Wioleta Trela
NpiWP
Rok II
Gr 2
Przykładowy scenariusz zajęć z Edukacji Środowiskowej z Metodyką
Tematyka kompleksowa: Woda jako źródło życia.
Temat: Przygody kropelki deszczykowej.
Wiek dzieci: klasa I
Cel ogólny: poznanie obiegu wody w przyrodzie.
Cele operacyjne:
• Bierze udział w doświadczeniach na temat: jak powstaje deszcz
•rozwiązuje zagadki o wodzie
•rozumie jak powstaje deszcz
• rozwija percepcję wzrokową i słuchową
•rozwija sprawność manualną dłoni
• integruje się z grupą podczas zabawy grupowej
METODY PRACY:
•słowne (rozmowa, pogadanka
•oglądowe (pokaz, obserwacja)
•praktycznego działania- ćwiczebne
FORMY PRACY: grupowa
indywidualna
Środki dydaktyczne:
makiety o zróżnicowanym krajobrazie przyrodniczym (4 sztuki, wykonane techniką collage),
sylwety: kropla, chmura, słońce, wiatr (4 zestawy sylwet), strzałki,
czajnik z gorącą wodą, gwizdek od czajnika, spodeczek, słoik, lusterka.
Literatura:
Przebieg zajęć:
„Mokra zagadka” - wiersz
„Krople kapiące z kranu, głębiny oceanów,
potoki, strugi, rzeki i łezka spod powieki,
i mżawka, i ulewa, szron na zmarzniętych drzewach,
kra, co spływając chudnie, chłód, co wypełnia studnie,
powódź, co wszystko łyka, i para znad czajnika,
bałwany - pasibrzuchy, lód na kałużach kruchy,
mgła skoro świt rozlana, grzywacze (fale, piana),
lawina w Himalajach i grad jak kurze jaja,
sopel na wąsach dziadka i zupa bardzo rzadka,
i rosa na jagodach - cóż to takiego?”
Czy woda potrafi unosić się do góry?
Doświadczenie:
przelewanie wody z pojemnika do pojemnika,
wytworzenie pary wodnej (chuchanie na lusterko, obserwacja pary unoszącej się z czajnika),
obserwacja skraplania się pary wodnej (lusterko przykładamy do pary unoszącej się z czajnika).
Czy w każdej temperaturze woda paruje?
Doświadczenie:
nalanie zimnej wody na talerzyk, odstawienie do kilkudniowej obserwacji,
obserwacja zjawiska parowania wody gorącej.
Woda paruje ze szklanki, talerzyka, a także ze zbiorników wodnych;
wskazanie na ilustracji i nazwanie zbiorników wodnych (ocean, morze, rzeka, jezioro, staw)
ułożenie ilustracji ze zbiornikami wodnymi wg ich rzeczywistej wielkości.
Jak powstaje chmura i deszcz?
Odpowiedź na podstawie wykonanych doświadczeń i własnych obserwacji - woda paruje, jej kropelki łączą się ze sobą, stają się coraz większe i cięższe, aż spadają w postaci deszczu.
Zabawa ruchowa inspirowana powstawaniem deszczu - dzieci poruszają się po sali w rytmie słyszanej muzyki, na hasło nauczycielki łączą się w pary, trójki, czwórki, przysiadają na dywanie - „ciężkie krople deszczu spadły na ziemię”.
Co pomaga w parowaniu wody ze zbiorników wodnych?
Dzieci wskazują na ilustrację słońca, wiatru (symbole graficzne). Wspólne sformułowanie odpowiedzi: „Słońce ogrzewa wodę, jej cząsteczki unoszą się w powietrze w postaci pary wodnej. Cząsteczki pary wodnej tworzą chmurę ”.
Dzieci kończą zdania:
„Ciemne, duże chmury wróżą nam ...”
„Deszcz pada, gdy wiele kropelek ...”
„Gdy krople wody spadną na ziemię ...”
Co się stanie, gdy parujące krople wody mocno ochłodzą się?
Dzieci odpowiadają na podstawie swoich obserwacji: „Mocno schłodzone krople wody spadają w postaci śniegu”.
„Historia srebrnej kropli” - praca w zespołach;
wyznaczenie zespołów, a w nich kierowników, sprawozdawców,
przydzielenie makiet, strzałek do oznaczania kierunków przemieszczania się wody w przyrodzie,
dzieci wskazują na makietach kierunek wędrówki wody w przyrodzie w oparciu o opowiadanie nauczycielki
prezentacja makiet wraz z oznaczeniami (strzałkami) przez sprawozdawców z zespołów.
Zakończenie zajęć - refleksja, podsumowanie.