają na dół.
Następnie rolują chustę i ustawiają się gęsiego . W rytm muzyki do marszu idą po
chuście naśladując szycie ściegiem prostym , a następnie zygzakiem.
7. ,,Szycie na maszynie”- zabawa rytmiczno- ruchowa.
Pomoce: 2 bębenki, pałeczki
Dwoje dzieci ( chłopiec i dziewczynka) otrzymuje bębenek, stają daleko od siebie
i miarowo grają na instrumentach. Pozostałe dzieci ustawiają się w dwóch kołach
( dziewczynki i chłopcy) i maszerują rytmicznie- ,,szyją serwetkę” jedno za drugim.
Przy powtórce zmiana dzieci.
8. Zabawa kołowa ze śpiewem ,,Mam chusteczkę „
Pomoce: chustka, podkład muzyczny ,,W co się bawić z dziećmi” cz. I - Piosenki i
zabawy: Ja wśród innych- nagranie 40 M. Bogdanowicz
Dzieci w kole śpiewają piosenkę. Wybrane dziecko z chustką , tańczy po środku
koła, a następnie wręcza chustkę wybranej osobie, z którą się zmienia miejscami.
Mam chusteczkę haftowana, co ma cztery rogi,
kogo kocham, kogo lubię, rzucę mu pod nogi.
Tego kocham , tego lubię , tego pocałuję,
a chusteczkę haftowaną tobie podaruję.
9. Zakończenie zajęć- piosenka pożegnalna ,,Zajęcia skończone”.
Pomoce: podkład muzyczny - materiały KLANZA
Dzieci idąc w kole wspólnie żegnają się z nauczycielką śpiewają piosenkę:
Zajęcia skończone i chce nam się jeść, - głaskają się po brzuszkach
idziemy do domu , adieu , by , by , cześć! - machają na pożegnanie
Opracowała : Dorota Trzepacz
nauczycielka Przedszkola nr 16 w Bielsku-Białej