Scenariusz zajęć z dziećmi 4-5 letnimi
Temat: Pierwsze kwiaty wiosenne
Cele ogólne:
Zapoznanie z nazwami pierwszych kwiatów wiosennych;
Rozwijanie sprawności manualnej;
Cele operacyjne:
Dziecko zna nazwy i wygląd pierwszych wiosennych kwiatów
Wie co oznaczają słowa kwiaty chronione;
Potrafi rozwiązać zagadkę;
Metody pracy:
Słowna: rozmowa, objaśnienie
Oglądowa: pokaz
Aktywizujące
Czynna
Formy pracy:
indywidualna;
grupowa.
Środki dydaktyczne:
ilustracje przedstawiające wiosnę,
wiosenne kwiaty,
kolorowa bibuła, klej, farby, szkic krokusa
Przebieg zajęć:
Rozmowa na temat wiosny w oparciu o ilustracje;
Oglądanie wiosennych kwiatów, omawianie ich kolorów (zwrócenie uwagi na charakterystyczne wiosną kolory);
Rozwiązywanie zagadek o kwiatach:
Na górskiej polance zakwitam co roku,
Rosnę też w ogródku,
Nazywam się? (krokus)
Spadły w las białe gwiazdki,
Jest ich tyle, tyle…
Zgadnij jaki to kwiatek.
To przecież? (zawilec)
Chociaż jestem słabym kwiatkiem,
Tuż przed zimy końcem
Przebijam śniegu czapkę
By zobaczyć słońce. (przebiśnieg)
Nim się przystroją góry zielenią
Liliową barwą góry się mienią.
Czary? Nie czary?
Na białym śniegu liliowe kwiaty stoją w szeregu. (krokusy)
Na skraju leśnej polanki
Z mchu wyjrzał kwiatek kosmaty,
A za nim drugi i trzeci
I już jest cały bukiecik.
Wiatr zimny szedł jeszcze światem
I spostrzegł kwiatki puchate,
Cofnął się - dech wstrzymał - ucichł.
Odszedł. Nieprędko powróci. (sasanki)
Praca plastyczna - wykonanie kwiatu krokusa z kuleczek kolorowej bibuły i łodygi za pomocą zielonej farby.
1