Konspekt z przedmiotu Programowanie obiektowe
Temat: operacje matematyczne - liczby zmiennoprzecinkowe.
Prowadzący: inż. Marek Pudełko
Klasa I SP, specjalność technik Informatyk
Lekcja odbyła się 09.11.2004
Czas zajęć: 2 x 45 minut.
Cele dydaktyczne:
Nauczenie się tworzenia operacji matematycznych, gdy argumentami są liczby zmiennoprzecinkowe.
Cele operacyjne:
Po zajęciach słuchacze powinni umieć:
Konstruować poprawne wzory matematyczne, dla których argumentami są liczby zmiennoprzecinkowe.
Środki dydaktyczne: komputer, tablica, karteczki z przykładowym programem.
Metody: pogadanka, praca z komputerem, praca samodzielna, dyskusja.
Formy: praca z zespołem klasowym, praca indywidualna słuchacza
Przebieg lekcji:
1) Część wstępna:
powitanie
sprawdzenie listy obecności
2) Lekcja właściwa:
Przypomnienie wiadomości. Jakie znamy już działania i operatory matematyczne w języku C/C++?
Informacja. Ogólna zasada tworzenia instrukcji będących wzorami matematycznymi.
Informacja. Zasada działania funkcji matematycznych: eksponenta (ex), logarytm naturalny (lnx), logarytm dziesiętny (logx), pierwiastek kwadratowy(
), wartość bezwzględna(|x|), Największa liczba całkowita mniejsza lub równa x (ceil(x)), Najmniejsza liczba całkowita większa lub równa x (floor(x)), rozkład liczby na część całkowitą i ułamkową (modf(x)).
Prezentacja. Przedstawienie schematu programu matematyka - float.
Ćwiczenie. Pisanie programu przez uczniów.
Praca z nauczycielem. Poprawa błędów powstałych przy kompilacji. Zaznaczenie pewnych fragmentów kodu przy pomocy klamer komentujących /*,*/.
Praca z tablicą. Wypisanie podstawowych kroków i fragmentów kodu tworzonych przez uczniów.
Praca samodzielna ucznia. Zmiana programu - wpisanie innych danych.
Dyskusja. Porównanie efektów działania programów.
Zadanie domowe. Własna modyfikacja programu.
3) Zajęcia końcowe:
powtórzenie materiału z lekcji:
Podstawowe problemy napotkane przy pisaniu programu.
Definicje matematyczne w języku C/C++.
Interesujące rozwiązania.
ocena pracy słuchaczy.